Справа № 752/15741/21

Провадження № 2/752/1314/23


Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


15 березня 2023 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Машкевич К.В.

за участю секретаря- Гненик К.П.

позивача- ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Білічак Х.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гарант Капітал» про визнання майнового права на об`єкт незавершеного будівництва , суд,-


В С Т А Н О В И В:


Позивач звернувся до Голосіївського районного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гарант Капітал» і просить визнати за ним майнове (речове) право на трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 (24 поверхи; панельний) по АДРЕСА_2 , на земельній ділянці під кадастровим номером 8000000000:79:425:0003.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що між ним та ПАТ АКБ «Аркада» укладено Договір №85640 від 03 травня 2018 року про участь у Фонді фінансування будівництва.

Предметом договору є квартира по АДРЕСА_2 в будинку №20 (24 поверхи, панельний), на 8 му поверсі, квартира №207 , кількість кімнат 3, загальна площа об`єкта інвестування відповідно до проекту 85,12 кв.м.

Загальна вартість об`єкта інвестування складає 1311362,00 грн. Запланована дата введення Забудовником об`єкта будівництва в експлуатацію: складова частина об`єкта будівництва житловий будинок №20 - листопад 2019 року.

Позивачем в повному обсязі здійснено повну оплату вартості 1311362,00 грн., про що свідчать платіжні документи.

06 березня 2019 року позивачу було видано Свідоцтво про участь у ФФБ виду А «ЕВРИКА» за програмою ТОВ «АРКАДА БУДІВНИЦТВО (Договір №8560 від 03 травня 2018 року) на квартиру АДРЕСА_5 .

14 липня 2018 року між АТ АКБ «АРКАДА», що є правонаступником ПАТ АКБ «АРКАДА» (Управитель) та ОСОБА_1 підписано Додаткову угоду до договору №85640 про участь у ФФБ від 03 травня 2018 року, в якій зазначено про зміну найменування Управителя з «ПАТ АКБ «АРКАДА» на «АТ АКБ «АРКАДА» (п.1.).

06 березня 2019 року між АТ АКБ «АРКАДА» та ОСОБА_1 було укладено Договір №85640 про уступку майнових прав, за яким Банк уступає Довірителю, а Довіритель приймає від Банку майнові права на зазначений у п. 3 цього Договору об`єкт інвестування, закріплений за Довірителем на підставі Договору про участь у ФФБ (п.1). Банк підтверджує, що майнові права на об`єкт інвестування були набуті ним відповідно до умов Генерального договору від 01 липня 2015 року, укладеного між Банком та ТОВ «АРКАДА БУДІВНИЦТВО», за програмою якого Банк створив і є Управителем Фонду фінансування будівництва виду А в рамках Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (п.2).

Управителем АТ АКБ «Аркада» було направлено на адресу Довірителя ( ОСОБА_1 ) Лист від 04 грудня 2019 року №4642/7/1 в якому доводиться до відома Довірителя інформація отримана від Забудовника щодо зміни запланованих дат введення в експлуатацію та передачі під заселення житлового будинку АДРЕСА_6 .

Так, запланована дата введення будинку в експлуатацію- лютий 2020 року, під заселення - березень 2020 року.

Втретє, було перенесення запланованих дат, про що повідомлено Листом від 03 червня 2020 року №1601/7/1 про зміни запланованих строків. Запланована дата введення будинку в експлуатацію-серпень 2020 року під заселення-вересень2020 року.

Однак, станом на момент звернення з позовом, будівництво не відновлено. Будинок не введено в експлуатацію.

Окрім того, рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 910/14860/20 від 12 січня 2021 року замінено управителя Фонду фінансування будівництва виду А "Еврика" за програмою ТОВ "Аркада-Будівництво" з Акціонерного товариства Акціонерного комерційного банк "Аркада" на нового управителя Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гарант Капітал".

Захист майнових прав здійснюється у порядку, визначеному законодавством, а якщо такий спеціальний порядок не визначений, захист майнового права здійснюється на загальних підставах цивільного законодавства.

Позивачем в повному обсязі виконано взяті зобов`язання за Договором, однак відповідачем не виконано зобов`язання в обумовлений строк. Несвосчасне виконання умов договору в частині дотримання строків здачі в експлуатацію, порушує права позивача як добросовісного покупця.

Окрім того, у позивача немає впевненості в тому, що на об`єкт інвестування не претендує жодна інша особа, оскільки договір нотаріально не посвідчувався.

Враховуючи ту обставину, що введення об`єкта будівництва в експлуатацію не відбулось у встановлені договором строки, будівництво не відбувається тривалий час, при цьому, позивач за даним позовом сплатив повну вартість за договором, вказані обставини ставлять під сумнів можливість виконання підрядником своїх зобов`язань за договором в зв`язку з чим є необхідність у визнанні майнових прав за позивачем на об`єкт незавершеного будівництва.

На підставі викладеного просить задовольнити позов.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 07 липня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Розпорядженням керівника апарату суду від 26.10.2021 року №1545 призначений повторний автоматизований розподіл справи у зв`язку із відпусткою судді Кирильчук І.А. тривалістю 126 календарних днів, відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду.

Відповідно до протоколу повторного розподілу справ автоматизованою системою документообігу в суді від 26.10.2021 року, вказана справа розподілена судді Машкевич К.В.

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 01 листопада 2021 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гарант Капітал» про визнання майнового права на об`єкт незавершеного будівництва прийнято до провадження судді Машкевич К.В. та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 15 лютого 2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав зазначених в позові.

У судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, вказуючи на те, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження того, що відповідач ТОВ «ФК «ГАРАНТ КАПІТАЛ» не визнає або оспорює право власності позивача на майнові права на об`єкт інвестування.

Договір про уступку майнових прав № 85640 від 06 березня 2019 року є чинним, відповідачем не оспорювався. Об`єкт інвестування (квартира) нікому іншому не продана. Відповідач ТОВ «ФК «ГАРАНТ КАПІТАЛ» визнає та не оспорює право власності позивача на майнові права на квартиру, на підстави викладеного просить відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 (далі-Довіритель) та ПАТ АКБ «Аркада» (далі-Управитель) укладено Договір №85640 від 03 травня 2018 року про участь у Фонді фінансування будівництва. Предметом договору є квартира АДРЕСА_2 в будинку №20 (24 поверхи, панельний), на 8- му поверсі, квартира №207 , кількість кімнат 3, загальна площа об`єкта інвестування відповідно до проекту 85,12 кв.м.

Загальна вартість об`єкта інвестування складає 1311362,01 коп.

За цим Договором Довіритель на підставі повного визнання ним Правил фонду фінансування будівництва "ЕВРИКА" за програмою ТОВ "АРКАДА БУДІВНИЦТВО", що затверджені рішенням Правління ПАТ АКБ "АРКАДА" (Протокол №42д від 06 липня2015 року), надає свою згоду на участь у фонді фінансування будівництва виду А "ЕВРИКА" за програмою ТОВ "АРКАДА БУДІВНИЦТВО".

Об`єктом будівництва за цим Договором є житлові будинки та об`єкти соціально-побутової сфери; складова частина об`єкта будівництва житловий будинок, №20 (24 поверхи;панельний), що буде споруджений за адресою АДРЕСА_2 , будівництва якого організовує Забудовник ТОВ» АРКАДА-БУДІВНИЦТВО» та фінансує Управитель за рахунок отриманих в управителя від Довірителів коштів.Запланована дата введення Забудовником об`єкта будівництва в експлуатацію: складова частина об`єкта будівництва житловий будинок №20-листопад 2019 року.

Вимірна одиниця об`єкта будівництва: 1,00 кв.м.

Для закріплення об`єкта інвестування Довіритель протягом 2 банківських днів з дня підписання цього Договору вносить на рахунок Управителя, з дотриманням порядку, встановленого у підпункті 27.1 цього Договору, кошти в розмірі 386146,06 гривень, що становить не менше 30,00 відсотків вартості об`єкта інвестування, визначеного сторонами у пункті 6 цього Договору, за поточною ціною вимірної одиниці об`єкта інвестування, встановпеної за згодою сторін на день внесення коштів.

Довіритель може отримати у власність закріплений за ним об`єкт інвестування після введення об`єкта будівництва в експлуатацію відповідно до Правил фонду та цього Договору.

Після внесення Довірителем коштів відповідно до пункту 15 цього Договору Управитель закріплює за Довірителем у порядку, передбаченому Правилами фонду, відповідну кількість вимірних одиниць об`єкта інвестування відповідно до поточної ціни вимірної одиниці об`єкта інвестування та видає Довірителю Свідоцтво про участь у фонді.

Право вимоги на відповідну кількість вимірних одиниць об`єкта інвестування виникає у Довірителя з дати передачі коштів в управління.

Після 100% інвестування Довірителем закріпленого за ним об`єкта інвестування Управитель передає Довірителеві майнові права на цей об`єкт інвестування за Договором про уступку майнових прав.

14 липня 2018 року між АТ АКБ «АРКАДА», що є правонаступником ПАТ АКБ «АРКАДА» (Управитель) та ОСОБА_1 підписано Додаткову угоду до договору №85640 про участь у ФФБ від 03 травня 2018 року, в якій зазначено про зміну найменування Управителя з «ПАТ АКБ «АРКАДА» на «АТ АКБ «АРКАДА» (п.1.).

06 березня 2019 року між АТ АКБ «АРКАДА» та ОСОБА_1 було укладено Договір №85640 про уступку майнових прав, за яким Банк уступає Довірителю, а Довіритель приймає від Банку майнові права на зазначений у п. 3 цього Договору об`єкт інвестування, закріплений за Довірителем на підставі Договору про участь у ФФБ (п.1). Банк підтверджує, що майнові права на об`єкт інвестування були набуті ним відповідно до умов Генерального договору від 01 липня 2015 року, укладеного між Банком та ТОВ «АРКАДА БУДІВНИЦТВО», за програмою якого Банк створив і є Управителем Фонду фінансування будівництва виду А в рамках Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (п.2).

Управителем АТ АКБ «Аркада» було направлено на адресу Довірителя ( ОСОБА_1 ) Лист від 04 грудня 2019 року №4642/7/1 в якому доводиться до відома Довірителя інформація отримана від Забудовника щодо зміни запланованих дат введення в експлуатацію та передачі під заселення житлового будинку АДРЕСА_6 .

Так, запланована дата введення будинку в експлуатацію- лютий 2020 року, під заселення - березень 2020 року.

На виконання договірних зобов`язань, позивачем сплачено грошові кошти за вказаним договором на користь АТ АКБ «Аркада» у сумі 1311362,00 грн., про що свідчать платіжні документи (а.с.42-46).

Вказана обставина стороною відповідача не заперечувалась.

06 березня 2019 року позивачу було видано Свідоцтво про участь у ФФБ виду А «ЕВРИКА» за програмою ТОВ «АРКАДА БУДІВНИЦТВО (Договір №8560 від 03 травня 2018 року) на квартиру АДРЕСА_5 .

Рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 910/14860/20 від 12 січня 2021 року замінено управителя Фонду фінансування будівництва виду А "Еврика" за програмою ТОВ "Аркада-Будівництво" з Акціонерного товариства Акціонерного комерційного банк "Аркада" на нового управителя Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Гарант Капітал".

Заплановані дати введення будинку в експлуатацію систематично змінюються забудовником, що вбачається з листів до позивача про зміни запланованих строків. Чергова запланована дата введення будинку в експлуатацію-серпень 2020 року під заселення-вересень 2020 року.

Таким чином, з пояснень учасників справи судом встановлено, що житловий будинок у визначений попереднім договором строк введено в експлуатацію не було, будівництво об`єкту не здійснюється, відповідно право власності позивача не зареєстроване, чим порушені його права.

Таким чином, до ТОВ «ГАРАНТ КАПІТАЛ», як нового управителя ФФБ «Еврика» перейшли всі права та обов`язки щодо довірителів цього ФФБ, у силу Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю», у зв`язку з ухваленням рішення суду про заміну управителя ФФБ на нового управителя.

Частиною 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до правил ст. ст. 177, 190 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага; майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року№18-рп/2004 щодо поняття порушеного права, за захистом якого особа може звертатися до суду, то це поняття, яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в тому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений статтею 16 ЦК України.

У вказаній нормі зазначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За правилом ст. 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україна», а саме ст. 3 визначено поняття «майнових прав» як будь-яких прав, пов`язаних з майном, відмінних від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.

Виходячи з цих обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 4,5,12,13, 76-81, 137, 141, 209, 258, 259, 263- 268, 272, 273 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:


Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Гарант Капітал» про визнання майнового права на об`єкт незавершеного будівництва задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) право власності на майнові права на трикімнатну квартиру АДРЕСА_7 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27 березня 2023 року.

Суддя: К.В.Машкевич