Судове рішення #10007887

                                                                       

                              Справа № 2-42/10

                                                              Р І Ш Е Н Н Я

                                                 І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

                                               

23 червня    2010року                                                                            місто Маріуполь

Орджоникідзевській районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі:

головуючого судді  Гавриловій Г.Л.

при секретарі Кульбачній В.В  

           розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, спричиненої злочином,

                                                 В С  Т А Н О В И В  :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, спричиненої злочином.

В процесі розгляду справи позивачка, розпорядившись своїми процесуальними правами, заявила клопотання про виключення із кола відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, про що суд виніс відповідні ухвали.

 23.06.2010 року позивачка надала заяву до суду про залишення позовних вимог щодо стягнення матеріальної шкоди з відповідача ОСОБА_2 без розгляду, яку суд розглянув та задовольнив.

 У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та пояснила, що 15.05.2007 року приблизно 19-00 годині ОСОБА_2  біля її будинку № 166 по вул. Азовстальській у м. Маріуполі, де вона поливала город, справляв свої природні потреби. На її зауваження , виражався на її адресу нецензурною лайкою, а потім привів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_8, які з особистою зухвалістю побили її, та її синів, тобто скоїли хуліганські дії. У відповідності до постанови Орджонікідзевського районного суду від 25.04.2008 року суд звільнив даних осіб від кримінальної відповідальності  у зв’язку із застосуванням п.А ст.1 Закону України « Про амністію» від 19.04.2007 року.

 Згодом ОСОБА_3, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 відшкодували їй нанесену матеріальну шкоду у розмірі 4140,90 гривень, та частково ( 1859 гривень)– моральну , оскільки кожний з них сплатив по 2000 гривень.

 Вважає, що оскільки відповідач був саме підбурювачем, та проявив до неї хуліганські дії,  з урахуванням його ступеню вини , просить стягнути з нього на відшкодування моральної шкоди 5000 гривень. Не заперечує, що саме  ні її, ні її синів відповідач не бив, проте, вважає, що як би не він, то й прецеденту не було б.

 Моральну шкоду  пов’язує  із тім, що неодноразово ходила до відповідача додому, запрошувала його до суду, боялась виходити на вулицю та попадатися на очі будь- кому із її винуватців. Крім того, вона їздила по різноманітним інстанціям, та витратила на це значний час.

 Відповідач у судовому засіданні обставини події, на які посилалась позивачка, не заперечував, проте вважає, що розмір моральної шкоди занадто великий. Позивачку та її синів він не бив, у злочині щиро кається. При урахуванні розміру шкоди просить врахувати, що під час подій він був неповнолітнім,  що на теперішній час він є студентом 2 курсу Київського національного університету, одружений, має неповнолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка з дружиною знаходяться на його утриманні.

 Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що мають бути задоволені частково, виходячи із наступного.

  Як встановлено у судовому засіданні, у відповідності до постанови Орджонікідзевського районного суду від 25.04.2008 року суд  звільнив ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності за ознаками злочину, передбаченого ст. 296ч.2 УК України відносно потерпілих ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у зв’язку із застосуванням п.А ст.1 Закону України « Про амністію» від 19.04.2007 року. У судовому засіданні обвинувачені особи не заперечували проти застосування Закону « Про амністію», вину визнавали у повному обсязі. Так, зокрема, органами досудового слідства було встановлено, що 15.05.2007 року ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_8 ОСОБА_2 зустріли раніше незнайому ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_1 яка поливала город біля будинку № 166 по вул. Азовстальській в м. Маріуполі. Остання просила не справляти свої природні потреби біля будинку. Проте, останні з хуліганських мотивів вчинили бійку  та причинили ОСОБА_1,  тілесні ушкодження , ОСОБА_6, ОСОБА_7 – фізичну біль та моральну шкоду.                                 ( а.с. 131, 136-137)

Відповідач у судовому засіданні визнав обставини по справі, на які посилається позивачка як на підтвердження свої вимог, тому з урахуванням судового рішення, яке набрало законної сили(постанова Орджонікідзевського районного суду від 25.04.2008 року) дані обставини  не підлягають доказуванню.

У відповідності до ст. 1176 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній чи юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Оскільки у судовому засіданні встановлена вина відповідача перед позивачкою у діях, які спричинили їй моральну шкоду, вона має бути відшкодована ОСОБА_2

Разом з цим, у відповідності до п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної( немайнової) шкоди» у разу заподіяння особі моральної шкоди неправомірно вчиненими діями кількох осіб, розмір відшкодування визначається з урахуванням ступеня вини кожного з них.

           Таким чином, обговорюючи розмір моральної шкоди, суд бере до уваги моральні страждання позивачки та  враховує ступінь вини відповідача,  наявність у нього двох утриманців, неповнолітній вік, в якому він заподіяв шкоду( 17 років) та реальну можливість виконання матеріального обов’язку. Крім того, суд враховує, що позивачка отримала у рахунок відшкодування моральної шкоди від інших учасників протиправних дій відносно неї 1859 гривень та визначає до стягнення з відповідача 500 гривень.( а.с.133)

На підставі ст.ст. 1167, 1180 ЦК України, п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної( немайнової) шкоди» ,  ст. 10, 11, 60, 88,209 , 212, 214-215 ЦПК України,   суд –

                                                     В И  Р І Ш И В  :

 Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, спричиненої злочином – задовольнити частково.

           Стягнути з ОСОБА_2, який проживає уАДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1, яка проживає у АДРЕСА_2,  моральну шкоду у розмірі 500 (п’ятсот)  гривень.

У решті позовних вимог ОСОБА_1   – відмовити.

Заява про апеляційне оскарження на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

     Апеляційна скарга на  рішення суду  подається  в перебігу двадцяти днів  після подачі заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного  суду  Донецької області через Орджоникідзевській районний  суд м. Маріуполя.

                                                       

           Суддя                                                                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація