Судове рішення #10007919

Справа № 2-1527\10

                                   

                                        КОПІЯ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                           

11 травня 2010 року                             м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

            в складі: головуючої – судді   Сагайдак І.М.

                   при секретарі Загоруйко О.В.

            з участю: позивача та його представника;

                     представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі про визнання дій незаконними, визнання права на пенсію за віком на пільгових умовах та призначення пенсії,

                    в с т а н о в и в:

    В березні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі про визнання дій незаконними, визнання права на пенсію за віком на пільгових умовах та призначення пенсії.

    В  обґрунтування заявлених позовних вимог вказував, що з 20.06. 1982 року до 24.04.1998 року працював машиністом екскаваторника в Хмельницькому дорожно-будівельному управлінні №25. В період роботи у даній організації його було командировано на роботу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а з 14 жовтня по 06 листопада 1986 року він працював машиністом асфальто-укладчика на автодорозі Зелений Мис, стоянка пароходів м. Чорнобиль. В зв»язку із цим його визнано учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії.

    17 листопада 2009 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що працював у зоні відчуження більше 5 календарних днів, тобто на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, додавши до своєї заяви командировочне посвідчення, наряди, табель обліку робочого часу та довідки організації, які направляли його на роботу.

    Рішенням відповідача від 04.03.2010 року у задоволенні заяви було відмовлено з посиланням на те, що відповідно до наданих позивачем документів неможливо визначити кількість відпрацьованих днів та зону, в якій проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС.

    Вважаючи таке рішення протиправним, просив визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі у призначенні йому пенсії , визнати за ним право на пільгову пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та зобов»язати відповідача призначити йому таку пенсію з дня його звернення  із відповідною заявою, тобто з 17 листопада 2009 року.

    В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

    Представник відповідача проти позову заперечив та пояснив, що із документів, які подав ОСОБА_1, не можливо встановити кількість відпрацьованих ним днів та зону, в якій він здійснював роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

    Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ визначені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

    Цією статтею, зокрема передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на      Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, надається пенсія зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, на 10 років.

      Призначення та виплата пенсії відповідно до ст.55 цього Закону провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та цього Закону.

    Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування » особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками – 55 років та наявності страхового стажу не менше п»яти років.

    У відповідності до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування », затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додається, у тому числі, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням положень ст. 55 Закону № 796-ХІІ). При цьому основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка форми №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами , установами організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження, а саме: довідки про період роботи у зоні, табелі обліку робочого часу за періоди роботи у зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.

    Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, що підтверджується відповідним посвідченням.

    Також встановлено, що ОСОБА_1 з 20 червня 1982 року по 24 квітня 1998 року працював у Хмельницькому дорожньо-будівельному управлінні №25 машиністом ескаватора та машиністом асфальтоукладчика. З 08 жовтня 1986 року по 06 листопада 1986 року на підставі наказу №140 від 08.10.1986 року Хмельницького дорожньо-будівельного управління №25  ОСОБА_1 було командировано в Київдорстрой-2  /Івановське ДСУ-39/ для здійснення будівельно –монтажних робіт. З 14 жовтня 1986 року по 31 жовтня 1986 року ОСОБА_1 працював машиністом асфальтоукладчика на автодорозі Зелений Мис, стоянка пароходів м. Чорнобиль, що знаходиться в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

    Зазначені обставини підтверджуються копією трудової книжки ОСОБА_1 (а.с.4-5), рішенням Старокостянтинівського районного суду від 29.01.2010 року (а.с.21), командировочним посвідченням № 785 (а.с.9), довідкою треста Вінницядорстрой від 18.03.1991 року (а.с.10), нарядами та табелями обліку робочого часу за жовтень 1986 року (а.с.11-13).

    17 листопада 2009 рок ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

04 березня 2010 року комісія по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі протоколом № 604 прийняла рішення, яким відмовила ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з мотивів неможливості визначити кількість відпрацьованих позивачем днів та зону, в якій проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Проте, відмовляючи у призначенні ОСОБА_1 зазначеної пенсії, відповідач не врахував наявність довідки  №122, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, згідно якої ОСОБА_1  в період з 14.10.1986 року по 31.10.1986 року  був зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів  СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 і Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від с05.06.1986 року № 665-195 (а.с.17).

    За таких обставин, при наявності у позивача перереєстрованого посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та довідки форми №122, затвердженої постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року, вимагати у нього додатково будь-яких інших документів, в тому числі, що підтверджують кількість відпрацьованих днів та зону, в якій проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, у відповідача  не було жодних правових підстав.

    А тому, дії управління Пенсійного фонду у Старокостянтинівському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії  відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слід визнати незаконними.

    Таким чином, суд вважає, що позивач має право на  пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років, а тому йому слід призначити таку пенсію з часу звернення його із заявою до управління Пенсійного фонду у Старокостянтинівському районі, тобто з 17 листопада 2009 року.

Керуючись ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, ст. 26 Закону України  «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, суд

                        в и р і ш и в:

    Позов ОСОБА_1 задоволити.

    Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

    Визнати право ОСОБА_1 на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

    Зобов»язати  управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі призначити ОСОБА_1 з 17 листопада 2009 року пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

    На рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яку може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, або в порядку визначеному ч.4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя:   /підпис/

Копія вірна: суддя                           І.М. Сагайдак

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація