Справа № 2-1959\10
КОПІЯ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2010 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої – судді Сагайдак І.М.
при секретарі Пшеничній В.С.
з участю: позивачки ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до Григорівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и л а:
В квітні 2010 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Григорівської сільської ради с. Григорівка Старокостянтинівського району і просила визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті її матері ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. В обґрунтування заявлено позову вказувала, що є спадкоємицею першої черги після смерті матері, однак звернутись у визначений законом строк до нотаріальної контори із заявою не мала можливості через поважні причини: не було коштів для оформлення спадщини. При цьому вказує, що вона користується належним матері спадковим майном.
Під час судового розгляду справи ухвалою суду від 16 червня 2010 року до участі в справі в якості співвідповідача залучено сина позивачки ОСОБА_2., який є спадкоємцем частини майна померлої ОСОБА_4 за заповітом.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач Григорівська сільська рада с. Григорівка Старокостянтинівського району проти позову не заперечує, подавши відповідну заяву.
Відповідач ОСОБА_2 проти позовних вимог не заперечує.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст.1272 ЦК України).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_4, після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 1,655 га, розташовану на території Григорівської сільської ради. За своє життя ОСОБА_4 склала заповіт, яким вищезазначену земельну ділянку заповіла своєму онуку ОСОБА_2, який у встановленому законом порядку оформив свої спадкові права на цю земельну ділянку. Позивачка ОСОБА_1 є рідною дочкою померлої й на день її смерті разом з нею не проживала.
Зазначені обставини підтверджуються свідоцтвом про смерть ОСОБА_4, свідоцтвом про народження ОСОБА_1 та її свідоцтвом про шлюб, свідоцтвом про право власності ОСОБА_4 на житловий будинок АДРЕСА_1, довідкою Григорівської сільської ради про склад сім» ОСОБА_4 на день її смерті, матеріалами спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4
Разом з тим, судом встановлено, що позивачка не могла вчасно подати заяву про прийняття спадщини, оскільки є юридично не обізнаною, похилого віку та малозабезпеченою. А тому суд вважає, що вона пропустила строк на подачу заяви про прийняття спадщини з поважних причин.
За таких обставин, суд визначає ОСОБА_1 додатковий строк – три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215 ЦПК України; ст.ст.1216-1218, 1222, 1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задоволити.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк – три місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання до Старокостянтинівської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с. Григорівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через Старокостянтинівський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя: /підпис/
Копія відповідає оригіналу: суддя І.М. Сагайдак