УХВАЛА
Іменем України
7 серпня 2007 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді КОНДОРА Р.Ю.
суддів МАЦУНИЧА М.В., КОЖУХ О.А.
при секретарі БОБИК О.І.
за участю представника ОСОБА_1 - адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ужгородського міськрайонного суду від 21 травня 2007 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про вселення в квартиру та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3про виселення без надання іншого жилого приміщення, -
встановив:
ОСОБА_1 оскаржила рішення Ужгородського міськрайонного суду від 21.05.2007 p., яким задоволено первинний позов ОСОБА_3про вселення в квартиру АДРЕСА_1 та відмовлено в зустрічному позові ОСОБА_1 про виселення ОСОБА_3 з цієї квартири без надання іншого жилого приміщення. ОСОБА_1 ставить в апеляції питання про скасування рішення суду з ухваленням нового рішення, яким просить у первинному позові відмовити, а зустрічний - задовольнити. На думку апелянта, суд постановив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права. Так, не було враховано норми ЖК України, які дають підстави для виселення відповідача внаслідок неможливості спільного проживання, не була дана належна оцінка доказам, не були враховані інтереси дітей тощо.
У письмових запереченнях ОСОБА_3 вказує на законність і обґрунтованість рішення суду, яке просить залишити без змін.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат ОСОБА_2 апеляцію підтримав, додатково вказавши також на те, що судом не було обговорено питання про участь у справі власника квартири або його уповноваженого представника, а також повнолітньої доньки ОСОБА_1 та ОСОБА_3- ОСОБА_4, інтересів яких безпосередньо стосується дана справа. ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча про таке повідомлявся, про причини неявки не повідомив, апеляційний суд відповідно до ст. 305 ч. 2 ЦПК України та за згодою представника апелянта визнав за можливе розглянути апеляцію у відсутність особи, яка не з'явилася.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
У справі встановлено, що квартира-АДРЕСА_1 належить до комунального житлового фонду м. Ужгорода, наймодавцем даного жилого приміщення є ТОВ „Житло-сервіс", що стверджується договором найму житла від 06.10.2006 р. a.c.6 ст. 2, іншими матеріалами справи.
Справа № 22ц-1214/07
За даною адресою зареєстрована також повнолітня донька ОСОБА_1 та ОСОБА_3 -ОСОБА_4, 1987 р.н.
Ці факти ніким не оспорюються.
Обидва позови, що об'єднані в одне провадження, стосуються права сторін на проживання у зазначеній квартирі та забезпечення з відповідних мотивів можливості належної реалізації свого права. Оскільки йдеться про право користування належним до комунального житлового фонду м. Ужгорода жилим приміщенням, умови найму, утримання житла тощо, справа стосується також прав і обов'язків власника даного житла та ОСОБА_4
Відповідно до ст. 10 ч. 4 ЦПК України, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи, роз'яснює особам, які беруть участь в справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом. Положеннями ст.ст. 32-36 ЦПК України передбачено порядок участі в справі кількох позивачів, відповідачів, участі в ній третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору і тих, які цих вимог не заявляють. Принцип диспозитивності цивільного процесу (ст. 11 ЦПК України), не виключає необхідності обговорення судом даних питань, якщо за обставинами справи для цього є підстави. Рішення суду є законним, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом (ст. 213 ЦПК України).
Цих вимог закону судом не дотримано, до своїх висновків суд дійшов з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Судом не враховані положення, зокрема, ст.ст. 5, 15, 18, 24, 61-64 ЖК України, ст.ст. 319, 321, 327, 386 ЦК України в сукупності щодо питань здійснення права власності на жилі приміщення, управління ними, прав і обов'язків наймачів тощо. Суд не встановив коло осіб, прав та обов'язків яких стосується дана справа, не обговорив питання про участь у справі таких осіб або їх уповноважених органів (представників), хоча підстави для висновку, що це коло не обмежується лише наявними сторонами в справі, у суду були. Ці обставини є перешкодою і для належного виконання судового рішення.
Отже, суд вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі, що є безумовною підставою для скасування такого рішення (ст. 311 ч. 1 п. 4 ЦПК України).
З урахуванням вищенаведеного, апеляційний суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість апеляції, яку слід задовольнити частково, рішення суду першої інстанції - скасувати, справу направити на новий судовий розгляд до того ж суду в іншому складі суду. Апеляційний суд позбавлений можливості вирішувати спір по суті, тому в цій частині апеляція задоволенню не підлягає. Залежно від встановленого за результатами нового розгляду справи, суду слід прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Керуючись ст. 307, ст. 311 ч. 1 п. 4, ст.ст. 314, 315 ЦПК України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення
Ужгородського міськрайонного суду від 21 травня 2007 р. - скасувати, справу за
позовом ОСОБА_3, до ОСОБА_1 про вселення та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3про виселення без надання іншого жилого приміщення направити на
новий судовий розгляд до того ж суду в іншому складі суду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно і протягом двох місяців з ДНя її проголошення може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України.