Судове рішення #10043266

Справа № 22ц-2386/2010р.     Головуючий у 1 інстанції – Меженнікова С.П.

Категорія – цивільна                     Доповідач – Губар В.С.

У   Х   В   А   Л   А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

06 липня 2010 року                                    місто Чернігів

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі :

             головуючого – судді Позі гуна М.І.,

             суддів –  Губар В.С., Шемець Н.В.

             при секретарі – Рачовій І.І.

             з участю – ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

           розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чернігівського районного суду  від 29 квітня 2010 року у праві за позовом ОСОБА_5 до територіальної громади с. Довжик в особі Довжицької сільської ради Чернігівського району, ОСОБА_1 про визнання права власності на частину житлового будинку в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

В лютому 2010 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, Довжицької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно. Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_6, яка за життя склала заповіт на ім’я ОСОБА_7, який є його батьком. ОСОБА_7 після смерті ОСОБА_6 фактично прийняв спадщину і вступив у володіння спадковим майном, що складалось із житлового будинку з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 помер, спадкоємцями по закону після його смерті є позивач та відповідачка ОСОБА_1 Позивач вказує, що  нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність у померлого ОСОБА_7 правовстановлюючих документів на житловий будинок. А тому позивач просив визнати за ним, як за спадкоємцем,  право власності на 1\2 частину житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1.

          Рішенням Чернігівського районного суду від 29 квітня 2010 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано за ОСОБА_5 право власності на 1\2 частину будівельних матеріалів та обладнання, які були використані для будівництва житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 на загальну суму 15 900 грн., а також визнано за ним права та обов?язки забудовника на 1\2 частину вказаного будинку. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.  

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати зазначене рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Апелянт посилається на те, в ході розгляду справи не знайшли свого підтвердження посилання позивача на те, що ОСОБА_7 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6, зокрема, відсутні документи проведення ОСОБА_7 ремонту спірного будинку, оплати комунальних послуг, а довідкою Довжицької сільської ради від 02.03.2010 року спростовується факт проведення ОСОБА_7 оплати земельного податку. Апелянт також вказує, що ОСОБА_7 не подавав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, а тому, на думку апелянта, вважається таким, що відмовився від спадщини. Апелянт наполягає на тому, що на час відкриття спадщини ОСОБА_7 не набув права власності на будинок АДРЕСА_1, а тому вказаний будинок не увійшов в склад спадщини після смерті ОСОБА_7  

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Як убачається з матеріалів справи, 18 листопада 1998 року померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 19.11.1998 року (а.с.7), і яка за життя  склала заповіт на ім”я свого онука ОСОБА_7 (а.с.9).

Судом встановлено, що ОСОБА_7, виходячи з положень  ч.1 ст.548 та ст.549 ЦК УРСР,   фактично прийняв спадщину після смерті своєї бабусі ОСОБА_6, що підтверджується наявними у справі  доказами, які апелянтом  у апеляційному суді не спростовані.

ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 09.12.2009 року (а.с.8), та після смерті якого спадкоємцями  першої черги за законом є сторони по справі – син  ОСОБА_5 та мати  ОСОБА_1, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину  і згідно до  ст.1218 ЦК України  їхні частки у прийнятій спадщині є рівними – по  Ѕ частки спадкового майна  кожному.  Зазначений  висновок суду першої інстанції є вірним, ґрунтується на матеріальному законі і з ним погоджується апеляційний суд.  

Зважаючи на обставини справи,  та виходячи з того, що ОСОБА_7, фактично прийнявши спадщину у 1998 році, не оформив права власності на спадкове майно,  тому  вимоги позивача про визнання за ним права власності на 1\2 частину спадкового майна в порядку спадкування після смерті  ОСОБА_7 не підлягають задоволенню,  а тому суд обгрунтовано визнав за можливе визнати за позивачем право власності на 1\2 частину будівельних матеріалів, що були використані в процесі будівництва будинку, перевівши на нього права забудовника на незданий в експлуатацію житловий будинок.

Доводи апеляційної скарги  про неприйняття ОСОБА_7 спадщини за заповітом  після померлої ОСОБА_6 є голослівними і спростовуються  наявними у справи доказами,  а  посилання апелянта на ст.553 ЦК УРСР та ст.549 ЦК України  та його твердження про відмову ОСОБА_7 від спадщини -  є юридично неспроможними.  

Сукупність досліджених судом доказів та обставин справи приводить апеляційний суд до переконання, що судом  першої інстанції правильно визначені існуючі  між сторонами правовідносини і їм дана вірна юридична оцінка.  Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не містять передбачених законом підстав для скасування  законного і справедливого рішення.  

 За таких обставин підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

    Керуючись ст.ст. 303, 307, 313-315, 317, 319, 324 ЦПК України,  апеляційний  суд,

У Х В А Л И В :

        Апеляційну скаргу ОСОБА_1   відхилити.

        Рішення Чернігівського районного суду  від 29 квітня 2010 року залишити без змін.

        Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Верховного Суду України в касаційному порядку протягом двох місяців.

Головуючий:                                              Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація