Справа № 22ц-2535/2010 Головуючий у 1 інстанції –Білий М.М.
Категорія - цивільна Доповідач – Губар В.С.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 липня 2010 року місто Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого – судді Позігуна М.І.,
суддів – Губар В.С., Шемець Н.В.,
при секретарі – Рачовій І.І.,
за участю ОСОБА_1
розглянувши матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області на рішення Куликівського районного суду Чернігівської області від 28 квітня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в цілому по Україні на одну застраховану особу за 2008 рік,
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Куликівського районного суду Чернігівської області від 28 квітня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено, зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 . з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та виплатити позивачу різницю між існуючим та перерахованим розміром пенсії.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області просить рішення Куликівського районного суду Чернігівської області від 28 квітня 2010 року скасувати на ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що рішення суду першої інстанції ухвалено без повного, всебічного та об’єктивного з'ясування обставин справи та з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області зазначає, що при перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку, право на який встановлюється ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень ч.1 ст.40, немає правових підстав застосовувати показник середньої заробітної плати по Україні, що передує зверненню за перерахунком, так як норма, що це передбачала – визнана рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року неконституційною, а попередня її редакція не містить такого положення, отже, в такому випадку слід проводити перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам, застосовуючи при цьому показник середньої заробітної плати по Україні за рік, що передує 2008 року, тобто 2007 рік або той, який було враховано при первинному обчисленні пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а постанова суду залишенню без змін з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача/ л.с.7 / і у листопаді 2009 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що частини 1, 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачають порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середнього показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а тому даний показник може застосовуватися при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Підпунктами 9, 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” були внесені зміни, які в подальшому рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
За змістом ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
За змістом ч.1 ст.40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, для обчислення пенсії враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Частина 2 ст.40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в редакції, що діяла до 28.12.2007 року, передбачає, що заробітна плата при призначенні пенсії визначається з урахування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
За таких обставин, апеляційний суд знаходить, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що ч. ч. 1, 2 ст. 40 Закону України „ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачають порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середнього показника заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а тому даний показник може застосовуватися і при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.
Доводи апелянта про те, що зміст ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в діючій редакції та положення ч.1 ст.40 цього Закону, вказують на те, які періоди заробітної плати враховуються при перерахунку пенсії і не зазначають, що при цьому слід застосовувати показник середньої заробітної плати за рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії, апеляційний суд до уваги не приймає, оскільки даний показник застосовується при призначенні пенсії, а тому може застосовуватися і при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, оскільки інший порядок не передбачений.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції та не дають підстав для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314-315, 319, 325 ЦПК України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області відхилити.
Рішення Куликівського районного суду Чернігівської області від 28 квітня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді :