Судове рішення #10043446

      Копія                                                                                                                                                        Справа  № 2 - 1386 /2010 р.

                               

                                                 

               

                             Р І Ш Е Н Н Я

                                   І М Е Н Е М          У К Р А Ї Н И

 

9 червня  2010 року              Конотопський міськрайонний суд Сумської області  в складі: головуючого судді                                 Громової Л.В.

при секретарі                                          Волошко І.С.

з участю представника позивача :        ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за позовом  ОСОБА_2  до Управління Пенсійного фонду України в  м. Конотоп  про визнання бездіяльності щодо відмови в перерахунку пенсії протиправною, стягнення недоплачених основної та додаткової пенсій та зобов”язання проводити нарахування та виплату основної  та додаткової пенсій відповідно до  Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи »,

                       В С Т А Н О В И В:

    Позивач ОСОБА_2  просить суд   визнати протиправною бездіяльність  Управління Пенсійного фонду України в м.  Конотоп     щодо відмови провести  перерахунок його  пенсії  за період з 1 липня  2008  року по теперішній час  , стягнути з Управління Пенсійного фонду України в  м. Конотоп  за період з 1липня 2008  року по травень 2010 року включно  недоплаченої основної   пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової  пенсії в розмірі  75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне  пенсійне страхування”. Свої вимоги обгрунтовує тим,  що він  є особою , яка постраждала внаслідок  Чорнобильської катастрофи І категорії. Внаслідок загального захворювання, пов”язаного з впливом аварії на ЧАЕС його визнано інвалідом 2-ї групи безстроково. На підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому  було призначено пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну   здоров”ю.  Згідно ч. 4 ст. 54 вищевказаного Закону розмір  пенсії має становити 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно ст. 50 Закону – додаткова пенсія має бути призначена в розмірі  75 %   мінімальної пенсії за віком.  Статтею 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що  розмір мінімальної пенсії за віком  встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак, основна та додаткова пенсія виплачується йому   не в повному розмірі, тому він  вимушений звернутися з позовом до суду.  

     Представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує.

      Представник відповідача у судове засідання не з”явився, надали заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову заперечують .Надали письмові заперечення проти позову, мотивуючи тим, що  позивач  перебуває на обліку в управлінні ПФУ в  м. Конотоп  як одержувач державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії по інвалідності на підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і отримує щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров”ю як інвалід та державну пенсію відповідно до змін, внесених до ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п. 28  розділу   I I  Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”.     Після прийняття  рішення Конституційним Судом  України від 22.05.08 з метою збереження  рівня соціального захисту окремих категорій громадян. Кабінетом Міністрів України  28 травня 2008 року була прийнята постанова „Про деякі питання соціального захисту окремих  категорій громадян”, яка чітко визначила розміри щомісячної додаткової пенсії і пенсії  для інвалідів, щодо  яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою та саме в такому розмірі і проводилися виплати позивачці .  До того ж згідно п. 7 ст. 54 Закону України “Про Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, порядок обчислення пенсій по інвалідності визначається Кабінетом Міністрів України. Також не погоджуються із застосуванням при обрахунках додаткової пенсії розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної Законом України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, оскільки ст. 28 вказаного Закону визначає, що  мінімальний розмір пенсії за віком встановлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб,  які втратили працездатність, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону. Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи повинен застосовуватися окремий порядок пенсійного забезпечення, визначений Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”  .

      Суд,  заслухавши позивача, його представника,  дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню в наступному :

    У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2  є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія1)  та  має право на пільги  і компенсації, встановлені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв”язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи  . Позивач   перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в  м. Конотоп .

    Відповідно до довідки  до акту огляду МСЕК  від 02.06.1994 р.  НОМЕР_1   ОСОБА_2  встановлена 2  група інвалідності   на підставі загального захворювання пов”язаного з  аварією  на   Чорнобильській АЕС (а.с. 14).

    Дані  факти  сторонами не оспорюються.

    Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до І категорії пенсії встановлюються у вигляді державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю .

              Згідно з частиною 4  статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2-ї групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8  мінімальних пенсій за віком.

                Відповідно до частини першої статті 50 зазначеного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75  процентів мінімальної пенсії за віком.

              Згідно з частиною третьою статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " у редакції Закону України від 05.10.2006 р. N 231-У встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

    Згідно Закону України  " Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

    Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано неконституційними.

              Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен був керуватися статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.1996 р. та статтею 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.2006 р.

            Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

            Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

                   За  таких обставин,    з  1 липня  2008  року  відповідачем було порушено право позивача на призначення пенсії в розмірі не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової  пенсії за  шкоду,  заподіяну здоров”ю в розмірі 75  % мінімальної пенсії за віком.

                Наявність вказаного права у позивача є визначальною для вирішення питання щодо вказаного спору , крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.

                  Відповідно до  Закону України  «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», затв. постановою КМУ від 24.10.07 № 1261  Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління ; рішення про призначення та перерахунок пенсії  приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

    Таким чином,  рішення про призначення та перерахунок пенсії позивачу покладено на Управління Пенсійного фонду України в  м. Конотоп   за місцем проживання позивача .  

    Суд вважає, що  з метою захисту прав позивача слід зобов”язати управління ПФУ в   м.Конотоп   провести перерахунок пенсії ОСОБА_2   в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру, встановленого  ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати за період з 1 липня 2008  року по  травень 2010   року включно.      

    Такий розрахунок  заборгованості по даній справі:    

    Позивачу ОСОБА_2  повинна бути виплачена основна та додаткова пенсія в такому розмірі :

       Основна пенсія :

    за липень  2008 р. - 482 грн. х 8 = 3856 грн.

    за серпень 2008 р. - 482 грн. х 8 = 3856 грн.

    за вересень  2008 р. - 482 грн. х 8 = 3856 грн.

    за жовтень  2008 р. - 498 грн. х 8 = 3984 грн.

    за листопад  2008 р. - 498 грн. х 8 = 3984 грн.

    за грудень  2008 р. - 498 грн. х 8 = 3984 грн.

    за січень  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984  грн.

    за лютий  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984  грн.

       за березень 2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984  грн.

       за квітень  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984  грн.

    за травень  2009 р. - 498 грн. х  8 = 3984   грн.

    за червень  2009 р. - 498 грн. х  8 = 3984   грн.

    за липень  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984   грн.

    за серпень 2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984   грн.

    за вересень  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984   грн.

    за жовтень  2009 р. - 498 грн. х 8 = 3984   грн.

    за листопад   2009 р. - 573грн. х 8 = 4584 грн.

    за грудень  2009 р. - 573грн. х 8 = 4584 грн.

    за січень    2010 р. - 695 грн. х 8 =  5560  грн.

    за лютий   2010 р. - 695 грн. х 8 =  5560  грн.

    за березень 2010 р. - 695 грн. х 8 =  5560  грн.  

    за квітень  2010 р. - 706 грн. х 8 =  5648  грн.  

    за травень  2010 р. - 706 грн. х 8 = 5648  грн.    Всього :   100 504  грн.  

    Додаткова пенсія :

    за липень  2008 р. - 482 грн. х 75 % = 361,50 грн.

    за серпень 2008 р. - 482 грн. х 75 % = 361,50 грн.

    за вересень  2008 р. - 482 грн. х 75 % = 361,50 грн.

    за жовтень  2008 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за листопад  2008 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за грудень  2008 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за січень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за лютий  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за березень 2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.

    за квітень  2009 р. - 498 грн.  х 75 % = 373,50  грн.  

    за травень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50  грн.  

    за червень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.  

    за липень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.  

    за серпень 2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.  

    за вересень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50 грн.  

    за жовтень  2009 р. - 498 грн. х 75 % = 373,50  грн.  

    за листопад   2009 р. - 573 грн. х 75 % = 429,75  грн.

    за грудень  2009 р. - 573грн. х 75 % = 429,75  грн.

    за січень   2010 р. - 695 грн. х 75 %= 521,25 грн.

    за лютий   2010 р. - 695 грн. х 75 % = 521,25  грн.

    за березень   2010 р. - 695 грн. х 75 % = 521, 25 грн.

    за квітень   2010 р. - 706 грн. х 75 % = 529,50  грн.

    за травень  2010 р. - 706 грн. х 75 % = 529,50  грн.    Всього :  8 901 грн.

    ОСОБА_2   було виплачено :

    основної пенсії :

     з 1 липня 2008 року по вересень 2008 року - 1709 грн.12 коп.  - за 3 місяці = 5127 грн.36 коп.

    з 1 жовтня 2008 року по травень 2010 року - 1922 грн.77 коп.- за 20 місяців = 38 455 грн.40 коп.  

    Всього : 43 582 грн. 76 коп.

    Додаткової пенсії :  

    з  1 липня 2008 року по 96 грн.40 коп. х 3 місяці = 289 грн.20 коп.                                                                                                            

    з   1 жовтня 2008 року по 99 грн.60 коп. х 13 місяців = 1294 грн.80 коп.

    з 1 січня 2010 року по 139 грн. х 3 місяці = 417 грн.

    з 1 квітня 2010 року по 141 грн 20 коп. х 2 місяці = 282 грн.40 коп.

    Всього  2 512 грн. 60 коп.                

    Таким чином , розмір недоплаченої пенсії за період з 1 липня 2008  року по травень   2010 року складає :  

    основної пенсії:  100 504 грн. - 43 582 грн.76 коп. = 56 921  грн.24 коп.                                                                                                

    додаткової пенсії  :   8901 грн. - 2512 грн. 60 коп. = 6388 грн.40 коп.                                                                            

    Всього недоплачено пенсії основної та додаткової за період з 1липня  2008  року по  травень   2010 року  на суму -  63 309 грн.64 коп.                      

    Судові витрати  120 грн. за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи необхідно покласти на відповідача.

                  Керуючись ст. ст. 6, 19, 46, 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 61, 69 Закону України „Про Конституційний Суд України”. ст. ст.  50.54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”,   ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп  від 22 травня   2008 рік, п. 15 Положення „Про Пенсійний фонд України”, затв. постановою КМУ від 24 жовтня 2007 року № 1261, ст. ст.  10, 15, 60, 84, 88, 210 ЦПК України  ,-

                                                                    В И Р І Ш И В :    

                      Позовні вимоги  ОСОБА_2   задовольнити.

    Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду  України в   м. Конотоп  щодо невиконання приписів ст. ст. 50, 54  Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та непроведення  ОСОБА_2  як інваліду 2-ї  групи  1 категорії  внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунку державної та додаткової пенсії відповідно до вимог вказаного  Закону за період з  липня 2008   року  до  теперішнього часу .

    Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Конотоп   на користь ОСОБА_2      недоплачену      пенсію   за період з 1 липня 2008 року  по травень 2010 року основної пенсії  56 921 грн. 24 коп. та додаткової пенсії   6 388 грн. 40 коп.  , а також  120 грн. за інформаційно-технічне забезпечення розгляду  цивільної  справи ,  всього   63 429 грн.  64 коп.                                

     Рішення може бути оскаржене  до  апеляційного  суду Сумської області  через Конотопський міськрайонний суд  шляхом подачі в 10-денний строк  з  дня складення  постанови в повному обсязі заяви про  апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або  без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк , встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя Конотопського

міськрайонного суду                                                                    Л.В.Громова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація