Справа №22ц - 8518/2010 р. Головуючий у 1 інстанції: Руденко В.М.
Категорія: 57 Доповідач: Ігнатова Л.Є.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 липня 2010 р. Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючої-судді: Краснощокової Н.С.
суддів: Ігнатової Л.Є., Никифоряка Л.П.,
при секретарі: Шатун Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську Донецької області на постанову Слов»янького міськрайонного суду Донецької області від 30 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську Донецької області про визнання дій неправомірними та спонукання до проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Слов»янського міськрайонного суду Донецької області від 30.10.2009 року позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнана відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську у застосуванні показника середньої заробітної плати за 2008 рік при перерахунку ОСОБА_3 пенсії за віком по стажу роботи, неправомірною.
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську перерахувати ОСОБА_3 пенсію в повній відповідності з вимогами ст. 40,42 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 року та п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу ув цілому по Україні.
Зобов»язано Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську виплатити на користь ОСОБА_3 різницю між перерахованою отриманою пенсією, яка утворилася з 01.01.2009 року до моменту початку виплати перерахованої пенсії.
Вирішено питання відносно судових витрат.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Апелянт зазначає, що суд не врахував, що ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону № 1058) зі змінами було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону №1058. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону №1058 в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв’язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції правомірно виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 -1У від 09.07.2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п.3 п.11 ПКМ України №530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.
З обставин справи вбачається, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонеркою і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Слов»янську Донецької області, отримує пенсії за віком та продовжує працювати, є застрахованою особою , у зв»язку з чим у неї виникло право на перерахунок призначеної пенсії по страховому стажу із заробітку згідно норм передбачених ст. ст. 40 і 42 Закону України №1058-1У.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Слов»янську у лютому 2009 року позивачці було зроблено перерахунок пенсії на підставі її письмової заяви від 15.01.2009 року, але цей перерахунок зроблено із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати штатного працівника в країні за 2007 рік, а не такого ж показника за 2008 рік.
17 серпня 2009 року та 1 вересні 2009 року позивач звернулася з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати штатного працівника в країні за 2008 рік (а.с.12).
Відповідно до п.1 ст.28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно із п.4 ст.42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду країни №4-4 від 1 лютого 2008 року, розмір середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2008 рік, складає 1573,99 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року положення п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 року» визнано неконституційним.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Доводи апеляційної скарги про те, що рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, не можуть бути взяті до уваги.
Враховуючи положення ст.42 ч.4 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ”, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, про те, що виплата проводилася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть бути прийняті до уваги.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача. Суд правильно прийшов до висновку, що при вирішенні даного спору застосуванню підлягала ст. ст. 42 ч.4 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ”.
Таким чином доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та встановлених обставин справи, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 307 ч.1 п.1, 308, 314, 315 ЦПК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості спорів, пов’язаних із соціальними виплатами» апеляційний суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Слов»янську Донецької області відхилити.
Постанову Слов»янського міськрайонного суду Донецької області від 30 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців безпосередньо до Верховного Суду України.
Судді: