Справа № 2-1427/2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2010 року, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді – Козуб О.В.,
при секретарі – Кузь Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_1, в особі свого представника ОСОБА_3, звернувся до суду з позовною заявою до Майської сільської ради Джанкойського району АР Крим про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на ст. 1272 Цивільного кодексу України.
Ухвалою суду від 07.05.2010 року здійснено заміну неналежного відповідача Майську сільську раду Джанкойського району АР Крим на належного відповідача – іншого спадкоємця ОСОБА_2.
Позивач та його представник у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі і визначити позивачу додатковий строк 3 місяці, який є достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, оскільки він пропустив його з поважних причин. Позивач пояснив, що після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, відкрилась спадщина. Його мати ОСОБА_5 на випадок своєї смерті при житті склала заповіти на нього та на його сестру ОСОБА_2 Згідно заповіту, посвідченого 07.10.2004 року секретарем виконавчого комітету Майської сільської ради Джанкойського району АРК, мати залишила йому у спадщину будинок № 52 та господарські будівлі до нього по АДРЕСА_1, він на момент смерті матері проживав окремо і його місце проживання не було зареєстровано за місцем проживання померлої матері, він не мав можливості звернутися до нотаріальної контори протягом 6 місяців з дня смерті матері, оскільки він приблизно через 3 дні після смерті матері поїхав на екзамени, а потім ходив у плавання за контрактом з 26 травня 2009 року по 30.01.2010 року. Іншим спадкоємцем є його рідна сестра ОСОБА_2, яка своєчасно звернулася до нотаріальної контори і подала заяву на прийняття спадщини за заповітом на земельну ділянку, заведена спадкова справа за її заявою і вона отримала свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яке їй заповіла мати за її заповітом. При зверненні до нотаріальної контори 22.06.2010 року, його сестра ОСОБА_2, яка прийняла спадщину, написала у нотаріальній конторі письмову заяву про згоду на прийняття ним спадщини відповідно до вимог ч. 2 ст. 1272 ЦК України, але їм було відмовлено в усній формі нотаріусом, не зважаючи на згоду іншого спадкоємця – його сестри ОСОБА_2, у прийнятті його заяви на прийняття спадщини та заяви сестри про згоду на прийняття ним спадщини від 22.06.2010 року після смерті матері, у зв’язку з тим, що вони спадкують різне спадкове майно за різними заповітами, кожен з них має право спадкування тільки на конкретно зазначене у заповітах майно, а ним пропущено строк в 6 місяців.
Представник позивача підтвердив зазначені позивачем обставини і пояснив, що він від імені позивача за довіреністю раніше звертався до нотаріальної контори і нотаріус йому повідомив, оскільки позивач пропустив 6-місячний строк для подання заяви на прийняття спадщини і йому необхідно звернутися до суду для визначення додаткового стоку для подання заяви на прийняття спадщини. При повторному зверненні до нотаріусу Джанкойської районної державної нотаріальної контори, йому, позивачу і відповідачу відмовив в усній формі нотаріус у прийнятті заяв ОСОБА_2 і позивача з підстав зазначених позивачем. Нотаріус пояснив, що вимоги ч. 2 ст. 1272 ЦК України на позивача та відповідача не розповсюджуються, оскільки кожен зі спадкоємців спадкує різне спадкове майно за різними заповітами, і ОСОБА_2 не претендує на частку спадкового майна позивача. Письмової відмови нотаріус не надавав, його дії ними не оскаржувалися. Також повідомив, що позивач та відповідач домовилися добровільно про поділ спадкового майна у вигляді грошових вкладів, спору щодо грошових коштів (вкладів) у банку між сторонами немає, позивач та відповідач від вкладів у банку не відмовлялися.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання з’явилася, позовні вимоги позивача – свого рідного брата ОСОБА_1 визнала у повному обсязі, просила їх задовольнити і визначити позивачу додатковий строк 3 місяці для можливості подати заяву до нотаріальної контори на прийняття спадщини за заповітом, пояснила суду, що вона прийняла спадщину за заповітом і за законом після смерті їх матері ОСОБА_5 шляхом подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, заведена спадкова справа за її заявою і видані їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку і на спадщину за законом на грошові вклади у банку, вона згодна на прийняття спадщини позивачем після смерті їх матері, у нотаріуса написала заяву про згоду на прийняття спадщини позивачем, але при зверненні її і позивача з проханням прийняти заяву позивача про прийняття спадщини за її згодою на вказані дії, нотаріусом в усній формі було відмовлено з підстав зазначених позивачем.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача і відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи та оцінивши надані докази, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 померла ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_5. Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина за заповітом та за законом у вигляді будинку № 52, розташованого по АДРЕСА_1, грошових вкладів у банку та земельної ділянки.
Позивач ОСОБА_1 є рідним сином померлої ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача НОМЕР_1, і згідно заповіту (дублікату) його матері ОСОБА_5, посвідченого 07.10.2004 року секретарем виконавчого комітету Майської сільської ради Джанкойського району АРК йому залишено у спадщину будинок № 52 та господарські будівлі до нього по АДРЕСА_1. Згідно данних паспорту позивача ( паспорт НОМЕР_2) та пояснень позивача, відповідача, він на момент смерті своєї матері ОСОБА_5 не проживав разом з нею і його місце проживання не зареєстроване за адресою місця проживання матері, що не оспорюється сторонами та не підлягає доказуванню.
Відповідач ОСОБА_2 є рідною сестрою позивача і є спадкоємцем за заповітом і за законом, яка прийняла спадщину за законом у вигляді грошових вкладів з нарахованими відсотками та компенсаційними виплатами і спадщину за заповітом у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Майської сільської ради Джанкойського району АРК, отримала свідоцтва про право на вказане спадкове майно, що підтверджено позивачем, самою відповідачем і відповіддю Джанкойської районної державної нотаріальної контори від 20.05.2010 року за № 805\01-14. Згідно вказаної відповіді та витягу з спадкового реєстру (а.с.28-32), відкрита спадкова справа № 453\2009 за заявою ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
ОСОБА_2 написала заяву від 22.06.2010 року на ім’я нотаріуса Джанкойської районної державної контори АРК Усєінова А.Е., яка надана нею в судовому засіданні (а.с.37), про те, що вона, як спадкоємцем, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5, надає згоду на прийняття спадщини її братом ОСОБА_1 на частку спадкового майна, яка залишилася не прийнятою, у вигляді вказаного будинку та побудов до нього.
Позивачем в підтвердження поважності причин пропуску 6-місячного строку і для визначення йому додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви на прийняття спадщини за заповітом після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, надано довідку ТОВ «Дафні Шіппінг Ейдженсі» від 03.02.2010 року про знаходженні його у плаванні 8 місяців 4 дні в період з 26.05.2009 року по 30.01.2010 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч. 2 ст. 1272 ЦК України, за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину , спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Вказані положення зазначені і в ч. 2 ст. 67, ч. 2 ст. 68 Закону України «Про нотаріат», та в Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Пунктом 24 Постанови ПВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», передбачно, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
Згідно положень цього пункту 24, суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (ч.2 ст. 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом , усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Суд вважає, що зазначені позивачем ОСОБА_1 причини пропуску 6-місячного строку для подання заяви на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 є поважними, оскільки він ходив у плавання 8 місяців 4 дні з 26.05.2009 року по 30.01.2010 року, що підтверджується наданою ним довідкою (а.с. 10), і не мав можливості протягом 6 місяців з моменту смерті ОСОБА_5 своєчасно звернутися до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини.
Суд відмовляючи у задоволенні вказаного позову, вважає, що підстави для звернення позивача до суду з вказаним позовом і визначення йому додаткового строку відсутні, оскільки відповідно до вимог ч. 2 ст. 1272 ЦК України, визнання відповідачем позовних вимог позивача є підставою для звернення позивача до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за письмовою згодою відповідача ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_5 і оформлення спадщини у нотаріальній конторі за письмовою заявою позивача та письмовою згодою відповідача ОСОБА_2 без визначення позивачу у судовому порядку додаткового строку, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 1272 Цивільного кодексу України та п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» , за згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для подачі заяви на прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. У даному випадку, згідно матеріалів цивільної справи та відповіді Джанкойської районної державної нотаріальної контори є спадкоємець, який прийняв спадщину – відповідач ОСОБА_2, і вона згодна на прийняття спадщини позивачем. Посилання сторін на те, що їм відмовлено нотаріусом з зазначених ними у судовому засіданні підстав, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки відсутні відомості про те, що відповідач відмовилася від спадкування за законом тієї частки спадкового майна, яку повинен був спадкувати позивач за заповітом, і відповідач у разі якщо позивач не прийняв спадщину за заповітом мала б можливість спадкувати вказане у заповіті позивача майно за законом на загальних підставах. Також, сторонами не надано будь-яких доказів того, що нотаріусом їм відмовлено у прийнятті їх заяв за письмовою згодою відповідача на прийняття позивачем спадщини після смерті ОСОБА_5, постанов нотаріуса про відмову у здійсненні нотаріальних дій по оформленню спадщини позивачу не надано сторонами. Письмова заява ОСОБА_2 від 22.06.2010 року на ім’я нотаріуса, надана нею у судовому засіданні, не є доказом цих обставин.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи відшкодуванню позивачу та стягненню з відповідачів не підлягають.
На підставі викладеного , керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 60, 88, 212, 213, 215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 295 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя Козуб О.В.