Справа № 22-Ц-1231-Ф/07 Головуючий суду першої інстанції Резниченко C.O.
Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції
Мудрова В.В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
у м. Феодосії
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2007 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосії в складі:
головуючого - судді Ломанової Л.О.,
суддів Притуленко О.В., Мудрової В.В.
при секретарі Брежнєвій O.K.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2про зміну розміру аліментів на утримання неповнолітньої дитини за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Керченського міського суду АР Крим від 5 квітня 2007 року,
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2007 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2. про зміну розміру аліментів на утримання неповнолітньої дитини до 1А частки щомісячно.
Вимоги позову мотивовані тим, що рішенням Керченського міського суду АР Крим від 3 квітня 2006 року з позивача на користь відповідачки було стягнуто у твердій грошовій сумі у розмірі 600 грн. щомісячно на утримання свого неповнолітнього сина ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач зазначав, що після утримання суми аліментів з його заробітку його дохід складає 298 грн., що не достатньо для життя і тому він звернувся до суду з цим позовом.
Рішенням Керченського міського суду АР Крим від 5 квітня 2007 року позов ОСОБА_1. був задоволений частково. Змінено розмір аліментів, стягнуто з позивача на користь відповідачки на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, аліменти у розмірі ½ частки від заробітку щомісячно, але не менше, 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту набрання цього рішення законної сили і до досягнення дитиною повноліття.
Не погодившись з вказаним рішенням суду позивач подав апеляційну скаргу де, посилаючись на порушення норм матеріального права та на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та ухвалите нове - по суті позовних вимог.
Заслухавши судцю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення сторін, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Задовольняючи частково позов ОСОБА_1. про зміну розміру аліментів суд першої інстанції виходив з того, що матеріальне становище позивача погіршилося, що є підставою для зменшення розміру аліментів, та дохід позивачки є недостатнім для утримання неповнолітнього сина, тому розмір аліментів зменшено до ½ частки від заробітку позивача.
Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів визнає обґрунтованими. Проте колегія суддів не може погодитись з розміром аліментів, які встановив суд першої інстанції оскаржуваним рішенням.
Судом встановлено, що позивач, згідно з свідоцтвом про народження (а.с.10) є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, на утримання якого згідно з рішенням Керченського міського суду АР Крим від 3 квітня 2006 року (а.с. 3) він зобов'язаний
2
сплачувати аліменти на користь відповідачки у твердій грошовій сумі в розмірі 600 грн. щомісячно.
З 10 травня 2006 року позивач отримував заробіток у середньому за місяць у сумі 618, 12 грн. (а.с. 4) З 1 листопада 2006 року позивач змінив місце роботи та його заробіток з листопада 2006 року по березень 2007 року, після усіх відрахувань, складає 2407, 97 грн. Після відрахування аліментів у лютому та березні 2007 року, заробітна плата позивача складає - 297, 96 грн. щомісяця. Тобто матеріальне становище позивача з моменту ухвалення рішення Керченського міського суду АР Крим від 3 квітня 2006 року дійсно погіршилось.
Відповідно до статті 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
З матеріалів справи вбачається, що розмір заробітку відповідачки у період з квітня 2006 року по березень 2007 року згідно з довідкою (а.с. 22) складає 4980, 58 грн., тобто в середньому 415 грн. за місяць.
За таких обставин висновки суду першої інстанції про те, що матеріальне становище позивача погіршилося, що є підставою для зменшення розміру аліментів, та дохід позивачки є недостатнім для утримання себе та неповнолітнього сина є правильними.
Однак колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вирішуючи питання щодо розміру аліментів не урахував усіх обставин, які мають істотне значення для вирішення цього питання.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 535, 00 грн. Таким чином доходу позивача не вистачає для утримання себе.
Враховуючи наведене, та те, що позивач після усіх відрахувань отримує заробітну плату менш ніж відповідачка колегія суддів дійшла до висновку про необхідність зміни оскаржуваного рішення суду, відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 307 Цивільного процесуального кодексу України, зменшивши розмір аліментів, які підлягають стягненню з позивача на користь відповідачки на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, до 1/3 частки від заробітку (доходу) щомісячно, але не меншим ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
На підставі наведеного статей 182, 183 та 192 Сімейного кодексу України, керуючись статтею 303, пунктом 3 частини 1 статті 307, статтями 313, 314 та 316 Цивільного процесуального кодексу України колегія суддів судової палати у цивільних справах,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити частково.
Рішення Керченського міського суду АР Крим від 5 квітня 2007 року змінити, зменшивши розмір аліментів, який підлягає стягненню з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Керчі, АР Крим, на користь ОСОБА_2на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3, до 1/3 частки від заробітку (доходу) щомісячно, але не меншим, ніж 30% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту набрання цим рішенням законної сили та до повноліття дитини.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржено до суду касаційної інстанції шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.