Справа № 2- 3319/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2010 року Солом’янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого – судді - Калініченко О.Б.
при секретарі - Кучерявець О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Солом’янської районної у м. Києві ради, треті особи: ОСОБА_2, Головне управління юстиції у м. Києві, про визначення додаткового строку для звернення з заявою про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визначити йому додатковий строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_3, яка мала місце ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В позові посилається на те, що він є єдиним спадкоємцем після померлої, т. я. його матір’ю ОСОБА_2 14.04.2010 року було подано заяву до П’ятої Київської державної нотаріальної контори про відмову у прийнятті спадщини, а інших спадкоємців за законом у померлої немає.
Оскільки в період з 18.02.2006 року по 18.02.2009 року він відбував покарання у Бучанській виправній колонії № 85, тому був позбавлений можливості для особистого звернення до нотаріальної контори для оформлення спадщини, а лише мав можливість 12.06.2008 року надіслати на адресу П’ятої Київської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, завірену начальником Бучанської виправної колонії № 85.
Після відбуття покарання він звернувся до нотаріальної контори для надання необхідних правовстановлюючих документів та отримання свідоцтва про право на спадщину. Але оскільки заява була надіслана поштою, а не подана ним особисто і справжність його підпису на заяві не було засвідчено нотаріально та не було надано правовстановлюючих документів на спадкове майно, тому державним нотаріусом Войстрік О.В. було йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв’язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Виходячи з цього, позивач просить задовольнити позов і визначити додатковий строк для прийняття спадщини терміном на два місяці.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали у повному обсязі та просили задовольнити.
Представник відповідач в судове засідання не з’явився, надавши суду письмову заяву, в якій проти задоволення позову не заперечував та просив розглянути справу без участі представника.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, надавши суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутності.
Представник третьої особи Головного управління юстиції у м. Києві про розгляд справи був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_3, яка була бабусею позивача. Після її смерті залишилось спадкове майно, а саме квартира №АДРЕСА_1
З матеріалів спадкової справи, заведеної 20.06.2008 року П’ятою Київською державною нотаріальною конторою за заявою позивача від 12.06.2008 року, вбачається, що позивач являється єдиним спадкоємцем вказаного майна, оскільки його матір’ю ОСОБА_2 14.04.2010 року було подано заяву до П’ятої Київської державної нотаріальної контори про відмову у прийнятті спадщини.
Позивачем своєчасно - 12.06.2008 року до П’ятої Київської державної нотаріальної контори була направлена заява про прийняття спадщини після смерті його бабусі ОСОБА_3
Проте справжність його підпису на заяві була засвідчена начальником Бучанської виправної колонії УДДУПВП в м. Києві та Київської області (№85) Карандюком Г.М., тоді як відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України, п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України така заява мала бути подана особисто або справжність підпису на ній засвідчена нотаріально.
Однак особисто він мав можливість звернутись до 5-ї Київської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини тільки після закінчення строку 18.02.2009 року відбування покарання, тобто з пропуском строку для прийняття спадщини.
Таким чином, позивачем був пропущений встановлений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, оскільки подана ним заява була оформлена не належним чином.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Встановлено, що після смерті спадкодавця позивач був позбавлений можливості для особистого звернення до нотаріальної контори для оформлення спадщини, оскільки в період з 18.02.2006 року по 18.02.2009 року він відбував покарання у Бучанській виправній колонії № 85.
Виходячи з цього, суд приходить до висновку, що позивач з поважних причин пропустив строк для звернення з заявою про прийняття спадщини, а тому його вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.1268-1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 169, 212-215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Солом’янської районної у м. Києві ради, треті особи: ОСОБА_2, Головне управління юстиції у м. Києві, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, – 2 місяці після набрання рішенням чинності.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається в десятиденний термін з дня проголошення рішення.
Суддя: