Справа № 2-129\2010 рік
Рішення
іменем України
11 травня 2010 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Архангельського А.М.
при секретарі : Волошко К.В.
з участю адвоката ОСОБА_1 на стороні позивача та представника відповідача Складеної Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тетієві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Тетіївської міської ради, третьої особи ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування рішення Тетіївської міської ради,
встановив :
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати неправомірним та скасувати рішення Тетіївської міської ради № 219 від 19.04.2007 року, яким ОСОБА_4 під будівництво житлового будинку надано 0.08 га земельної ділянки по АДРЕСА_1
Позовні вимоги мотивує тим, вказаною земельною ділянкою він користувався з 1986 року, яка була надана йому для ведення огородництва колишнім радгоспом "Тетіївський", де він до захворювання та дружина працювали. Не зважаючи на те, що він довгий час користувався земельною ділянкою, Тетіївська міська рада 19.04.2007 року без судового рішення та його сходи, прийняла рішення про виділення третій особі спірну земельну ділянку, чим порушила його права землекористувача.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник Тетіївської міської ради Складена Н.М. проти позову заперечує та суду пояснила, що при виділенні земельної ділянки ОСОБА_4 міська рада виходила з прав і повноважень наданих раді Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Крім того на час виділення земельної ділянки ОСОБА_4 документальних підтверджень про те, що земельною ділянкою по АДРЕСА_1 користується позивач, а також, заяв від ОСОБА_3 про наділення вказаної земельної ділянки під будівництво в міській раді не було.
Третя особа ОСОБА_4 позовних вимог не визнала та суду показала, що вона на законних підставах отримала рішення про виділення їй земельної ділянки під забудову.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, пояснення представника відповідача, третьої особи, покази свідків, спеціалістів, дослідивши письмові докази вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити виходячи із слідуючих підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу, як члену сім’ї працівника радгоспу та іншим працюючим колишнього радгоспу "Тетіївський", починаючи з 1986 року надавались земельні ділянки із земельного фонду радгоспу, в тому числі по АДРЕСА_1 в тимчасове користування для ведення городництва строком на 1 рік. Земельні ділянки надавалися працівникам радгоспу "Тетіївський" на підставі письмової заяви та рішення профспілкового комітету, а під будівництво індивідуального жилого будинку – індивідуальної заяви, рішення профспілкового комітету та запису в земельно-шнуровій книзі. Письмові документи про надання земельних ділянок радгоспу в користування не збереглися.
В зв’язку з прийняттям нового земельного законодавства у 1993 році землі колишнього радгоспу "Тетіївський" були передані Тетіївській міській раді разом із земельно-шнуровими книгами, в якій відсутній запис про надання ОСОБА_3 земельної ділянки під будівництво чи в користування . Починаючи з 1986 року по 2008 рік позивач ОСОБА_3 не ставив питання перед в радгоспом "Тетіївський", а пізніше Тетіївською міською радою про узаконення за ним земельної ділянки, яку він використовував під огородництво.
Третя особа ОСОБА_4 11.04.2007 року звернулася до Тетіївської міської ради з заявою про надання їй земельної ділянки площею 0.08 га в АДРЕСА_1 із земель міської ради для будівництва житлового будинку. Рішенням Тетіївської міської ради № 219 від 19.04.2007 року, на підставі ст., ст. 12, 120,124 Земельного Кодексу України, заява ОСОБА_4 була розглянута та надано земельну ділянку площею 0.08 га в АДРЕСА_1 із земель запасу під будівництво житлового будинку.
Позивач ОСОБА_3 24.03.2008 року звернувся із заявою в Тетіївську міську раду в якій просив виділити йому під будівництво земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0.08.га, яку він використовував під огородництво 25 років. В письмовій відповіді від 22.04.2008 року міський голова Тетіївської міської ради зазначає, що по документам, які є в міській раді (земельно-шнурових книгах), які передані в Тетіївську міську раду радгоспом "Тетіївський в 1993 році земельна ділянка розмірами 0.08.га по АДРЕСА_1 за позивачем не рахувалася і вона була виділена під будівництво житлового будинку ОСОБА_4
Установлені в судовому засіданні обставини підтверджуються частково поясненнями позивача та його представника, поясненнями представника відповідача, третьої особи, письмовими доказами, а саме:
- довідками №149 від 05.06.2008 року, № 28 від 11.03.2010 року, № 41 від 23.03.2010 року виданими правонаступником радгоспу «Тетіївський» ПП «Еліта» м. Тетіїв про надання позивачу земельної ділянки під огород;
- витягом із рішення № 219 Тетіївської міської ради від 19.04.2007 року про виділення ОСОБА_4 земельної ділянки під будівництво площею 0.08 га в АДРЕСА_1;
- копією заяви позивача від 24.03.2008 року до Тетіївської міської ради, в якій він просить виділити йому під будівництво ту земельну ділянку, яку він використовував під огородництво;
- копію відповіді Тетіївської міської ради за №2.35-74 від 22.04.2008 року;
- оглянутою в судовому засідання адміністративною справою № 22-а-110\08 року.
Крім того, обставини встановлені в судом підтвердила свідок ОСОБА_6, яка показала, що вона з 1981 по 2008 рік працювала спочатку в радгоспі "Тетіївський", а після реорганізації в ПП "Еліта". В силу своїх службових обов’язків вона наділяла земельні ділянки під огороди працівникам радгоспу на підставі заяв та списків затверджених керівником радгоспу. Вона наділяла позивачу земельну ділянку під огородництво до 1993 року. Земельні ділянки надавалися на один рік.
Свідок ОСОБА_7 в частині порядку наділення земель для працівників радгоспу "Тетіївський" дала аналогічні покази свідченням ОСОБА_6, а також пояснила, що будь яких документів про виділення позивачу, або його дружині земельних ділянок під огороди не збереглося. Про це зазначено в довідках ПП "Еліта". Самі довідки складалися на підставі пояснень працівників ПП "Еліта" і бувшого радгоспу "Тетіївський" .
Аналізуючи установлені обставини суд приходить до висновку, що Тетіївська міська рада своїм рішенням № 219 від 19.04.2007 року про надання ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0.08 га. в АДРЕСА_1 із земель запасу під будівництво житлового будинку не порушувала Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та земельне законодавство.
Так, відповідно ч.1 ст. 3К України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативними актами.
Статтею 12 ЗК України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, крім інших повноважень: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування.
Відповідно до ч. ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
Пунктом 34 ст. 26 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань земельних відносин.
На думку суду Тетіївська міська рада, приймаючи 19.04.2007 року рішення № 219 про надання ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0.8 га по АДРЕСА_1 діяла відповідно вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України. На час розгляду заяви ОСОБА_4 спірна земельна ділянка відносилась до земель запасу Тетіївської міської ради. Ні яких заборон, що до відчуження землі не існувало.
Посилання позивача ОСОБА_3 на те, що він і його сім’я починаючи з 1986 року безперервно користувався земельною ділянкою 0.8 га по АДРЕСА_1 ніякими доказами не підтверджується. Судом дійсно встановлено, що в той час, коли спірна земельна ділянка відносилась до радгоспу "Тетіївський", сім’ї позивача, як і іншим працівникам радгоспу, наділялись земельні ділянки під городи строком на 1 рік, на підставі письмових заяв та рішення керівництва. У тих випадках, коли працівник радгоспу отримував земельну ділянку під будівництво, то про ці обставини робився запис в земельно-шнуровій книзі. В 1993 році всі вільні землі радгоспу "Тетіївський" та його правонаступників передано разом з земельно-шнуровими книгами до комунальної власності Тетіївської міської ради. З часу передачі землі до міської ради, аж до березня 2008 року позивач не звертався з заявою про наділення йому землі під будівництво, записи про це в земельно-шнуровій книзі відсутні.
При таких обставинах суд вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 слід відмовити, по скільки він не довів в судовому засіданні, що Тетіївська міська рада, приймаючи 19.04.2007 року рішення № 219 про надання ОСОБА_4 земельної ділянки порушила Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" та його права землекористувача.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 130, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, ст.ст. 3, 12, 116 Земельного Кодексу України, суд -
вирішив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Тетіївської міської ради, третьої особи ОСОБА_4 про визнання неправомірним та скасування рішення Тетіївської міської ради відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: А. Архангельський.