Судове рішення #10077330

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-2513/10/1770


06 липня 2010 року 11год. 05хв. м. Рівне


Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Анікушина В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1

відповідача1: представник Федун Я.В.

відповідача2: представник Борисюк Т.А.   

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом


ОСОБА_4       

довідповідача1: Управління Державного комітету із земельних ресурсів у  Рівненському районі Рівненської області, відповідача2: Рівненської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру"

про визнання незаконною бездіяльність,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_4 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача1: Управління Державного комітету із земельних ресурсів у  Рівненському районі Рівненської області та відповідача2: Рівненської регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру"  про визнання незаконною бездіяльність щодо неоформлення та невидачі державних актів на право власності на земельну ділянку.

          В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 28 січня 2010 року в Городоцьку сільську раду Рівненського району Рівненської області вона через свого представника подала дві заяви про безкоштовне оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, а також одну заяву про безкоштовне оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку, для ведення садівництва. Позивач вказує на те, що перелічені вище земельні ділянки розташовані в с. Рубче Рівненського Району Рівненської області.

Позивач зазначає, що в квітні 2010 року вона зверталася до відповідача1 із письмовою заявою для з’ясування причин невидачі їй державних актів на земельні ділянки. Листом від 06.05.2010 року № 07-07-04/129 Управління Держкомзему у Рівненському районі повідомило її про те, що заява у Держкомземі зареєстрована, та, відповідно, підготовлено договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку від 05.05.2010 року № 8336629. Крім того, позивач зазначила, що у відповіді на її заяву від 06.05.2010 року відповідач1 посилається на відсутність належного фінансування як на підставу невидачі державних актів і затягування строків розроблення необхідної документації.

Позивач вважає, що мотиви відповідача є незаконними, оскільки відсутність фінансування не може вважатися правовою і поважною підставою для бездіяльності щодо видачі їй державних актів на право власності на земельні ділянки.

          Представник позивача у судовому засіданні надав суду пояснення, які повністю співпадають з обґрунтуваннями, викладеними у позовній заяві.

Представник відповідача1 позовні вимоги не визнав. Просив суд відмовити в задоволені позовних вимог. В заперечення позовних вимог зазначив, що відповідно до Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 р. N 1112), для одержання державного акта на право власності на земельну ділянку громадянин або уповноважена ним особа подає сільському, селищному, міському голові або уповноваженій ним особі адресовану територіальному органові Держкомзему заяву про видачу такого акта. Сільські, селищні та міські голови забезпечують організацію прийому таких заяв у кожному населеному пункті. Представник відповідача1 вказав на те, що Управління Державного комітету із земельних ресурсів у  Рівненському районі Рівненської області від Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області отримало лише одну заяву ОСОБА_4 про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області. Заяви про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства Управління Державного комітету із земельних ресурсів у  Рівненському районі Рівненської області не отримувало.

Крім того представник відповідача1 зазначив, що відповідно до Договору №8336629 від 05.05.2010 року на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку Виконавець (Рівненське державне науково-виробниче підприємство геодезії та кадастру ДНВП «Рівнегеокадастр») зобов’язується за Технічним завданням Замовника розробити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку громадянина України ОСОБА_4, а Замовник (Управління Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області) зобов’язується прийняти розроблену технічну документацію за цим Договором.

Тобто Договір №8336629 від 05.05.2010 року передбачав виготовлення технічної документації Виконавцем, із майбутнім її погодженням Замовником (погодження здійснюється за Актом прийому-передачі).

Попри це, представник відповідача1 вказав на те, що договір Виконавцем - Рівненським державним науково-виробничим підприємством геодезії та кадастру ДНВП «Рівнегеокадастр»не був підписаний, оскільки виконання робіт надання послуг за Договором №8336629 від 05.05.2010 року здійснюється при наявності фінансування. Постановою КМУ №951 від 09.09.2009 року «Про спрямування у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки»передбачене фінансування лише на 2009 рік. Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік»від 27.04.2010 рік таке фінансування на виконання вищевказаних видів робіт на 2010 рік не передбачено.

Представник відповідача2 подала заперечення на адміністративний позов, позовні вимоги не визнала. Просила суд відмовити в задоволені позовних вимог. В заперечення позовних вимог зазначила, що Рівненська регіональна філія Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»є відокремленим структурним підрозділом Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»та здійснює свою діяльність на підставі чинного законодавства України, Статуту, та Положення про Рівненську регіональну філію Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»на принципах госпрозрахунку та самоокупності. Відтак Рівненська регіональна філія Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»не вправі виконувати роботи безкоштовно. Між Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області та Рівненською регіональною філією Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»договори на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку гр. ОСОБА_4 та на надання послуг з ведення державного реєстру земель не укладались. Обов’язок Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру», щодо видачі державного акта на право власності на земельну ділянку покладається лише у разі укладення відповідного договору.

За таких обставин, відповідач2 вважає, що на даний час, жодних зобов’язань перед Позивачем щодо виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації державного акта у Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»не має.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Суд виходив з такого.

Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2009 р. N 1112), (далі по тексту судової постанови - Порядок) визначає спрощену процедуру безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 та наступних роках державних актів на право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів та ведення садівництва у розмірах, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, після прийняття рішення про передачу громадянам безоплатно у приватну власність земельних ділянок:

1) органами місцевого самоврядування до 1 січня 2002 р. - відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. N 15-92 "Про приватизацію земельних ділянок" та Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 р. N 561-XII (в редакції Закону України від 13 березня 1992 р. N 2196-XII);

2) органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з 1 січня 2002 р. - відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку, для одержання державного акта на право власності на земельну ділянку громадянин або уповноважена ним особа подає сільському, селищному, міському голові або уповноваженій ним особі адресовану територіальному органові Держкомзему заяву про видачу такого акта. Сільські, селищні та міські голови забезпечують організацію прийому таких заяв у кожному населеному пункті.

Заява про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку подається за місцем розташування земельної ділянки.

Позивач та її представник стверджують, що 28.01.2010 року до Відділу Держкомзему в Рівненському районі Рівненського області через Городоцьку сільську раду області було подано дві заяви про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області та одну заяву про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка також розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області. Дану обставину позивач підтверджує доданими разом з адміністративним позовом копіями вищевказаних заяв (а. с. 26-28). Однак, відміток, які б свідчили про прийняття заяв від 28.01.2010 року відділом документального забезпечення Городоцької сільської ради чи буд-яким іншим відділом вищевказані заяви не містять.

Представник відповідача1 вказав на те, що на адресу Відділу Держкомзему в Рівненському районі Рівненського району Рівненської надійшла лише одна заява позивача.

Вказану обставину представник відповідача1 підтвердив оригіналом заяви позивача від 28.01.2010 року про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області (копія долучена до матеріалів справи –а. с. 44). із наявною відповідною відміткою Управління Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області про її отримання 05.05.2010 року за вх. №562468336629.

          Відповідно до ст. 60 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до п.1, п.4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Суд приходить до висновку, що заяви позивача від 28.01.2010 року про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області не є належними та допустимими доказами у даній справі та, відповідно, не встановлюють фактів їх подання до Відділу Держкомзему в Рівненському районі Рівненського району Рівненської через Городоцьку сільську раду Рівненської області.

Оскільки ні разом з адміністративним позовом, ні під час судового розгляду справи позивачем та його представником належних доказів подання вищевказаних заяв до Відділу Держкомзему в Рівненському районі Рівненської області через Городоцьку сільську раду області не подано, тому й у суду відсутні підстави вважати незаконною бездіяльність Управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області та Рівненської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру»щодо не оформлення та невидачі позивачу державного акта на право власності на земельну ділянки для ведення особистого підсобного господарства.

У задоволенні позовних вимог позивача щодо визнання незаконною бездіяльність Управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Рівненському районі Рівненської області та Рівненської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру»щодо не оформлення та невидачі позивачу державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області слід відмовити виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 2 п. 3 Порядку, відповідний орган місцевого самоврядування чи районна держадміністрація невідкладно приймає рішення щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації (виготовляється для громадян безоплатно, за рахунок коштів державного бюджету) з наступним затвердженням зазначеної документації та наданням земельної ділянки у власність відповідно до вимог частини другої статті 118 та в межах норм, визначених статтею 121 Земельного кодексу України.

Згідно з п. 4 Порядку, територіальні органи Держкомзему згідно з актом (актами) приймання-передачі отримують від органів місцевого самоврядування заяви громадян про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку разом з поданими громадянами документами.

Відповідно до акта прийому-передачі документів для безоплатного оформлення та видачі державного акта на право власності на земельну ділянку (а. с. 46), наданого в судовому засіданні представником відповідача1, до Управління Держкомзему в Рівненському районі мали би бути передані наступні документи: заява про видачу державного акта гр. ОСОБА_4, копія документа, що посвідчує особу заявника, копія документа про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику, рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність від 29.12.1999 року №139 та технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Однак, всупереч п. 4 Порядку, Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області в належному порядку не отримало зазначеного вище пакету документів від Городоцької сільської ради Рівненської області, що підтверджується відсутністю підпису отримувача документів у графі «Документи отримав».

Попри це, як зазначалося вище по тексту судової постанови, заява позивача від 28.01.2010 року про оформлення та видачу державного акта на право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель, яка розташована в с. Рубче Рівненського району Рівненської області прийнята до розгляду Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області 05.05.2010 року за вх. №562468336629 про що свідчить відповідна відмітка.

Відповідно до п. 5. Порядку, на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку протягом трьох робочих днів з дати її надходження територіальні органи Держкомзему укладають договори про розроблення технічної документації - з державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему або Мінприроди та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою, у разі передачі земельних ділянок громадянам у власність у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 1 та пункті 3 цього Порядку.

На виконання п. 5 Порядку, 05.05.2010 року Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області був підготовлений проект договору №8336629 між Замовником з однієї сторони - Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області та Виконавцем з іншої сторони –Рівненським державним науково-виробничим підприємством геодезії та кадастру ДНВП «Рівнегеокадастр»на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (а. с. 47). Однак, даний проект договору №8336629 від 05.05.2010 року не був підписаний Виконавцем, таким чином він не набув чинності.

Відповідно до п. 7 Порядку, Замовник погоджує технічну документацію протягом трьох робочих днів з дати її надходження та подає для заповнення до районного (міського) підрозділу регіональної філії Центру кадастру бланк державного акта на право власності на земельну ділянку або повертає органу місцевого самоврядування (чи громадянину у випадках, передбачених абзацом третім пункту 4 цього Порядку) за актом приймання-передачі подані ним заяву та документи з обґрунтуванням причини повернення.

Таким чином, Замовник - Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області, відповідно до чинного законодавства не розробляє технічну документацію, а лише її погоджує після розроблення Виконавцем.

Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 5 ч. 1 Порядку, стороною виконання за договором щодо виготовлення технічної документації можуть бути державні підприємства, що належать до сфери управління Держкомзему або Мінприроди та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою.

П. 14 Порядку передбачено, що фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельну ділянку, здійснюється замовником за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно ч. 2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Як вбачається з Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік»–видатки на фінансування робіт і послуг, пов’язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельні ділянки –не передбачено.

Хоча в Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844 передбачено, що фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельні ділянки здійснюється замовником за рахунок коштів державного бюджету, однак, на думку суду, це не тягне за собою автоматичне здійснення таких зобов’язань, оскільки в бюджеті не має відповідного фінансування.

Відповідно до ч.2 ст. 4 Бюджетного Кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»в частині видатків на фінансування робіт і послуг, пов'язаних з виготовленням технічної документації, оформленням та видачею державних актів на право власності на земельні ділянки, передбачені Порядком безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844 –не внесено.

Крім того, Листом Державного комітету України із земельних ресурсів від 19.02.2010 року № 4246/17/7-10 до Рескомзему, головним управлінням Держкомзему в областях, містах Києві та Севастополі передбачено введення останнього пункту договору на розроблення технічної документації та проведення державної реєстрації державного акта на право власності на земельну ділянку наступного змісту: «Виконання робіт, надання послуг за цим договором здійснюється за наявності фінансування».

Отже, оскільки, таких коштів на адресу відповідача1 з Державного бюджету України не надійшло, то й, відповідно, у відповідача1 не було можливості укласти договір на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Вимоги до відповідача2 - Рівненської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»є безпідставними та не підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 5 Порядку на підставі заяви про видачу державного акта на право власності на земельну ділянку територіальні органи Держкомзему укладають договори про розроблення технічної документації - з державними підприємствами, що належать до сфери управління Держкомзему та мають ліцензію на проведення робіт із землеустрою та договори про проведення державної реєстрації державного акта на право власності на земельну ділянку з Центром кадастру.

Між відповідачем1 - Управлінням Держкомзему у Рівненському районі Рівненської області та відповідачем2 - Рівненською регіональною філією Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»договори на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку гр. ОСОБА_4 та на надання послуг з ведення державного реєстру земель не укладались. Обов’язок відповідача2 щодо видачі державного акта на право власності на земельну ділянку покладається лише у разі укладення відповідного договору.

Таким чином, зобов’язань перед відповідачем1, і, відповідно, перед позивачем щодо виготовлення технічної документації та здійснення державної реєстрації державного акта у Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру»не має.

За таких обставин у суду відсутні підстави вважати незаконною бездіяльність відповідача2 - Рівненської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру»щодо не оформлення та невидачі позивачу державного акта на право власності на земельну ділянки для ведення особистого підсобного господарства.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити повністю, оскільки відповідачі у спірних правовідносинах правомірно керувалися нормами Порядку безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. N 844, Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»та іншими нормативно-правовими актами, діяли в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Судові витрати відповідно до ст.94 КАС України позивачу не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позивачу - ОСОБА_4 в задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                  Комшелюк Т.О.

Постанова складена в повному обсязі 07.07.2010 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація