Судове рішення #10078476

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ


ПОСТАНОВА

Іменем України




07.06.10Справа №2а-1039/10/2770


м. Севастополь

17 год 51 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

  при секретарі - Трігуб Г.В.,

з участю: представника позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика "Компасс",  Молоствової Олени Геннадіївни, довіреність № б/н  від 29.03.10  паспорт серії АР 392530, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі, 29.11.2005 року;

Представника позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика "Компасс",  Филиппова Олега Володимировича, довіреність № б/н  від 29.03.10  паспорт серії АР 017004, виданий Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі, 08.08.1996 року;

представника відповідача, Севастопольського міського центру зайнятості, Курбатова Володимира Юрійовича, довіреність № 142/08  від 14.01.08  посвідчення №105 від 11.08.2006 року;

Відповідача, головного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, Титаренко Олесі Володимирівни, посвідчення № 159 від 23.04.2008 року;

          Відповідача, ведучого спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, Бачуріна Олега Олексійовича, посвідчення № 161 від 03.10.2008 року;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Меблева фабрика "Компасс"   до Севастопольського міського центру зайнятості, Головного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Титаренко Олесі Володимирівни  провідного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Бачуріна Олега Олексійовича про визнання протиправним та скасування акту,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Меблева фабрика «Компасс» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Титаренко Олесі Володимирівни, провідного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Бачуріна Олега Олексійовича про визнання протиправним та скасування акту. Вказує, що застосування відповідачами штрафних санкцій стосовно позивача у розмірі 13 000, 00 гривень згідно Акту № 49 за результатами позапланової перевірки дотримання позивачем законодавства про зайнятість населення, є необґрунтованим, тому є протиправним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 08.04.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 28.04.2010р. закінчено підготовче провадження і справа призначено до судового розгляду. У попередньому судовому засіданні прийняте рішення про залучення у якості другого відповідача Севастопольський міський центр зайнятості.

У судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали суду пояснення, просили позов задовольнити.

Відповідачі та представник відповідача Севастопольського міського центру зайнятості позовні вимоги не визнали у повному обсязі, надали суду пояснення, просили у задоволенні позову відмовити з підстав, вказаних у запереченнях (а.с. 22 – 27, 34 – 39, 73 – 74).

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів та представника відповідача, встановивши обставини по справи, дослідивши матеріали справи, знаходить позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частки 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням  фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

          Відповідно Положення Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 24.06.1991р. № 47, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби  зайнятості. Та згідно Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, Севастопольського міського центру зайнятості, затвердженого директором Севастопольського міського центру зайнятості від 14.03.2008р., інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення створена відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»       № 803 від 01.03.1991р., створена у складі Севастопольського міського центру зайнятості і підпорядковується директору.

Пунктом четвертим вказаного Положення зазначено, що інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює перевірки щодо додержання законодавства про зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття відділами Севастопольського міського центру зайнятості в частині правильності реєстрації та постановки на облік громадян; призначення статусу безробітного; надання матеріального забезпечення безробітним, зареєстрованим у державній службі зайнятості; надання роботодавцям дотацій для створення додаткових робочих місць; дотримання порядку реєстрації трудових договорів між підприємцями, фізичними особами та найманими працівниками.  

Відповідно Положення № 47, та Положення про інспекцію Кримського республіканського, обласних Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості, затвердженого Директором державного центру зайнятості від 23.09.2009р., інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення зокрема здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання  праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості, у тому числі інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення надається право застосувати економічні санкції до підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення.

Посадовою інструкцією головного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, затвердженої директором Севастопольського міського центру зайнятості від 14.03.2008р., визначене, що головний спеціаліст здійснює перевірки роботодавців щодо додержання ними вимог Закону України «Про зайнятість населення» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Серед завдань та обов’язків зазначено здійснення заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців та осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості, крім того, має право надавати керівникам підприємств, установ, організацій  чи іншим роботодавцям приписи про усунення порушень.

Однорідні права та обов’язки, відповідно до Посадової інструкції провідного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, затвердженої директором Севастопольського міського центру зайнятості від 14.03.2008р., має провідний спеціаліст

Встановлено, що позапланової перевірки 22.03.2010 року головним спеціалістом та провідним спеціалістом Севастопольського центру зайнято Титаренко О.В. та Бачуріним О.О. проведено позапланова перевірка дотримання законодавства про зайнятість населення  Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблева фабрика «Компасс».

Відповідно пункту 9 Наказу про заходи щодо подальшого удосконалення роботи інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Державного центру зайнятості, Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості № 50 від 09.07.2009р., позапланові перевірки здійснюються інспекціями у випадках надходження у письмової формі заяви (повідомлення)  про порушення роботодавцем законодавства про зайнятість населення, або за окремим дорученням керівництва  Державного центру зайнятості.

Інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості була надана письмова заява про порушення законодавства про зайнятість населення Товариством з обмеженою відповідальністю «Меблева фабрика «Компасс» щодо використання праці іноземця на умовах трудового договору лише без дозволу на використання праці іноземця. На проведення перевірки була надана згода начальника інспекції від 22.03.2010р. У результаті перевірки був складений акт № 49 від 22.03.2010р.

Перевіркою встановлено порушення частки 2 статті 8 Закону України "Про зайнятость населення" № 803 від 01.03.1991р. А саме, роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тобто у період з 05.05.2008р. по 02.10.2009р. позивач використовував труд іноземного громадянина без згоди державної служби зайнятості, громадянки Російської Федерації ОСОБА_9, строк дії тимчасового посвідчення на проживання якої скінчився 27 грудня 2004 року

За результатами перевірки відповідно частини 4 статті 8 Закону № 803 інспекцією по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості стосовно ТОВ «Меблева фабрика «Компасс» у зв’язку з порушенням законодавства про зайнятість населення нараховані штрафні санкції у розмірі 13 000,00 гривень.

З заперечень та пояснень відповідачів вбачається, саме у результаті зазначеної перевірки, керуючись статтею 8 Закону України «Про зайнятість населення» позивачу надано припис сплатити штраф у розмірі 13 000,00 гривень, з розрахунку 20 мінімальних заробітних плат (розмір якої на час звільнення громадянки Російської Федерації – 02.10.2009 року склав 650 гривень – з 01.01.2009 року, згідно зі статтею 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12. 2008 року № 835-VI).

Вбачається, що ціль прибуття до України громадянки ОСОБА_9 – постійне проживання.

Відповідно пункту 11 тимчасового посвідчення на проживання від 27.12.2002 року, іноземці, що постійно перебувають в Україні, можуть перебувати в Україні  за своїми національними паспортами та українськими документами – посвідченнями на постійне проживання в Україні для іноземця із відміткою про реєстрацію. У відповідності з частиною 4 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»  та пункту 19 Правил в’їзду іноземців та осіб без громадянства до України, їх виїзду з України та транзитного проїзду через її територію, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 р. № 1074, іноземці та особи без громадянства, які прибули до України згідно із законом, можуть тимчасово перебувати на території держави за паспортним документом, зареєстрованому у порядку, встановленому цими Правилами. Іноземці, що в'їжджають в Україну з ціллю працевлаштування, або реєструють своє місце перебування , або отримують в органах внутрішніх справ відповідні рішення  на тимчасове перебування в Україні на строк дії дозволу на використання праці іноземця та осіб без громадянства, що видається Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики населення.

          Дії зазначених Правил розповсюджуються на всіх іноземців та осіб без громадянства, що прибули до України, незалежно від їх статусу та цілі приїзду, а також на юридичних та фізичних осіб в Україні, які приймають іноземців та осіб без громадянства або надають їм послуги, якщо інше не передбачене законодавством України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно перебувають в Україні, повинні прописатись (зареєструватися) за місцем постійного проживання, а у випадку зміни цього місця проживання підлягають виписці/прописці (реєстрації) у порядку, встановленому для громадян України.

За недотримання роботодавцем зобов’язань щодо працевлаштування іноземного громадянина без дозвілу служби зайнятості є порушенням у сфері зайнятості, та відповідно статті 8 Закону України «Про зайнятість населення» використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без відповідної згоди використання такого труда, з роботодавців стягується штраф у 20-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Така правова позиція викладена Вищім адміністративним судом України (ухвала від 13.11.2007р.).

Суд не приймає до уваги доводи позивача щодо порушення строків накладення штрафу та то, що спеціалісти інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості повинні були притягнути до адміністративної відповідальності керівника підприємства, як роботодавця.

Так, Законом України «Про зайнятість населення» встановлений штраф у 20-кратому розмірі мінімальної заробітної плати, за використання роботодавцем праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу державної служби зайнятості, цім Законом не передбачено строків застосування штрафних санкцій.

Статтею 241 Господарського кодексу України визначено, що  адміністративно-господарський штраф не грошова сума, що сплачується суб’єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Як вбачається з акту перевірки (а.с.8), предметом перевірки було дотримання позивачем вимог законодавства про зайнятість, відповідно статті 8 Закону № 803.

Відповідно цього Закону, державна служба зайнятості має право стягувати штрафи з підприємств, установ, організацій усіх форм власності, у тому числі, у разі використання праці іноземця без відповідного дозволу.

  Згідно Положення про інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону         № 803 і за недодержання вимог статей 8 та 18 Закону.

Тому можне зробити висновок, що штрафні санкції у припису акту за порушення позивачем Товариством з обмеженою відповідальністю «Меблева фабрика «Компасс» статті 8 Закону № 803 не є адміністративно-господарським штрафом, у розумінні статті 241.

Тому суд дійшов висновку, що перевірка проводилася у межах повноважень та компетенції інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, акт складений за результатами перевірки та приписи є законними, відповідає вимогам чинного законодавства України та не порушає права та охоронювані законом інтереси позивача.

Крім того, суд не приймає до уваги доводи позивача що 30.01.2009р. інспекцією по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення проводилася планова перевірка дотримання законодавства про зайнятість населення, про що складений акт № 25, але у цьому акті відповідачем не відображено порушення законодавства за використання роботодавцем праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу державної служби зайнятості, з тих підстав, що цій акт не є предметом оскаржування та судом не досліджувався.

Доказів протиправності акту перевірки дотримання законодавства про зайнятість населення № 49 від 22.03.2010р. позивач суду не довів, тому суд, відповідно до частки 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу на підставі наявних у неї доказів.

Враховуючи наведене, аналізуючи законодавство, суд не знайшов підстав для визнання протиправним акту перевірки дотримання законодавства про зайнятість населення № 49       від 22.03.2010р. інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості, відповідач діяв у спосіб визначений, що не суперечить чинному законодавству, дії його є правомірними, відповідають повноваженням та компетенції, не порушують прав позивача, наданих йому Законом, тому позов задоволенню не підлягає.

Відповідно частки 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та підписано 11.06.2010р.

Керуючись статтями 158-163, статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Меблева фабрика «Компасс» до Севастопольського міського центру зайнятості, Головного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Титаренко Олесі Володимирівни, провідного спеціаліста інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості Бечуріна Олега Олексійовича про визнання протиправним та скасування акту, відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя                              підпис                                        О.В. Мінько

                                                                        

З оригіналом згідно


Суддя                              < підпис >                                        О.В. Мінько

< Суддя >:                               < підпис >                                        < Суддя > 


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація