Судове рішення #10080239

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"12" липня 2010 р.           Справа № 8/27.


За позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»в особі Чернівецького району електричних мереж

до приватного підприємця ОСОБА_1, м. Чернівці

про відшкодування недоврахованої електричної енергії, внаслідок порушення Правил користування електричною енергією - 4830,49 грн.

Суддя       І.В.Марущак

Представники:

Від позивача –Тимофійчук Л.М., дов. № 172 від 01.02.2010 р.

Від відповідача –не з’явився.

СУТЬ СПОРУ:          

ВАТ “Чернівціобленерго” в особі Чернівецького РЕМу звернулося з позовом до відповідача, про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил користування електричною енергією в сумі –4830,49 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06.11.2007 р. працівниками позивача на об’єкті відповідача виявлено порушення Правил користування електричною енергією –самовільне приєднання струмоприймачів споживання електричної енергії без укладення договору (кабель ПВХ 2 х 2,5 мм2), про що складено акт і нараховано відповідачеві 4830,49 грн. відшкодування витрат за недовраховану електроенергію, виписано рахунок на вказану суму.

Ухвалою від 30.06.2010 р. розгляд справи в судовому засіданні відкладено на 12.07.2010 р. у зв’язку із неявкою відповідача, позивача зобов’язано надати докази надіслання (вручення) відповідачу протоколу комісії №538 від 16.11.2007 р., розрахунку збитків та рахунку на оплату, докази представлення інтересів відповідача ОСОБА_5, докази права власності відповідача на час проведення перевірки на приміщення ломбарду по АДРЕСА_1, відповідача - відзив на позов.

В судовому засіданні 12.07.2010 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, витребуваних документів не надав.

Відзиву на позов відповідач не надав, представник відповідача в судове засідання не з’явився, однак це не перешкоджає розгляду справи, оскільки всіх викликаних осіб належним чином повідомлено про місце, дату і час судового засідання.

Заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні, розглянувши матеріали справи, дослідивши і оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив наступне.

06.11.2007 р. працівниками Чернівецького району електричних мереж ВАТ “ЕК “Чернівціобленерго” складено Акт № 7-1557 про порушення Правил користування електричною енергією, в якому зазначено, що під час обстеження ломбарду ОСОБА_5 (орендар) АДРЕСА_1 (п/п ОСОБА_1) виявлено пошкодження пломби електропередавальної організації на клемній кришці електролічильника та самовільне приєднання споживачем струмоприймачів до мережі Чернівецького РЕМ кабелем ПВХ 2 х 2,5 мм2, споживання електричної енергії без укладення договору. Споживачу приписано з’явитися в Чернівецький РЕМ ВАТ ЕК “Чернівціобленерго” до 16.11.2007 р. Акт підписаний без зауважень ОСОБА_5

Зазначений акт було розглянуто на засіданні комісії Чернівецького РЕМ ВАТ “ЕК “Чернівціобленерго” 16.11.2007 р., про що складено протокол № 538, донараховано відповідачеві розмір збитків за самовільне приєднання споживачем струмоприймачів до електричних мереж у сумі 4830,49 грн. В протоколі № 538 від 16.11.2007 р. зазначено споживач ОСОБА_5 (орендар) та споживач належним чином повідомлений, на засідання комісії не з’явився.

Оскільки згідно акту про порушення ПКЕЕ №7-1557 від 06.11.2007 р. мало місце без договірне споживання електричної енергії, а власником приміщення ломбарду по АДРЕСА_1 зазначено приватного підприємця ОСОБА_1, судом витребовувалось у позивача докази права власності відповідача на час проведення перевірки на приміщення ломбарду по АДРЕСА_1, однак позивачем їх не надано.

В протоколі № 538 від 16.11.2007 р. зазначено споживачем ОСОБА_5 (орендар) у позові позивач просить стягнути відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил користування електричною енергією з приватного підприємця ОСОБА_1.

Оскільки акт про порушення ПКЕЕ №7-1557 від 06.11.2007 р. підписаний ОСОБА_5, судом витребовулись докази представлення інтересів відповідача ОСОБА_5, яких надано теж не було.

Повідомлення (запрошення) на засідання комісії по розгляду актів не є належним доказом повідомлення споживача, оскільки воно направлено на адресу АДРЕСА_1, проте згідно довідки з ЄДРПОУ місцем проживання відповідача є АДРЕСА_2 інших доказів в матеріалах справи щодо адрес реєстрації відповідача чи прав власності на приміщення за іншими адресами не має.

Протокол № 538 від 16.11.2007 р. був направлений ОСОБА_5, згідно з реєстром рекомендованих листів.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 р. N 28 (у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17 жовтня 2005 р. N 910) (далі –Правила), дія яких поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Згідно п. 5.1 Правил в редакції, чинній на день виникнення спірних правовідносин, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов’язків сторін.

Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Пунктом 6.49 Правил передбачено, що тимчасове безоблікове користування електричною енергією за заявою споживача може бути дозволено постачальником електричної енергії за наявності визначених Правилами підстав та умов згідно з договором про тимчасове безоблікове користування електричною енергією між споживачем та постачальником електричної енергії.

Згідно п. 6.40 Правил у разі виявлення у споживача пошкоджень або зриву пломб електропередавальної організації та/або пломб держповірки або за умови збереження цілісності пломб держповірки та електропередавальної організації пошкодження розрахункових приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу приладу обліку тощо), встановлення перемички, шунтуючої коло струму лічильника, використання різного роду пристроїв з метою зменшення показів приладу обліку, несанкціонованого втручання у параметри багатофункціональних лічильників, порушення цілісності ізоляції вторинних кіл трансформаторів струму чи напруги, знеструмлення кіл струму або кіл напруги приладу обліку, самовільного встановлення споживачем трансформаторів струму чи напруги, коефіцієнти трансформації яких не відповідають указаним на паспорті (табличці) трансформатора та/або вказаним у договорі про постачання, інших дій або бездіяльності споживача з метою зниження значення показів засобу обліку, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії за період від дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації (постачальника електричної енергії за регульованим тарифом) чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.

Пунктом 6.41 Правил передбачено, що в разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).

Відповідно до п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Як установлено судом, ані Акт від 06.11.2007 р. № 7-1557 про порушення Правил користування електричною енергією, ані протоколи засідання комісії РЕМ з розгляду актів № 538 від 16.11.2007 р. відповідачеві не надсилалися та взагалі не має доказів  в підтвердження того, що про порушення Правил користування електричною енергією вчинено відповідачем.

Таким чином слід визнати, що стосовно спірного випадку позивачем не дотримано вимог Правил щодо порядку складання Актів про порушення ПКЕЕ та процедури розгляду цих актів, не виконано умови щодо повідомлення споживача про дату засідання комісії РЕМ з розгляду Акту про порушення ПКЕЕ, вручення йому протоколу засідання комісії РЕМ та рахунку на оплату вартості недоврахованої електроенергії.

Відтак, оскільки в силу положень Правил Акт про порушення Правил користування електричною енергією не є достатнім доказом для стягнення вартості донарахованої електроенергії, позаяк не містить суми донарахувань, а процедура розгляду Актів № 7-1557 від 06.11.2007 р. проведена позивачем із суттєвими порушеннями Правил, унаслідок яких протокол №538 від 16.11.2007 р не набув чинності, суд не визнає його належним доказом, який підтверджує правомірність донарахування відповідачеві 4830,49 грн. збитків за недовраховану електроенергію.

У зв’язку з викладеним суд не дає оцінки правильності визначення розміру донарахованої суми.

За таких обставин у задоволенні позову належить відмовити, судові витрати залишити за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України,  суд

В И Р І Ш И В :

1.          У позові відмовити.

За згодою представників сторін і третьої особи в судовому засіданні 12.07.2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Оформлене у відповідності до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України рішення підписане 13.07.2010 року.


СуддяІ.В. Марущак


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація