Справа № 2-А-309/10/1512
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2010 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого – судді Салтан Л.В.
при секретарі Небесній О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси
про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси, в якому просить зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси усунути порушення її прав і здійснити перерахунок пенсії в повній відповідності з вимогами ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV та Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує роки перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, а саме 1 573,19 грн. та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком. Також позивачка просить зобов’язати відповідача виплатити їй різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з 1 березня 2009 року, і яка на момент подання позовної заяви складає 4 432,59 грн. та стягнути з відповідача витрати пов’язані із зверненням до суду.
У судовому засіданні позивачка позов підтримала.
Представник відповідача у судовому засідання позов не визнала, заперечувала проти його задоволення, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» і на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року, якими передбачено перерахунок пенсії у 2009 році із застосуванням показника середньої зарплати по Україні за 2007 рік.
Вислухавши пояснення позивачки, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком.
Згідно з довідкою від 7 травня 2010 року № 101/279-01 виданою Національною академією наук України – ОСОБА_1 працює в Фізико-хімічного інституту ім. О.В. Богатського.
У березні 2009 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси було проведено перерахунок раніше призначеної пенсії виходячи з показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до пункту 2 якого заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника. Пунктом 37 Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Днем звернення за перерахунком пенсії вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац 5 пункту 5 Порядку). Абзацом 2 пункту 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Аналогічно, підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» передбачено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш, як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Із змісту наведених норм випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 цього ж Закону.
Середня заробітна плата працівників зайнятих у галузях економіки України визначена відповідно до постанови правління Пенсійного Фонду України від 1 лютого 2008 року №4-4 «Про затвердження Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії» за 2008 рік – дорівнює 1573,99 грн.
Таким чином, встановлене спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України № 20/0/18-09/039, № 4096102-01 від 11 березня 2009 року, обмеження розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, заробітком 2007 року, суперечить наведеним нормам чинного законодавства, тому не підлягає застосуванню судом. Судом також враховується, що цей лист не зареєстрований Міністерством юстиції України, отже, не є нормативним актом, обов’язковим до виконання, взагалі.
Помилковим є твердження представника відповідача про те, що після визнання недійсною (неконституційною) норми Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів», якою стаття 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була змінена й викладена у новій редакції, автоматичного відновлення старої редакції статті не відбувається, а необхідна спеціальна вказівка законодавця про поновлення її дії.
Оскільки при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем виконувалася вказівка керівного органу, яка суперечить вимогам чинного законодавства, - такі дії відповідача не ґрунтуються на законі, не відповідають вимогам ст. 2 ч.3 п.1 КАС України та ст. 19 Конституції України.
З огляду на означене вище, керуючись принципами верховенства права і закону, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за стажем і заробітком, виходячи із заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2008 рік (рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії), а саме в розмірі 1 573,99 грн., з 1 березня 2009 року – тобто і з першого числа наступного після звернення місяця, та позов підлягає задоволенню в цій частині, що усуває порушення прав позивача.
Відповідно до положень ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, тобто на користь позивача мають бути стягнути документально підтверджені витрати у вигляді сплати держмита в сумі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 94, 102, 158 – 163, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про зобов’язання вчинити певні дії.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2008 календарний рік, починаючи з 1 березня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 3,40 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги до Київського районного суду м. Одеси протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий