Справа №2-о-474/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.07.2010 року Ленінський районний суд м. Вінниці
в складі: головуючого судді Кашпрука Г.М.,
народних засідателів Петровської Р.В. та Савчук Г.Л.,
секретаря Маценко О.Т.,
за участю прокурора Медяна В.О. ,
представника ОСОБА_1 ,
представника ВОПНЛ ім. акад. О.І. Ющенка – Швець О.Г.,
в присутності ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ленінського районного суду м. Вінниці заяву Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка про надання амбулаторної психіатричної допомоги ОСОБА_4 в примусовому порядку без його усвідомленої згоди, -
ВСТАНОВИВ :
Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка звернулась в суд із заявою про надання амбулаторної психіатричної допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 н. який проживає за адресою: АДРЕСА_1, в примусовому порядку без його усвідомленої згоди. В заяві зазначено, що 14.06.2010 року, ОСОБА_4 був госпіталізований в лікарню ВОПНЛ ім. акад. О.І. Ющенка. Згідно письмової заяви батька ОСОБА_5 пацієнт вдома поводив себе агресивно, застосував до рідних фізичну силу, погрожував, відмовлявся від прийому їжі, ліків. В зв’язку з цим машиною швидкої допомоги у супроводі батька доставлений в ВПНЛ.
ОСОБА_4 був оглянутий лікарем психіатром диспансеру, приймального відділення. Направлений на стаціонарне лікування в 21 відділення. ОСОБА_4 не може надати усвідомленої згоди на амбулаторну психіатричну допомогу в зв’язку з його психічним станом, але потребує її в зв’язку з наявністю тяжкого психічного розладу, в наслідок чого він завдасть значної шкоди своєму здоров’ю і оточуючим, в зв’язку з погіршенням стану у разі ненадання йому психіатричної допомоги.
В судовому засіданні представник лікарні лікар-психіатр Швець О.Г. заяву підтримала та наполягала на її задоволенні, мотивуючи тим, що на день подачі заяви до суду та її розгляду в судовому засіданні в неї відсутня амбулаторна картка хворого ОСОБА_4, яка знаходиться в 21-му відділенні лікувального закладу, і тому вона не може достеменно стверджувати що він приймає ліки в добровільному порядку, а враховуючи його психічний стан, в майбутньому він може ухилятися від приймання ліків, призначених йому лікарською комісією.
Прокурор Медяна О.В. не заперечувала проти задоволення даної заяви.
В судовому засіданні ОСОБА_4 відмовився від надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, мотивуючи тим, що він не відмовляється від приймання ліків, розуміє свою психічну хворобу і має намір проходити лікування. Крім того, під час перебування на стаціонарному лікуванні в 21-му відділенні ВОПНЛ ім. О.І. Ющенка, він прийняв ліки пролонгованої дії, строк дії яких до 27.07.2010 року, після чого він має намір добровільно звернутись до лікувального закладу для отримання ліків щодо подальшого лікування.
Представник ОСОБА_1 зазначила, що в лікарні пропонують приймати дешеві ліки, які, на її думку, хоча і допомагають хворому ОСОБА_4, але справляють негативні побічні дії на організм її сина. Крім того, вони мають намір самостійно звернутись із відповідною заявою до лікарської комісії ВОПНЛ ім. О.І. Ющенка із проханням змінити курс лікування, призначивши інші медичні препарати, які вони готові купувати за власні кошти.
В ході розгляду справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно акту огляду про призначення примусової госпіталізації від 25.06.2010р. комісія оглянула ОСОБА_4 та розглянула медичні документи (історію хвороби, амбулаторну карту) в результаті чого було встановлено, що ОСОБА_4 виявляє ознаки тяжкого хронічного психічного розладу у вигляді шизофренії, параноїчної форми, безперервного протікання. ОСОБА_4 є потенційно небезпечною особою, перебуваючи вдома стає агресивним, застосовує до рідних фізичну силу, відмовляється від підтримуючого лікування, потребує примусового лікування.
Згідно виписки з історії хвороби № 5818, захворів на психічне захворювання в 2003 році під час навчання в університеті: став стверджувати, що за ним слідкують, забирають в нього енергію, погіршився сон, намагався вистрибнуть з вікна. З 15.06.2004р. по 16.08.2004р. знаходився на стацлікуванні в 1 відділені ВОПНЛ. Виписаний в стані покращення з діагнозом «Гострий поліморфний психотичний розлад із симптомами шизофренії». Востаннє з 31.01.2010р. по 16.02.2010р. знаходився на стаціонарному лікуванні в 21 відділенні. За два тижні до теперішнього вступу перестав приймати ліки, в зв’язку з цим психічний стан погіршився: порушився сон, з’явились відчуття тривоги, страху, слухові галюцинації, став дратівливим, метушливим, непосидючим. В зв’язку з цим по заяві батька ОСОБА_5 був доставлений в ВОПНЛ ім. Ющенка. Оглянутий черговим психіатром диспансеру приймального відділення. За психічним станом пацієнт не дав усвідомленої згоди на госпіталізацію. Діагноз: шизофренія, параноїдна форма.
У відповідності до положень статті 12 Закону України «Про психіатричну допомогу», амбулаторна психіатрична допомога може надаватись без усвідомленої згоди особи у разі встановлення у неї тяжкого психічного розгляду, внаслідок чого вона завдасть шкоди своєму здоров’ю у зв’язку із погіршення психічного стану, якщо не надати психіатричну дорогу в примусовому порядку.
Заслухавши пояснення хворого, представника хворого, представника лікарні, думку прокурора, дослідивши матеріали заяви, суд, враховуючи акт від 25.06.2010р. про призначення примусової госпіталізації та лікування, виписку з історії хвороби № 5818, приходить до висновку, що ОСОБА_4 може і бажає лікуватись самостійно, висновок комісії про надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку є передчасним, оскільки доказів ухилення ОСОБА_4 від приймання ліків на час розгляду справи в представника лікувального закладу не має, а тому в заяві слід відмовити.
Роз’яснити представнику лікувального закладу, що в разі виникнення в подальшому обставин, передбачених статтею 12 Закону України «Про психіатричну допомогу», заявник не позбавлений права звернутись до суду із відповідно мотивованою заявою.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст.12, 14, 16 Закону України «Про психіатричну допомогу» та ст.ст.4-8, 10, 60, 279-282 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
В задоволенні заяви Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І. Ющенка про надання амбулаторної психіатричної допомоги ОСОБА_4 в примусовому порядку без його усвідомленої згоди – відмовити.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя :
НАРОДНІ ЗАСІДАТЕЛІ: