Справа 2-1550
2009
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2009 року Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
судді Рідник І.Ю.
при секретарі Данько Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Комінтернівське справу за позовом ОСОБА_1 до КСП “Петрівське”, Петрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи - Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про зобов’язання включити до списків членів КСП на паювання землі та видати сертифікат про право на земельний та майновий паї,
в с т а н о в и в:
17.11.2005 року позивач звернулася до суду з позовом до КСП „Петрівське”, Петровської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи – Комінтернівської районної державної адміністрації про виділення земельного та майнового паїв.
У попередньому судовому засіданні процесуальний статус Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, враховуючи місце розташування земельної ділянки на яку пред’являє вимоги позивач, був змінений з третьої особи на співвідповідача.
В судовому засіданні в обґрунтування своїх вимог позивач послалася на наступне.
З грудня 1968 року по 1996 рік вона працювала у Петрівському радгосп-технікумі викладачем математики. У 1996 році вона була звільнена з роботи, у зв’язку з виходом на пенсію за віком, але продовжує працювати викладачем. За вісь свій час роботи у технікумі вона разом зі студентами виходила на просапку полів, виконувала інші сільськогосподарські роботи, тобто теж приймала участь у виробництві сільгосппродукції. У подальшому радгосп-технікум неодноразово реорганізовувався і останній раз - в колективне сільськогосподарське підприємство, не зважаючи на це, вона залишалася пенсіонеркою цього учбового підприємства і тому має право на отримання земельного та майнового паїв. Однак коли у 2003-2004 роках вирішувалося питання про виділ земельних та майнових паїв працівникам та пенсіонерам підприємства їй, комісією по реструктуризації майнових та земельних відносин КСП «Петровське», було відмовлено у включенні її до списків на земельний та майновий паї. Проте, на загальні збори пайщиків це питання не виносилося, що є порушення норм діючого законодавства, але в теперішній час вважає виносити дане питання на загальні збори пайщиків недоцільно, оскільки майно і земля вже поділені і ніхто не дасть згоду на те, щоб на її користь віддати частку свого майна або землі. Те, що її не обґрунтовано не включили до списків осіб, які мають право на отримання земельного і майнового паїв, підтверджується відповідями, яка вона отримала на свої звернення з обласного управління земельних ресурсів та районної державної адміністрації. Тому вважає, що обґрунтовано звернулася з даними вимогами до відповідачів і просить свої позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник позивача за усною заявою – ОСОБА_2, позовні вимоги свого довірителя підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача – КСП “Петровське” Прокопець В.Ф., позов не визнав повністю та пояснив суду, що Петрівський радгосп-технікум представляв собою підприємство, в якому були об’єднані сільськогосподарське підприємство і учбова установа. У 1998 році згідно наказу Міністерства АПК України Петрівський радгосп-технікум був реорганізований в Петрівський Державний аграрний технікум (ДАТ), в якому продовжували існувати учбова та виробнича частини. У 2002 році на підставі наказу Міністерства аграрної політики України на базі виробничого підрозділу Петрівського ДАТ створено Державне сільськогосподарське підприємство “Петровське” з проведенням відповідного розподілу майна і землі, тобто виробнича частина відділилася від учбової частини у самостійне підприємство. Таким чином, з цього часу стало існувати два самостійних підприємства: Петровський Державний аграрний технікум (ДАТ), який займається навчанням студентів, та Державне сільськогосподарське підприємство (ДСП) “петровське”, яке займалося виробництвом сільгосппродукції. У квітні 2003 року Наказом регіонального відділення Фонду Державного майна України по Одеській області прийнято рішення щодо приватизації майна ДСП “Петровське” і у серпні 2003 року, відповідно до договору безоплатної передачі майна, органом приватизації передано, а трудовим колективом ДСП “Петровське” прийнято у власність майно ДСП і вирішено питання про реорганізацію підприємства в колективне сільськогосподарське підприємство (КСП) “петровське”. 17.09.2003 року рішенням загальних зборів КСП “Петровське” затверджено список членів підприємства із числа працюючих та пенсіонерів. Членами підприємства сталі усі працюючи в ньому, які подалі заяви про прийняття в члени КСП, а також пенсіонери виробничої частини радгосп-технікуму та Державного аграрного технікуму.
- 2 -
Позивач працювала викладачем технікуму і відносилася до його учбової частині. У 1996 році вона пішла на пенсію як викладач Петрівського радгосп-технікуму і є пенсіонером даного трудового колективу, тому ніякого відношення до виробничої частини підприємства, при усіх його реорганізаціях, не має, а тому у неї і не виникло право на отримання земельного та майнового паїв. У зв’язку з чим, просить в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача - Петрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Мельниченко Г.А., позов не визнав по аналогічним підставам, викладеним представником КСП “Петровське”, доповнив, що при реорганізації у 2003 році ДСП „Петрівське” в КСП „Петрівське” всі члени трудового колективу ДСП написали заяви про звільнення з державного підприємства і про прийняття в члени КСП. Також в члени КСП були прийняти всі пенсіонери виробничої частини підприємства починаючи з радгосп-технікуму. Тому тільки ці громадяни прийняли участь в розпаюванні землі та майна пайового фонду КСП. При зверненні бувших працівників учбової частини радгосп-технікуму та його правонаступників до комісії по реструктуризації майнових та земельних відносин КСП з заявами про виділення земельних та майнових паїв їм усім було в цьому відмовлено у зв’язку з тим, що вони не являлися членами КСП і не приймали трудової участі у виробничої частині технікуму. Рішення комісії по реструктуризації було підтримане вищим органом правління КСП – загальними зборами пайщиків, яке відбулося 28.02.2004 року. Враховуючи те, що ОСОБА_5, її чоловік ОСОБА_2 та ще декілька колишніх працівників учбової частини радгосп-технікуму звернулися з відповідними заявами до комісії по реструктуризації КСП “Петровське” у березні 2004 року, тобто вже після проведення у лютому місяці загальних зборів, де розглядалося рішення комісії по реструктуризації прийняте за аналогічними заявами, тому він не пам’ятає чи розглядалося рішення комісії по реструктуризації від 30.03.2004 року відносно позивачки та інших на загальних зборах пайщиків, але іншого рішення, ніж прийнятого 28.02.2004 року, загальні збори прийняти не могли, оскільки усі працівники учбової частити технікуму знаходяться в однакових умовах щодо вирішення цього питання. На підстави того, що усі працівники учбової частини технікуму та його пенсіонери відносяться до осіб, які зайняті в соціальній сфері на селі, то вони усі, в тому числі і позивачка, віднесені до списку працівників соціальної сфери та пенсіонерів з їх числа для одержання земельної ділянки до 2-х гектарів про що вони усі повідомлені. На підставі викладеного просить в позові відмовити повністю.
Представник відповідача – Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області Середа Г.М. позов не визнав та пояснив суду, що підтримує позицію, викладену ними в запереченнях при первісному розгляді справи, оскільки позивач, працюючи викладачем у державній установі, з якої і пішла на пенсію за віком, була членом трудового колективу цієї установи. Після перетворення в серпні 2003 року виробничої частини державного аграрного технікуму в колективне сільськогосподарське підприємство „Петрівське”, членами КСП стали всі працівники та пенсіонери виробничої частини колишнього Петрівського ДАТ. Оскільки позивачка на час реорганізації державної установи в колективне сільськогосподарське підприємство була пенсіонером радгосп-технікуму, вона в члени КСП прийнята не була тому, що згідно Указу Президента України №720 від 08.08.1995 року „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям” обов’язковою умовою, за якої особа може претендувати на отримання земельної частки (паю) - є перебування її серед членів колективного сільськогосподарського підприємства на момент паювання земель і складання й затвердження списків осіб, які мають право на земельну частку (пай). Щодо права позивача на отримання майнового паю, то воно в неї також не виникло по зазначеним вище підставам, у зв’язку з чим просить в позові відмовити повністю.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню за наступними підставами.
Згідно ст.1 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” від 14.02.1992 року №2114-ХІІ, з наступними змінами, колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об’єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.
Відповідно зі ст.3, 4 Закону підприємство створюється за бажанням громадян на добровільних засадах на їх загальних зборах.
Підприємство діє на основі статуту.
Як передбачено ст.5 Закону, членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів.
Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.
Згідно ст.8 Закону підприємство самостійно володіє, користується і розпоряджається належними йому об’єктами власності.
Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповно-важених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном.
- 3 -
В судовому засіданні встановлено, що з 06.12.1968 року по грудень 1996 року, тобто до досягнення пенсійного віку, позивач працювала в учбової частині Петрівського радгосп-технікуму викладачем математики та після оформлення пенсії продовжує працювати викладачем у Петрівському державному аграрному технікумі, який став правонаступником радгосп-технікуму. Таким чином, вона знаходилася та продовжує знаходиться в трудових відносинах з державним підприємством, залишившись пенсіонером цієї установи.
У 2002 році, згідно наказу №350 від 12.11.2002 року по Міністерству аграрної політики України Петрівський державний аграрний технікум був реорганізований і на його виробничому підрозділі було створено самостійне державне сільськогосподарське підприємство „Петрівське”, яке стало юридичною особою зі своїм Статутом, печаткою, балансом, рахунками в установах банків /а.с.130,303, 118/.
В Петрівському державному аграрному технікумі залишилася тільки учбова частина по навчанню студентів.
У 2003 році, згідно наказу №348 від 07.04.2003 року регіонального відділення Фонду державного майна України ДСП „Петрівське” було реорганізовано в КСП „Петрівське” і 22.08.2003 року пройшло державну реєстрацію як суб’єкт підприємницької діяльності /а.с.130, 305/.
Відповідно до п.1.4 Статуту КСП «Петровське» воно є правонаступником колишнього ДСП „Петрівське” /а.с.305 обор./.
Відповідно до п.3.2 Статуту, обов’язковою умовою для набуття членства в КСП є особиста заява особи про прийняття в члени підприємства і її розгляд на загальних зборах членів підприємства (зборах уповноважених) /а.с.305 обор./.
Як визначено у п.2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям” від 08.08.1995 року №720/95, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного това-риства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що видається до державного акта на право колективної власності на землю.
Іншого права на отримання земельної частки (паю) із земель сільськогосподарського призначення, які знаходилися у колективній власності членів КСП, законодавством не передбачено.
Згідно п.4 „Порядку визначення розмірів майнових паїв сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року №177, до списку осіб, які мають право на майновий пай включаються члени підприємства, а також особи, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, у тому числі пенсіонери.
В цьому же пункті передбачено, що за рішенням зборів співвласників до списку осіб, що мають право на майновий пай, можуть бути внесені й інші категорії осіб, наприклад такі, що відпрацювали у господарстві довгий час і вибули з поважних причин, а також особи, які мають право на пайовий фонд, але з різних причин не були включені до списку.
17.09.2003 року на загальних зборах /уповноважених/ членів КСП „Петрівське” були затверджені списки членів КСП із числа працюючих та пенсіонерів ДСП „Петрівське” станом на 16.08.2003 року /а.с.83-108/.
Враховуючи те, що ОСОБА_5 в ДСП „Петрівське” не працювала і пенсіонером виробничої частини не являлась, заяви про прийняття в члени КСП „Петрівське” не подавала, її не було включено до списків членів КСП, які мають право на отримання земельного та майнового паїв, які були затверджені на загальних зборах членів КСП 17.09.2003 року.
Таким чином, аналізуючи надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у позивача не виникло право на отримання майнового та земельного паїв при розпаюванні майна та землі колективним сільськогосподарським підприємством „Петрівське”, у зв’язку з чим вона обґрунтовано не була включена у списки пайщиків КСП „Петрівське”, затверджених загальними зборами 17.09.2003 року, у зв’язку з чим суд не бачить підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного та ст.ст.1,3,4,5,8 Закону України „Про колективне сільськогосподарське підприємство” від 14.02.1992 року, п.2 Указу Президента України „Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям” від 08.08.1995 року №720/95, п.4 „Порядку визначення розмірів майнових паїв сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року №177 і керуючись ст.ст.10, 209, 212-215 ЦПК України, суд –
- 4 -
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до КСП “Петрівське”, Петрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про включення в список членів КСП на паювання землі та виділення земельного та майнового паїв відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до 22.06.2009 року до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Суддя