Судове рішення #10101580

Копія.

Справа № 2-а-418\10\1512

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

01 липня 2010 року Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого – судді Бжассо Н.В.

при секретарі             Марінгос  І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, ліквідаційної комісії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради, про зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії, зокрема перерахувати та стягнути суму недоплаченої допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить визнати неправомірними дії відповідача, щодо відмови у нарахуванні і виплаті їй  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; стягнути з відповідача 9009 грн. недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов’язати відповідача призначати та сплачувати відповідно до положень ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 14.12.2009 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісяця, до закінчення строку передбаченої законом виплати,  обґрунтовуючи вимоги наступним.  

Як зазначає позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася донька – ОСОБА_3, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Одеси.

На підставі заяви, Управлінням праці та соціального захисту населення Київського району м. Одеси,  позивачці було призначено виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виплачувалася у розмірі, що визначався як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для  працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу  за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

У період з 28.04.2008 року по 01.03.2011 року позивачці має виплачуватися  допомога  по   догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі – 130 грн. щомісячно, без урахування середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

З вимогою здійснити перерахунок виплат, позивачка зверталася з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Київського району в м. Одесі. Листом Управління праці та соціального захисту населення Київського району в м. Одесі № 4558 від 21.10.2009 року, в задоволенні її вимог було відмолено за відсутністю підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі.

Вважаючи що строки позовної давності нею не порушені, позивачка просить задовольнити заявлений нею позов у повному обсязі.

Представник відповідача у особі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в судове засідання не з’явився,  сповіщався належним чином про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, але надав до суду письмові заперечення в яких заявлені позовні вимоги не визнав у повному обсязі, просить застосувати строки позовної давності передбачені ст.99 КАС України. За суттю вимог відповідач пояснив, що розмір виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідають вимогам законодавства діючого на час призначення допомоги, тому правових підстав для перерахунку у позивачки не має.

Представник відповідача у особі ліквідаційної комісії Управління праці та соціального захисту населення Київської районної адміністрації Одеської міської ради в судове засідання не з’явився,  сповіщався належним чином про час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, але надав до суду письмові заперечення в яких заявлені позовні вимоги також не визнав у повному обсязі просив у їх задоволенні відмовити, обґрунтовуючи свої доводи тим, що положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких  законодавчих актів України», відповідно до яких була введена у дію нова редакція ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», неконституційними не визнавалися та не скасовувалися, тому правових підстав здійснювати перерахунок у позивачки не має.

У зв’язку з неодноразовою неявкою представників відповідачів в судове засідання без поважних причин, суд розглядає справу у їх відсутності на підставі доказів наявних с матеріалах справи.

 Суд, вислухавши позивачку, дослідивши матеріали по справі, приходить до наступного висновку.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»» від 22.03.2001 року, стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» була викладена у новій редакції, а саме – допомога по догляду за дитиною по досягненню нею  трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    Відповідно до положень ст. 61 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік» розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнювався різниці між  50  відсотками прожиткового мінімуму,  встановленого для  працездатних  осіб,  та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців,  але не менше 90 гривень,  у  порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

        Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»   допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , встановлювалася у розмірі ,  що  дорівнює  різниці  між 50 відсотками прожиткового мінімуму,становленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним  доходом  сім'ї  в  розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та
не  менше  23  відсотків  прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних    осіб,   для   застрахованих   осіб,   у   порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
    Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року - абзац третій частини другої статті 56 щодо встановлення  допомоги  по  догляду  за  дитиною до досягнення нею трирічного віку,  що визначається як  різниця  між  50  відсотками прожиткового  мінімуму,  встановленого  для працездатних осіб,  та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за   попередні   шість  місяців,  але  не  менше  90  гривень  для
незастрахованих  осіб  та  не  менше  23  відсотків   прожиткового мінімуму,  встановленого для працездатних осіб,  для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України – визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним)
    Відповідно до рішення Конституційного суду України від 14.12.2000 року по справі  № 1-31\2000 – закони, інші правові акти, або їх окремі положення, визнанні неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    Закони України про державний бюджет України на відповідний рік містять спеціальні норми, які мають перевагу перед загальними нормами. Спеціальні норми в законах України про державний бюджет діють протягом відповідного року, та з прийняттям  Закону про Державний бюджет на наступний рік їх дія припиняється якщо Законом не встановлено інше.

    Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прийнята нова редакція ст. 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про  державну допомогу сім’я з дітьми», а саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку  надається  у  розмірі,  що  дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним  доходом  сім'ї  в  розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Допомога   по   догляду  за  дитиною  до  досягнення  нею трирічного віку надається у розмірі,  що дорівнює різниці  між:  з 1 січня  2008  року  -  50  відсотками,  з  1  січня  2009  року - 75 відсотками,  з 1 січня 2010 року - 100 відсотками  прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на  одну  особу  за  попередні шість місяців".

    Відповідно до положень ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» -   допомога при  народженні  дитини  та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону  України  "Про державну  допомогу  сім'ям з дітьми" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у  зв'язку з  тимчасовою  втратою  працездатності  та витратами,  зумовленими народженням  та  похованням" призначається   і здійснюється в розмірах і порядку,  визначених Кабінетом Міністрів України.

    Вказані норми закону не скасовувалися та неконституційними не визнавалися, тому підстави здійснювати перерахунок за період 2008 -2009 рр. відсутні.

                Суд вважає, що позивачкою строк позовної давності, встановлений ч.2 ст. 99 КАС України не пропущений, оскільки позивачка скористалася порядком досудового вирішення спору, тому обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивачка дізналася про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду її скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень. Таким чином, обчислення строку позовної давності для позивачки розпочався  з дня коли остання дізналася про відмову  Управління праці та соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси здійснити їй перерахунок.

    На підставі викладеного суд приходить до висновку щодо необґрунтованості вимог позивачки здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до розмірів, встановлених ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції статті викладеної в Законі України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»» від 22.03.2001 року, оскільки право на отримання такої допомоги у позивачки виникло після набрання чинності Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення  змін в деякі нормативно – правові акти України», яким було прийнята нова редакція статі 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», яка не визнавалася не конституційною та не припиняла свою дію. Тому виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008  - 2009 роки відбувалася у відповідності до вимог діючого  законодавства.

    При викладених обставинах суд вважає за необхідне в задоволенні позовних вимог відмовити.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»» від 22.03.2001 року , Рішення Конституційного Суду України щодо відповідності Конституції України положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 09 липня 2007 року №6-рп/2007, Рішення Конституційного суду України від 14.12.2000 року по справі  № 1-31\2000, Законом України «Про державний бюджет України на 2007  рік» від 19.12.2006 року № 489 –V, Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835 –VI, ст.ст. 11, 69-71, 94, 99, 100, 160-167, 254, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк після проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя:        

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація