УХВАЛА
Іменем України
31 липня 2007 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді КОНДОРА Р.Ю.
суддів ІГНАТЮКА Б.Ю., КОЖУХ О.А.
при секретарі БОБИК О.І.
за участю представників: ДСА України та ТУ ДСА України в у Закарпатській обл. ОСОБА_5, ДПА України в Закарпатській обл. ОСОБА_6, ГУДК України в Закарпатській обл. ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді цивільну справу за апеляційною скаргою Державної судової адміністрації України особі Територіального управління ДСА України в у Закарпатській області на рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23 квітня 2007 р. у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Управління Державного казначейства України в Закарпатській області, Державної податкової адміністрації України в Закарпатській області, Державної судової адміністрації України, Територіального управління ДСА України в у Закарпатській області, Міністерства фінансів України про стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, -
встановив :
ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 26.03.2007 р. звернулися до суду з позовом до УДК України в Закарпатській обл., ДПА України в Закарпатській обл., ДСА України, ТУ ДСА України в у Закарпатській обл., Мінфіну України про стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб. Позов мотивували тим, що, будучи суддями, позивачі, виходячи з положень ст. ст. 126, 130 Конституції України, ст. ст. 3, 11 Закону України „Про статус суддів", Указу Президента України від 10.07.1995 р. № 584/95 „Про додаткові заходи соціального захисту суддів", звільнені від сплати прибуткового податку із своєї заробітної плати. Однак, такі податки з них безпідставно утримуються, їх компенсація не здійснюється, чим порушуються встановлені законом гарантії незалежності суддів. Просили стягнути з відповідачів компенсацію утриманих сум податків: ОСОБА_1 - 15193, 05 грн., ОСОБА_2 - 13269, 72 грн., ОСОБА_3 - 11124, 26 грн., ОСОБА_4 - 11933, 28 грн.
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 23.04.2007 р. позов задоволено частково. Стягнуто з ДСА України грошову компенсації сум податку з доходів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 - 15193, 05 грн., ОСОБА_2 - 13269, 72 грн.,
Справа № 22ц-1123/07 Номер рядка статистичного звіту: 41
Головуючий у 1-й інстанції ЛЕМІШ О.М.
Доповідач КОНДОР Р.Ю.
ОСОБА_3 - 11124, 26 грн., ОСОБА_4 - 11933, 28 грн., в решті позову - відмовлено.
Відповідачі ДСА України та ТУ ДСА України в у Закарпатській обл. рішення суду оскаржили. На їх думку, суд першої інстанції постановив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права. Так, відповідно до чинного законодавства про оплату праці суддів, бюджетного та податкового законодавства підстав для стягнення цих коштів з апелянтів немає, позов щодо них не доведено, судом постановлене невмотивоване рішення. Просять рішення скасувати, в позові до ДСА України та ТУ ДСА України в у Закарпатській обл. - відмовити.
ДПА України в Закарпатській обл. заявою від 30.07.2007 p., поданою апеляційному суду 31.07.2007 р., до зазначеної апеляційної скарги приєдналася, вказуючи, що рішення суду першої інстанції слід скасувати, провадження в справі - закрити, оскільки справу слід розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Іншими учасниками справи рішення суду не оскаржується.
В судовому засіданні представники відповідачів, які з'явилися, апеляцію підтримали, вказуючи, крім іншого, на порушення судом процесуального права. Позивачі та представник Мінфіну України в судове засідання не з'явилися, хоча про засідання повідомлялися, про причини неявки не повідомили. Апеляційний суд відповідно до ст. 305 ч. 2 ЦПК України визнав за можливе розглянути апеляцію у відсутність осіб, які не з'явилися.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. З п. 15 КАС України, професійна діяльність суддів є публічною службою. Питання оплати праці суддів, їх матеріального та соціального забезпечення, гарантії незалежності суддів тощо пов'язані з проходженням публічної служби та регулюються, зокрема, ст. ст. З, 11, 43-45 Закону України „Про статус суддів", ст. ст. 14, 118-123 Закону України „Про судоустрій України", а також іншими нормативними актами.
Отже, між сторонами виник спір з приводу проходження позивачами публічної служби. За змістом ст. 2 ч.ч. 1, 2, ст. З п. 15, ст. 17 ч. 1 п. 2 КАС України, на цей спір поширюється компетенція адміністративного суду.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених прав, що виникають, зокрема, з трудових відносин, крім випадків, коли їх розгляд проводиться за правилами іншого судочинства.
Суд, не врахувавши вищенаведених положень закону, відкрив провадження в справі та вирішив її в порядку цивільного судочинства.
Вирішення судом за правилами цивільного судочинства справи, яка не підлягає розгляду в порядку такого, є безумовною підставою для скасування судового рішення із закриттям провадження в справі ( ст. 205 п. 1, ст. 310 ЦПК України).
З урахуванням вищенаведеного, апеляційний суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів відповідачів щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права. Тому апеляцію слід задовольнити частково, оскаржуване рішення суду - скасувати, провадження в справі, що не підлягає розгляду в порядку ци-
вільного судочинства, - закрити. Вирішення справи в порядку адміністративного судочинства не належить до компетенції даного апеляційного суду, він позбавлений можливості вирішувати спір по суті, тому в частині відмови в позові апеляція задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 205 п. 1, ст. ст. 307, 310, 314, 315 ЦПК України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ДСА України та ТУ ДСА України в у Закарпатській обл., до якої приєдналася ДПА України в Закарпатській обл., задовольнити частково, рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23 квітня 2007 р. - скасувати, провадження в справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до УДК України в Закарпатській обл., ДПА України в Закарпатській обл., ДСА України, ТУ ДСА України в у Закарпатській обл., Мінфіну України про стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб -закрити, оскільки вона не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз'яснити, що у разі закриття провадження в справі повторне звернення до суду в порядку цивільного судочинства по спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається, розгляд таких справ віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно і протягом двох місяців з дня її проголошення може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України.