- заява: Чухіль Сергій Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер № 616/540/21
Провадження по справі № 1-в/616/22/21
У Х В А Л А
Іменем України
«17» серпня 2021 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області в складі:
головуючого судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ШЕГДИ В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Великий Бурлук подання начальника Куп`янського районного сектору № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області про звільнення від відбування покарання в зв`язку з закінченням іспитового строку
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Великий Бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області, громадянина України, українця, військовозобов`язаного, освіта вища, неодруженого, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- за вироком Великобурлуцького районного суду Харківської області від 02 серпня 2017 року за ч.3 ст.296 КК України до позбавлення волі строком на 3 роки, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з випробуванням, з іспитовим строком 2 роки;
- за вироком Вовчанського районного суду Харківської області від 08 серпня 2018 року за ч.2 ст.309, ч.4 ст.70 КК України до позбавлення волі строком на 4 роки, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з випробуванням, з іспитовим строком 3 роки, ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 14 серпня 2020 року вирок приведено у відповідність до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» за № 2617-VІІІ від 22.11.2018» та постановлено вважати ОСОБА_2 засудженим за ч.2 ст.309 КК України до покарання у виді 3 років позбавлення волі зі звільненням від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 3 роки;
В С Т А Н О В И В:
До Великобурлуцького районного суду Харківської області надійшло подання начальника Куп`янського районного сектору № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Лисяка О.С. про звільнення ОСОБА_3 від відбування покарання з випробуванням в зв`язку з закінченням іспитового строку.
В обґрунтування подання зазначено, що 18 вересня 2018 до Великобурлуцького районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області надійшли на виконання розпорядження та вирок Вовчанського районного суду Харківської області від 08 серпня 2018 року стосовно ОСОБА_2
10 жовтня 2018 року засудженому ОСОБА_2 були роз`яснені покладені на нього обов`язки судом та за результатами бесіди засуджений надав підписку та пояснення. В цей же день засудженому була встановлена періодичність явки до Великобурлуцького РС філії ДУ «Центр пробації» в Харківській області для реєстрації, а саме: кожен 1-й, 2-й, 3-й та 4-й четвер кожного місяця. Надалі, після повного збору інформація, яка характеризує особистість засудженого та проведеної оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення ОСОБА_2 було повторно винесено постанову про встановлення днів явки па реєстрацію та встановлено періодичність явки, а саме: кожен 1-й четвер кожного місяця.
02 травня 2019 року ОСОБА_2 допустив порушення порядку та умов звільнення від відбування покарання з випробуванням та не з`явився до уповноваженого органу з питань пробації для реєстрації без поважної причини, у зв`язку з чим засудженому були направлені виклики про необхідність з`явитися до уповноваженого органу з питань пробації для встановлення причини неявки для реєстрації. За викликами ОСОБА_2 не з`явився та про поважність причини неявки не повідомив.
10 червня 2019 року було розпочато проведення першочергових заходів з метою виявлення місця знаходження засудженого ОСОБА_2 , відповідно до ч.1 ст.164 КВК України. Було здійснено перевірку за адресою проживання засудженого, опитані батьки засудженого, перевірені медичні установи, Великобурлуцький відділ поліції, Харківська установа виконання покарань (№ 27), Великобурлуцький РВК Харківської області. Вжитими заходами місцезнаходження ОСОБА_2 встановити не вдалося, а тому матеріали початкового розшуку стосовно засудженого були спрямовані до Великобурлуцького відділення поліції Вовчанського ВП ГУНП в Харківській області для подальших розшукових заходів.
Відповідно до повідомлень відділення поліції № 1 Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області в провадженні відділу кримінальної поліції зонального сектору № 2 Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області перебуває розшукова справа № 74521007 від 31 липня 2019 року по розшуку ОСОБА_2 . Станом на 13 липня 2021 року місце знаходження ОСОБА_2 не встановлено, розшукові заходи тривають. Згідно з даними автоматизованої системи «АРКАН» ОСОБА_2 державний кордон не перетинав.
За період іспитового строку ОСОБА_2 не притягувався до адміністративної відповідальності. Інформації про вчинення засудженим ОСОБА_2 нового кримінального правопорушення чи кримінального проступку до Великобурлуцького РС філії ДУ «Центр пробації» в Харківській області не надходило.
Проведеною оцінкою ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення стосовно ОСОБА_2 було виявлено низький рівень вчинення повторного кримінального правопорушення та наступні криміногенні потреби: «Робота», «Зловживання алкоголем», «Зловживання наркотиками». Заходи спрямовані на подолання зазначених криміногенних потреб були невиконані у зв`язку із перебування засудженого у розшуку.
Іспитовий строк у засудженого ОСОБА_2 закінчився 07 серпня 2021 року.
Засудженого ОСОБА_2 про час та місце розгляду справи суд повідомив судовою повісткою за місцем реєстрації, яка отримана 14 серпня 2021 року членом сім`ї, що убачається з трекінгу Укрпошти (а.с.31). Однак, засуджений в судове засідання не з`явився, про своєї неявки суд не повідомив, на даний час згідно матеріалів справи знаходиться в розшуку (а.с.23).
Представник Великобурлуцького районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Лисяк О.С. надав заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що подання підтримує (а.с.31).
Прокурор надав заяву про розгляд справи без участі сторони, вказавши, що заперечує проти задоволення подання, оскільки вимоги ст.78 КК України не виконанні (а.с.32).
Відповідно до ч.5 ст.539 КПК України неприбуття в судове засідання зазначених осіб не перешкоджає проведенню судового розгляду подання, а тому суд вважає можливим розглянути подання без участі сторін.
У відповідності до частини 4 статті 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали подання, суд вважає, що в задоволенні подання необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною 2 статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про звільнення від призначеного покарання з випробуванням після закінчення іспитового строку.
Відповідно до ч.1 ст.78 КК України після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не вчинив нового злочину, звільняється судом від призначеного покарання.
Згідно з ч.ч.1,3,4 ст.164 КВК України, уповноважений орган з питань пробації веде облік засуджених протягом іспитового строку; роз`яснює засудженим порядок виконання обов`язків, покладених на них судом; здійснює нагляд за засудженими; уживає заходів щодо припинення порушень вимог судових рішень; організовує першочергові заходи з виявлення засуджених, місце знаходження яких невідоме; звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених, місцезнаходження яких невідоме; здійснює інші повноваження, передбачені Кодексом та Законом України «Про пробацію». Звільнені від відбування покарання з випробуванням зобов`язані: виконувати обов`язки, які покладені на них судом; повідомляти уповноважений орган з питань пробації, про зміну місця проживання; з`являтися за викликом до зазначеного органу. У разі якщо засуджений з незалежних від нього обставин не може виконати обов`язок (обов`язки), покладені на нього судом, уповноважений орган з питань пробації, направляє до суду обґрунтоване подання про зміну таких обов`язків.
Як передбачено п.1 розділу ІІ Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29. 01. 2019 № 272/5 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31.01.2019 за № 120/33091, під час здійснення нагляду при виконанні судових рішень, що набрали законної сили, законів про амністію, актів про помилування уповноважений орган з питань пробації, окрім інших функцій: організовує першочергові заходи з виявлення засуджених осіб, місце знаходження яких невідоме; звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених осіб, місце знаходження яких невідоме.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 розділу ХХ вказаного Порядку, якщо за результатами вжитих заходів місце знаходження засуджених осіб не встановлене, уповноважений орган з питань пробації готує подання про передання матеріалів для проведення подальших розшукових заходів, долучає до нього копію судового рішення, матеріали початкового розшуку та інші матеріали особової справи та із супровідним листом надсилає їх до територіального органу Національної поліції України відповідно до вимог КВК України. Копії подання та матеріалів заходів з виявлення долучаються до особової справи. Першочергові заходи з виявлення засуджених осіб проводяться у термін не більше 45 днів. Про затримання оголошених у розшук засуджених осіб територіальний орган Національної поліції України повідомляє уповноважений орган з питань пробації, який є ініціатором розшуку. Після цього уповноважений орган у територіальному органі Національної поліції України, у якому тримається засуджена особа, з`ясовує всі обставини і причини залишення засудженою особою місця проживання або неприбуття до місця проживання, відбирає у неї пояснення. Якщо затримана засуджена особа перебуває в територіальному органі Національної поліції України, який розташований за межами територіальної належності уповноваженого органу з питань пробації, працівник уповноваженого органу з питань пробації телефоном доручає уповноваженому органу з питань пробації за місцем розташування територіального органу Національної поліції України з`ясувати обставини і причини залишення засудженою особою місця проживання або неприбуття до місця проживання.
Відповідно до ч.2 ст.165 КВК України після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не вчинив нового кримінального правопорушення, за поданням уповноваженого органу з питань пробації звільняється судом від призначеного йому покарання, нагляд припиняється і засуджений знімається з обліку в зазначеному органі.
Передумовою задоволення подання про звільнення від призначеного особі покарання у зв`язку із закінченням іспитового строку може бути лише сукупність наступних обставин: 1) закінчення іспитового строку; 2) виконання засудженою особою покладених на неї вироком суду обов`язків; 3) відсутність факту вчинення особою нового кримінального правопорушення, скоєного в період іспитового строку.
Аналіз вищезазначених нормативних актів вказує на те, що подання органу пробації про звільнення від відбування покарання з випробуванням особи, місце проживання якої не встановлене, по суті розглядатись не може.
Судом встановлено, що 08 серпня 2018 року вироком Вовчанського районного суду Харківської області за ч.2 ст.309, ч.4 ст.70 КК України до позбавлення волі строком на 4 роки, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з випробуванням, з іспитовим строком 3 роки (а.с.07-08).
Ухвалою Великобурлуцького районного суду Харківської області від 14 серпня 2020 року вирок Вовчанського районного суду Харківської області від 08 серпня 2018 року приведено у відповідність до вимог закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 року № 2617-VIII та постановлено вважати засудженим за ч.2 ст.309 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі ст.75 КК України від відбування покарання звільнений з випробуванням, з іспитовим строком 2 роки (а.с.19-20).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 було поставлено на облік та встановлені дні явки на реєстрацію, що убачається з постанови про встановлення днів явки на реєстрацію від 10 жовтня 2018 року та постанови про встановлення явки на реєстрацію від 23 жовтня 2018 року (а.с.11,14). При постановці на облік засуджений був присутнім, власноручно писав підписку, особисто був ознайомлений з постановою про встановлення днів явки на реєстрацію (а.с.11), тобто вказана особа була обізнана про наслідки неявок до органу з питань пробації.
Однак, не зважаючи на роз`яснення засудженому обов`язків з`являтися до органу пробації, він не з`являвся на реєстрацію до Куп`янського районного сектору № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області (Великобурлуцький районний сектор з питань пробації філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області), починаючи з травня 2019 року (а.с. 15).
З подання про передання матеріалів для проведення подальших розшукових заходів від 23 липня 2019 року вбачається, що начальником Великобурлуцького районного сектору з питань пробації філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Горбушиним Б.В. для встановлення місцезнаходження засудженого ОСОБА_2 був направлений запит за місцем проживання засудженого, перевірені медичні установи за місцем проживання засудженого та обліки Великобурлуцького ВП Вовчанського ГУНП в Харківській області, опитані батьки засудженого, перевірений облік Державної прикордонної служби України, однак вжитими заходами місцезнаходження засудженого не встановлено у зв`язку з чим начальником Великобурлуцького районного сектору з питань пробації філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області ОСОБА_4 матеріали початкового розшуку були передані до Великобурлуцького ВП Вовчанського ГУНП в Харківській області для проведення подальших розшукових заходів (а.с.16).
З листа начальника Великобурлуцького ВП Вовчанського ГУНП в Харківській області Погорелова С.О. від 05 серпня 2019 року за вих. № 4009/119/74 вбачається, що сектором кримінальної поліції Великобурлуцького ВП Вовчанського ГУНП в Харківській області заведено розшукову справу від 31 липня 2019 року (а.с.17).
Також, з листа начальника Великобурлуцького ВП Вовчанського ГУНП в Харківській області Погорелова С.О. від 02 листопада 2019 року за вих. № 6057/119/74 вбачається, що в ході розшукових заходів на встановлення місцезнаходження ОСОБА_2 , останнього було перевірено по обліках в Харківському бюро судово-медичних експертиз, орієнтовано особовий склад Великобурлуцького ВП, громадськість та інші відділи та відділення ГУНП в Харківській області. При виконанні зазначених заходів встановити місцезнаходження ОСОБА_2 або отримати інформацію, яка може допомогти в розшуку даної особи не виявилось можливим (а.с.18).
Відповідно до листа т.в.о. начальника відділення поліції № 1 Куп`янського РВП ГУНП в Харківській області Капленка С.В. за вих. № 3854/119-85-74/01/19-2021 від 13 липня 2021 року станом на 13 липня 2021 року місцезнаходження ОСОБА_2 не встановлено, розшукові заходи тривають. Згідно з даними автоматизованої системи «АРКАН» ОСОБА_2 державний кордон не перетинав (а.с.23).
З вимоги УІАН ГУНП в Харківській області стосовно ОСОБА_2 вбачається, що за період іспитового строку ОСОБА_2 не притягувався до кримінальної відповідальності (а.с.21).
Як вбачається з подання начальника органу пробації, підставою для звільнення від відбування покарання є закінчення іспитового строку, а саме: 07 серпня 2021 року та не притягнення засудженого протягом іспитового строку до адміністративної чи кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч.3 ст.75 КК України, у випадках, передбачених частинами першою, другою цієї статті, суд ухвалює звільнити засудженого від відбування призначеного покарання, якщо він протягом визначеного іспитового строку не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов`язки. Тривалість іспитового строку та обов`язки, які покладаються на особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням, визначаються судом.
Відповідно до ч.1 ст.78 КК України після закінчення строку випробування засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не скоїв нового злочину, звільняється судом від призначеного йому покарання.
Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення.
Із матеріалів провадження убачається, що місцезнаходження засудженого ОСОБА_2 на час розгляду подання в суді встановлено не було.
Відповідно до вимог ч.6 ст.166 КВК України, особа, звільнена від відбування покарання з випробуванням, розшук якої оголошено у зв`язку з ухиленням від відбування покарання, затримується і конвоюється органом внутрішніх справ у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством.
Подання, з яким звернувся до суду відділ з питань пробації розглядаються в порядку, визначеному статті 539 КПК України, яка допускає розгляд подання по суті без засудженого лише в разі його належного повідомлення про такий розгляд.
З таких підстав, подання органу пробації про звільнення від відбування покарання з випробуванням засудженого, місце перебування якого не встановлено є передчасним.
Таким чином, враховуючи неявку у судове засідання засудженого ОСОБА_2 , не встановлення місця його проживання органом пробації, який здійснює відповідний контроль за засудженим, останній на даний час перебуває у розшуку з 31.07.2019 року, на разі не знайдений, обов`язки покладені на нього вироком суду не виконував з невстановлених причин, у відсутності засудженого суд позбавлений можливості з`ясувати причини невиконання ним обов`язків покладених на нього судом, розгляд таких клопотань (подань) без участі засудженого будуть порушувати його права, суд вважає, що подання про звільнення засудженого ОСОБА_2 від відбування призначеного судом покарання є передчасним, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ч.3 ст.75, ст.ст.76,78 КК України, ст.ст.537,539 КПК України, районний суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні подання начальника Куп`янського районного сектору № 1 філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області стосовно засудженого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Великий Бурлук, Великобурлуцького району, Харківської області, про звільнення засудженого від відбування призначеного судом покарання - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом семи днів із дня її оголошення через Великобурлуцький районний суд Харківської області.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області М.І.РИКОВ
- Номер: 1-в/616/22/21
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 616/540/21
- Суд: Великобурлуцький районний суд Харківської області
- Суддя: Риков М. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.08.2021
- Дата етапу: 09.08.2021