УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22ц-2327/10 Головуючий в суді 1-ї інстанції Рибнікова М.М.
Категорія 57 Доповідач Балашкевич С.В.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
1 липня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Житомирської області
в складі: головуючого – судді Балашкевича С.В.
суддів: Рафальської І.М., Зарицької Г.В.
при секретарі Пюрі Г.В.
з участю позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 6 квітня 2010 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії, стягнення заборгованості по пенсії, -
встановила:
У січні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії, стягнення заборгованості по пенсії. На обгрунтування своїх позовних вимог зазначав, що з 1 квітня 2007 року він отримує пенсію за віком і продовжує працювати. У травні місяці 2009 року подав заяву до відповідача про перерахунок пенсії згідно положень частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі здійснило перерахунок пенсії всупереч вимог вказаного закону, врахувавши для її обчислення показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік, в той час, коли розрахунок слід було провадити із застосуванням такого показника за 2008 рік, позивач просив задовольнити його вимоги.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 6 квітня 2010 року позов задоволено. Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 Зобов’язано відповідача провести з 1 квітня 2009 року перерахунок пенсії позивачу у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яку враховують для перерахунку пенсії за 2008 рік, що становить 1573, 99 грн. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі на користь ОСОБА_2 4895,82 грн. заборгованості по виплаті пенсії.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права й ставить питання про скасування постанови суду.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Підпунктом 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 установлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії , за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є працюючим пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Коростишівському районі з 1 квітня 2007 року. У травні 2009 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Встановивши, що перерахунок пенсії позивача був проведений управлінням Пенсійного фонду України в Коростишівському районі із застосуванням показника середнього розміру заробітної плати по Україні за 2007 рік, в той час, коли такий перерахунок слід було провадити у відповідності до вимог вказаного закону із застосуванням такого показника за 2008 рік, суд першої інстанції обгрунтовано визнав такі дії неправомірними та зобов’язав відповідача провести перерахунок та виплату пенсії.
Разом з тим, зобов’язуючи відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, суд першої інстанції одночасно стягнув заборгованість по виплаті пенсії і не врахував, що остання вимога є передчасною.
За таких обставин постанова суду в частині стягнення заборгованості по виплаті пенсії підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення про відмову в задоволенні цієї позовної вимоги.
Керуючись ст.ст. 209,303,304,307,309,313,314,316 ЦПК України, колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі задовольнити частково.
Постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від 6 квітня 2010 року в частині стягнення заборгованості по виплаті пенсії скасувати і в цій частині ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні цієї позовної вимоги за безпідставністю.
У решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього часу може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий Судді