Судове рішення #10112619

Справа №22ц- 7743/10                                                             Головуючий в 1 інстанції   Князьков В.В.

Категорія 57                                                         Доповідач Курило В.П.          

 Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

Іменем України

 16  липня 2010 року                                                                                               м. Донецьк

           Апеляційний суд Донецької області у складі:

           Головуючого – Курило В.П.

           Суддів – Санікової О.С.,   Будулуци М.С.

           при секретарі  Степаненко В.Б.

   

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку  апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька на постанову Ворошиловського районного суду міста Донецька від 1 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання перерахувати пенсію,

В  С  Т  А  Н  О  В  И  В :

27 листопада 2009 року з таким позовом звернулась ОСОБА_1 до відповідача. Вона посилалась на те, що в липні 2009 року відповідач зробив неправильний перерахунок її пенсії без застосування середньої заробітної плати за 2008 рік, що передбачено ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в сумі 1573.99 грн. Він застосував заробітну плату за 2007 рік в сумі 1197.91. Вказані дії відповідача вона вважає неправомірними і просила зобов»язати його нарахувати та виплатити їй недонараховану  пенсію з 1 липня 2009 року.

Постановою Ворошиловського районного суду міста Донецька від 1 березня 2010 року визнана неправомірною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності з ч.2 ст. 40 Закону України   «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», тобто виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік.

Зобов»язано управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька зробити з 1 липня 2009 року перерахунок щомісячного розміру пенсії ОСОБА_1, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік у сумі 1573.99 грн.

В апеляційній скарзі управління пенсійного фонду ставить питання про скасування постанови суду. Посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права. Редакція Закону, яку суд застосував при розгляді справи, не існує через те, що за рішенням Конституційного суду України визнана неконституційною.

В засідання апеляційного суду сторони не з»явились, просили розглядати справу у їх відсутність.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, дослідивши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду – скасуванню з ухваленням нового рішення, виходячи з наступного.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення є неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Розглядаючи справу, суд першої інстанції неправильно застосував норму матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

 Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку  у відповідача і отримує пенсію за віком.

З 1 липня 2009 року їй було зроблено перерахунок пенсії у зв»язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу та з урахуванням заробітної плати на підставі ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Звертаючись в суд з вказаним позовом, позивач посилалась на те, що для перерахунку її пенсії відповідач прийняв до уваги заробітну плату в сумі 1197.91 грн. А мав прийняти середню заробітну плату за 2008 рік в сумі 1573.99 грн.

Розглядаючи справу, суд першої інстанції вважав такі дії відповідача неправомірними через те, що вони не грунтуються на законі.

Але з таким висновком суду першої інстанції погодитися не можливо.

      Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону, що діяла з 7 грудня 2006 року у  разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік»  дію частини 4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» зупинено на 2007 рік.

Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007 р. N 107-VI частина 4 статті 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» викладена в новій радкції « У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

Але рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008) вказані зміни до ч.4 ст. 42 зазначеного Закону визнані неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії не були чинними. Розглядаючи справу, суд першої інстанції застосував Закон, що не міг бути застосований, в редакції, що визнана неконституційною. Саме це і призвело до неправильного вирішення справи.

 Отже на час звернення позивача до відповідача про перерахунок її пенсії у зв»язку  із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону «Про  загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»  від 7 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік у сумі 1573.99 грн.

Отже, постанова суду є незаконною і відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення. Враховуючи, що позовні вимоги не грунтуються на законі, в їх задоволені необхідно відмовити.

Керуючись ст.. 307, 309, 316 ЦПК України, апеляційний суд

В  И  Р  І  Ш  И  В :

Апеляційну скаргу управління пенсійного Фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька задовольнити. Постанову Ворошиловського районного суду міста Донецька від 1 березня 2010 року скасувати. В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька про визнання бездіяльності неправомірною та зобов»язання перерахувати пенсію відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з часу його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення рішення апеляційного суду.

Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація