Судове рішення #1012294
Справа №22ц-4382/07 р

Справа №22ц-4382/07 р.                                               Головуючий у 1 інстанції - Пивоварова Ю.О.

Категорія - 36                                                               Доповідач -    Зінов'єва А.Г.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

4 червня 2007 р. Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого судді:                           Зінов'євої А.Г.

суддів:                                                         Рецебуринського Ю.Й.

Резникової Л.В.

при секретарі:  Іванові В.М

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Докучаєвського міського суду від 4 квітня 2007 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої непрацездатної дитини,-

В СТАНОВИВ:

У березні 2007 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вони з відповідачем колішні подружжя. Від шлюбу вони мають одну дитину, доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, яка є інвалідом другої групи з дитинства і на утримання якої відповідач сплачував аліменти у розмірі 1/4 частини своїх доходів до її повноліття. На теперішній час дитина є повнолітньою, але не працездатною особою, отримує пенсію у розмірі 309 грн., яких недостатньо на її утримання та лікування. Відповідач є працездатною, фізично здоровою особою і має реальну можливість надавати дитині допомогу, у зв'язку з чим просила стягнути на утримання дитини 1/4 частину його доходів.

Рішенням Докучаєвського міського суду від 4 квітня 2007 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково: на її користь з відповідача на утримання повнолітньої непрацездатної дитини - доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження було стягнуто аліменти у розмірі 15% всіх доходів відповідача.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_2 приніс апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду змінити як таке, що не відповідає вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи, яким суд дав неправильну правову оцінку. Просив ухвалити нове рішення, яким стягнути з нього аліменти в розмірі 5%.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилався на те, що при визначенні

розміру аліментів суд не в достатній мірі оцінив матеріальне становище кожної із сторін і не

врахував, що його неповнолітня дитина буде знаходиться у гіршому стані ніж повнолітня донька-                        |

інвалід, яка отримує пенсію.

Відповідач у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав і просив її задовольнити у повному обсязі.

Позивачка проти апеляційної скарги заперечувала, просила її відхилити, а рішення суду залишити без зміни.

Заслухавши доповідача, сторони, дослідивши матеріали цивільної справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - зміні за таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, суд правильно визначив правовідносини, які виникли між сторонами, і обґрунтовано частково задовольнив вимоги ОСОБА_1.

 

2

Між тим, при ухваленні рішення суд неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог п. 4 ч.1 ст. 309 ЦПК України є підставами для зміни рішення.

При розгляді справи судом було встановлено, що сторони по справі колишні подружжя. Від шлюбу сторони мають повнолітню непрацездатну доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, яка являється інвалідом другої групи з дитинства. Дитина отримує пенсію, розмір якої за станом на 1 квітня 2007 р. складає 309 грн. і проживає з матір'ю в квартирі державного фонду. Сторони являються працездатними та фізично здоровими особами, працюють і отримують доход: позивачка близько 1200 грн., відповідач - близько 2000 грн. з відрахуванням обов'язкових платежів. Відповідач знаходиться у другому шлюбі, від якого має неповнолітню дитину.

Відповідно до вимог ст. 198 СК України, батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Непрацездатною вважається особа, яка досягла пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом І, II чи III групи. Особа, що потребує матеріальної допомоги є такою, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, для стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка є непрацездатною, необхідно наявність трьох вищевказаних ознак, зокрема, щоб сукупний дохід непрацездатного не забезпечував йому прожиткового мінімуму.

Згідно ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 р.", прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність встановлено у розмірі 406 грн. з 01.04.07 р.

Як вбачається з наданих документів, сукупний дохід дитини складає 309 грн., що є меншим за прожитковий мінімум, тоді як відповідач-батько дитини має реальну можливість надавати їй допомогу і суд обґрунтовано дійшов висновку про необхідність стягнення на користь позивачки аліменти на утримання дитини-інваліда.

Разом з тим, визначенні частки яка підлягає стягненню, суд стягнув її у процентному відношенні, що не відповідає діючому законодавству.

Згідно вимог ст.ст. 183-184 СК України розмір аліментів визначається у частці заробітку або в твердій грошовій сумі, якщо відповідач має нерегулярний дохід.

Оскільки відповідач працю і має регулярний заробіток, то розмір аліментів необхідно визначити у частці його доходу і апеляційний суд вважає, що така частка повинна складати 1/8 частину.

Доводи апеляційної скарги про зменшення розміру аліментів до 5% не заслуговують уваги, оскільки така сума не є достатньою для утримання та лікування дитини-інваліда 2-ї групи з дитинства

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 303-304, 307 ч.1 п.2, 309 ч.1 п. 3, 313, 314 ч.2,

316 ЦПК України, суд, -                                                                                                                                     І

ВИРІШИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Докучаєвського міського суду від 4 квітня 2007 року змінити.

Стягувати щомісячно з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження на користь ОСОБА_1 на утримання повнолітньої непрацездатної доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження аліменти у розмірі 1/8 частини з усіх видів доходу останнього, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму для інваліда другої групи, починаючи стягнення з 5 березня 2007 року і зміни матеріального становища або стану здоров'я дитини.

В іншій частині рішення суду залишити без зміни.

Рішення набирає законної сили з дня його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня надрання чинності.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація