Справа № 22ц-3556/ 2010 р. Головуючий у 1 інстанції Унятицький Д.Є.
Категорія 57 Доповідач Поліщук М.А.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого - судді Поліщука М.А.
суддів - Касьяненко Л.І., Воробйової Н.С.
при секретарі – Зінченко Ю.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні у м.Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Бородянського районного суду Київської області від 17 серпня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів,-
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом і просила визнати незаконною відмову відповідача в перерахунку щорічної одноразової допомоги на оздоровлення, стягнути з відповідача допомогу на оздоровлення за 2001- 2008 роки в розмірі 11 416,5грн.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи і відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, проте відповідачем така допомога здійснена у значно меншому розмірі, що вважає порушенням свого права.
Постановою Бородянського районного суду Київської області від 17 серпня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення , яким позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Ухвалюючи постанову про відмову в задоволенні позову, суд виходив із того, що стосовно вимог за період до 2007року позивачем пропущено строки позовної давності та річний строк звернення до адміністративного суду, а вимоги про стягнення щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2008рік не підлягають задоволенню, оскільки вона була виплачена до ухвалення рішення Конституційним Судом України від 22 травня 2008 року.
Проте погодитись із висновками суду щодо відмови у стягнення щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2008рік не можна, оскільки вони не узгоджуються із вимогами закону.
По справі встановлено, що позивачка є інвалідом 2 групи захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС і відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат. Однак відповідачем така допомога у 2008 році виплачена позивачу у сумі 120 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562.
Колегія суддів вважає, що у вказаних правовідносинах при розрахунку допомоги на оздоровлення підлягають застосуванню положення ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562, виходячи із засад пріоритетності законів над підзаконними актами.
Відповідно до ст.309 ЦПК України оскільки суд неправильно застосував норми матеріального права, рішення суду підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення, яким позов задовольнити частково, викласти резолютивну частину рішення в наступній редакції:
«Визнати відмову управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області щодо перерахунку за 2008 рік щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати неправомірною.
Зобов’язати управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2008 рік відповідно до ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат з урахуванням уже проведеної виплати.
В іншій частині позову відмовити».
Керуючись ст.ст. 309, 316 ЦПК України, колегія суддів
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Бородянського районного суду Київської області від 17 серпня 2009 року скасувати і ухвалити нове рішення:
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області про визнання дій незаконними та стягнення недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення задовольнити частково.
Визнати відмову управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області щодо перерахунку за 2008 рік щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати неправомірною.
Зобов’язати управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації Київської області провести перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 за 2008 рік відповідно до ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат з урахуванням уже проведеної виплати».
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржене у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий Судді