Справа №22ц-1544/09
Категорія: 24
Головуючий у 1 інстанції: Гірник Т.А.
Доповідач в 2-й інстанції: Бакус В.Я.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2009 року м. Львів '
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: судді Зубарєвої К.П.,
суддів: Бакуса В.Я., Монастирецького Д.І.,
при секретарі: Борачок М.Б.,
з участю: представника ВАТ «Львівобленерго» Рібуна Р.В., ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ВАТ «Львівобленерго» на рішення Личаківського районного суду м. Львова від 04 березня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_4 до ВАТ „Львівобленерго", третя особа - ОСОБА_5' про зобов’язання відновити електропостачання, визнання дій неправомірними, визнання недійсними та скасування акту та рішення комісії, стягнення моральної шкоди та за позовом ВАТ «Львівобленерго» до ОСОБА_6, ОСОБА_4 про стягнення збитків,
ВСТАНОВИЛА:
в лютому 2008 року ОСОБА_6 та ОСОБА_5 звернулися з вказаним вище позовом до ВАТ "Львівобленерго" та, з подальшим уточненням і доповненням вимог, просили зобов’язати відповідача відновити електропостачання до їхньої квартири АДРЕСА_1, визнати незаконними дії працівників Личаківського РЕМ ВАТ „Львівобленерго" з приводу виявлення позаоблікового використання ними (позивачами) електроенергії, припинення постачання електроенергії в квартиру, визнати незаконними та скасувати акт № 093069 від 03.10.2007 р. про виявлення вказаного вище порушення, складеного працівниками РЕМ та рішення комісії від 15.10.2007 р. про нарахування суми збитків, заподіяних внаслідок позаоблікового споживання електроенергії. Крім того, позивачі просили стягнути на користь ОСОБА_7 20 000 грн. на відшкодування моральної шкоди, заподіяної незаконними діями працівників відповідача.
Свої вимоги позивачі обґрунтовували тим, що 03.10.2007 року троє працівників Личаківського РЕМ зайшли в недобудовану частину їхньої квартири, піднялись на другий поверх та повідомили, що ними виявлено незаконне під’єднання до джерела енергопостачання, а відтак позаоблікове споживання електроенергії, а тому припинили електропостачання.
Посилаючись на викладене та те, що такого порушення не було, про існування оспорюваного акту і про рішення комісії дізналися лише після пред’явленого позову, а
незаконними діями працівників відповідача ОСОБА_7, яка в той час перебувала в стані вагітності, спричинено моральну шкоду, просили задовольнити позов.
В лютому 2009 року ВАТ „Львівобленерго" звернулося до суду з вказаним вище позовом до ОСОБА_6, ОСОБА_4 та просило стягнути з відповідачів 6 903 грн'. 39 коп. заподіяних збитків внаслідок позаоблікового споживання електроенергії шляхом підключення змонтованого розгалуження електропроводки від вводу у будинок;на горищі для перекидання його у прибудову квартири. Про виявлене порушення працівниками Личаківського РЕМ було складено відповідний акт, від підпису та отримання копії якого відповідачі відмовились. На засідання комісії відповідачі не з’явилися, а нараховану суму збитків не сплатили.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова зазначені позови об’єднанні в одне провадження.
Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 04 березня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_6, ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано незаконними дії працівників Личаківського РЕМ ВАТ „Львівобленерго" в частині припинення електропостачання в квартиру АДРЕСА_1 та зобов’язано ВАТ „Львівобленерго" відновити електропостачання у вказану квартиру. Визнано незаконними акт № 093069 від 03.10.2007 р. про порушення „Правил користування електричною енергією для населення" та рішення комісії по розгляду вказаного акту у формі протоколу № 02/10 від 15.10.2007 р. про нарахування ОСОБА_6 розміру збитків за період з 03.10.2004 р. по 03.10.2007 р. в сумі 6 903,39 грн.
В решті вимог залишено без задоволення.
В позові ВАТ „Львівобленерго" відмовлено за безпідставністю.
Рішення суду оскаржило ВАТ "Львівобленерго", просить його скасувати й ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову ОСОБА_6 та ОСОБА_4 повністю, а позов ВАТ „Львівобленерго" задовольнити, посилаючись на те, що, суд однобічно й не об’єктивно розглянув справу, судом невірно застосовано норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, висновки суду;не відповідають дійсним обставинам справи.
Апелянт, зокрема, посилається на те, що позов ВАТ „Львівобленерго" стверджується копією Договору про користування електричною енергією, укладеного між ВАТ „Львівобленерго" та ОСОБА_6 21.01.2004 р., копією акту № 093069 від 03.10.2007 р., складеного у встановленому порядку працівниками Личаківського РЕМ про виявлене порушення, копією малюнком-схемою позаоблікового підключення, розрахунком завданих збитків. Крім того, апелянт зазначає, що правомірність, дій працівників ВАТ „Львівобленерго" підтверджується проведеною прокуратурою перевіркою, листом Львівського територіального представництва Національної комісії регулювання електроенергетики України та речовим доказом - фрагментом електропроводу, яким було здійснено поза облікове підключення, вилученим з ьіісце події.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, проаналізувавши обставини та матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтвердженими тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Приймаючи оскаржуване рішення та частково задовольняючи позов ОСОБА_6 та ОСОБА_4 і відмовляючи у задоволені позову ВАТ „Львівобленерго" суд виходив з того, що при складані акту № 093069 від 03.10.2007 року працівниками Личаківського РЕМ були допущені грубі порушення, що свідчить про його незаконність, а відтак і незаконність прийнятого рішення про нарахування збитків. Суд вважав доведеним твердження позивачів, що зазначений акт, як і схема до цього акту, не складались працівниками РЕМ при їх перебуванні у квартирі.
Але із зазначеним висновком районного суду колегія погодитись не може з наступних підстав.
Статтею 27 Закону України „Про електроенергетику", якою встановлено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику, визначено, що правопорушеннями в електроенергетиці, є, зокрема: крадіжка електричної енергії; самовільне підключення до об’єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Відповідно до п.37 Правил користування електричною енергією для населення (ПКЕЕН), енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку.
Згідно з п.48 ПКЕЕН за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку споживач несе відповідальність згідно із законодавством.
З матеріалів справи встановлено, що в результаті проведеної перевірки працівниками Личаківського РЕМ ВАТ "Львівобленерго" квартири АДРЕСА_1, співвласниками якої є відповідачі ОСОБА_6 та ОСОБА_5, по факту виявлення ними порушення ПКЕЕН, а саме споживання відповідачами електроенергії поза приладом обліку шляхом підключення змонтованого розгалуження електропроводки від вводу у будинок на горищі для перекидання його у прибудову квартири, було складено акт № 093069 від 03.10.2007 року (а.с. 28) . На підставі даного акту ВАТ „Львівобленерго" було проведено нарахування завданих збитків енергопостачальнику у зв’язку з протиправними діями споживачів.
Згідно з положеннями ч. ч.1,2 п.53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357 та ч. 4 п.6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28, у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача підписати акт про порушення Правил користування електричною енергією в ньому робиться запис про відмову. В цьому, разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) .
Як вбачається з акту споживачі відмовились від його підпису, відмовились і скористатись правом викласти свої зауваження та отримання його копії. Зазначені обставини підтвердили у судовому засіданні уповноважені три представники Личаківського РЕМ, що виявили порушення та склали цей акт. В підтвердження вчиненого споживачами порушення працівниками РЕМ було вилучено підключене розгалуження, про що зазначено в акті. Факт наявності ізольованого з’єднання (скрутки) на кабелі живлення, який проходить від опори до будинку, де встановлений прилад обліку, підтверджено Львівським територіальним представництвом Національної комісії регулювання електроенергетики України виїздом на місце (а.с. 43) .
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, копію зазначеного акту споживачам було направлено поштою на наступний день після його складання, але своїх зауважень вони не висловили та не направили енергопостачальнику. Крім того на засідання комісії по розгляду акту до 14.10.2007 р., про що зазначено в ньому, споживачі не з’явилися.
Відповідно до п.п.35,37 ПКЕЕН енергопостачальник має право без згоди споживача відключити його електроустановки від електромережі, у разі самовільного підключення до електричної мережі, розкрадання електричної енергії.
Встановлено, що на підставі акту про порушення ПКЕЕН, електроустановки споживачів були відключені від електропостачання, а лічильник опломбовано. На даний час електропостачання в квартиру здійснюється із сусідньої квартири,, що стверджується актом енергопостачальника.
Протоколом №02/10 від 15.10.2007 р. засідання комісії по розгляду акту № 093069 визначено суму збитків, заподіяних енергопостачальнику ВАТ „Львівобленерго".
Обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженою Національною комісією регулювання електроенергетики (л.4 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальника внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 р. №122, та п.53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357) .
Пунктами 1.2 і 3.18 Правил користування електричною енергією визначено, що технічна перевірка - це виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності нормативно-технічним документам стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку, яка має здійснюватися постачальником електричної енергії не рідше одного разу на три роки.
Оскільки відповідачами було здійснено поза облікове споживання електроенергії шляхом підключення змонтованого розгалуження електропроводки від вводу у будинок на горищі для перекидання його у прибудову квартири, що неможливо встановити при звичайному огляді приладу обліку під час контрольного знаття його показань, то розрахунок збитків здійснюється за кількістю днів з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушення, але не більше терміну позовної давності, що передбачено нижче вказаною Методикою.
Як вбачається з розрахунку збитків такий проведено у відповідності до ОСОБА_8 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 р., за період від дня останньої технічної перевірки до дня усунення порушення, але не більше строку позовної давності (три роки), з урахуванням вартості електроенергії за вказаний період (а.с. 32) .
Відповідно до п.36 ПКЕЕН відновлення електропостачання споживача здійснюється протягом 3 днів у містах та 7 днів у сільській місцевості після усунення порушень і оплати споживачем заборгованості, витрат на повторне підключення та збитків, завданих електропостачальнику.
Встановлено, що відповідачі, як співвласники квартири та споживачі електроенергії, рахунки для оплати збитків, завданих позивачу порушенням ПКЕЕН, а також рахунок на сплату витрат за повторне підключення до електропостачання не сплатили.
Таким чином дії працівників ВАТ „Львівобленерго" відповідали нормативним актам, а відтак були правомірними.
За таких обставин рішення районного суду підлягає до скасування з ухваленням нового про відмову у задоволенні позову ОСОБА_6 та ОСОБА_8, а відтак слід задовольнити позов ВАТ „Львівобленерго".
Керуючись ст. 27 Закону України „Про електроенергетику", п.п. 48,53 Правил користування електричною енергією для населення, Правилами користування електричною енергією, ст. ст. 303,305, п. 2 ч. 1 ст. 307, ст. 309, ч. 2 ст. 314, ст. ст. 313,317 ЦПК України, судова колегія -
ВИРІШИЛА:
апеляційну скаргу ВАТ „Львівобленерго" задовольнити.
Рішення Личаківського районного суду м. Львова від 04 березня 2009 року скасувати й ухвалити нове, яким в позові ОСОБА_6, ОСОБА_4 до ВАТ „Львівобленерго" відмовити, а позов ВАТ „Львівобленерго" до ОСОБА_6, ОСОБА_4 про стягнення збитків задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на користь ВАТ „Львівобленерго" 6 903 (шість тисяч дев’ятсот три) грн. 39 коп. заподіяних збитків, внаслідок без облікового споживання електричної енергії.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.