Справа № 8-5 (н.о.) /09
Категорія: ст. 115 ч. 1 КК України.
Головуючий у першій інстанції - Квасневська Н.Д.
Доповідач: Бартащук Л.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2008 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду м. Києва в складі:
головуючого, судді - Глиняного В.П.
суддів - Бартащук Л.В., Журавля О.О.
за участю прокурора - Мінакової А.О.
адвокатів -ОСОБА_2
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора м. Києва про перегляд судового рішення в порядку виключного провадження по кримінальній справі щодо ОСОБА_3.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 13 червня 2008 р. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, раніше судимого 18.02.2007 р. за ст. 124 КК України на 2 роки позбавлення волі із застосуванням ст. 75 КК України з випробуванням з іспитовим строком З роки, -
звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 115 КК України, щодо нього застосовані примусові заходи медичного характеру з госпіталізацією до психіатричного закладу з посиленим режимом.
За постановою суду ОСОБА_3 7 квітня 2008 р. приблизно о 10 год. на грунті особистих неприязних стосунків, перебуваючи в квартирі АДРЕСА_1 завдав ножем два проникаючих колото-різаних поранення нижньої частини спини та проникаюче поранення в груди гр. ОСОБА_4, внаслідок чого настала його смерть.
В апеляційному порядку справа не переглядалась.
В клопотанні про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами прокурор м. Києва, просить постанову районного суду скасувати, справу направити на новий судовий розгляд, посилаючись на порушення судом вимог кримінально-процесуального закону при розгляді справи та неправильне застосування закону. Вказує на помилку суду при визначенні ОСОБА_3 режиму тримання в психіатричному закладі.
Заслухавши доповідь судді, прокурора, який підтримав клопотання, адвоката, який заперечував проти задоволення клопотання, перевіривши матеріали справи та доводи клопотання, колегія суддів вважає, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.
Главою 34 КПК України передбачено порядок застосування примусових заходів медичного характеру.
Згідно вимогам ст. 419 КПК України розгляд кримінальних справ про застосування примусових заходів медичного характеру проводиться у відкритому судовому засіданні за правилами, передбаченими главами 25 і 26 КПК України. В судовому засіданні допитуються свідки та перевіряються докази, що доводять, або спростовують вчинення даною особою суспільно-небезпечного діяння, а також перевіряються інші обставини, які мають істотне значення для вирішення питання про застосування примусових заходів медичного характеру.
Суд повинен був перевірити докази, які устанавлівають або спростовують вчинення ОСОБА_3 суспільно небезпечного діяння, допитати потерпілого, свідків, за необхідності експертів про психічний стан ОСОБА_3, перевірити інші обставини, які мають суттєве значення для правильного вирішення справи.
Між тим, як вбачається з протоколу судового засідання, суд застосував заходи медичного характеру без допиту свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, а свідки ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 заслухані взагалі тільки їх думки з приводу їх особистого відношення до вчиненого.
Висновки суду в постанові не містят даних, що суспільно-небезпечне діяння вчинено саме ОСОБА_3, не наведені в постанові досліджені докази.
Тоді, як згідно ст. 416 КПК України примусові заходи медичного характеру застосовуються лише до осіб, які є суспільно небезпечними.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду є незаконною і підлягає скасуванню.
Крім того, судом вирішено госпіталізувати ОСОБА_3 до психіатричного закладу з посиленим наглядом.
Тоді, як згідно з ч.5 ст. 94 КК України госпіталізація до психіатричного закладу із суворим режимом може бути застосована судом щодо психічно хворого, який вчинив суспільно небезпечне діяння, пов’язане з посяганням на життя інших осіб. Якщо особа за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння становить особливу небезпеку для суспільства, то потребує тримання у психіатричному закладі та лікування в умовах суворого нагляду.
Згідно висновку стаціонарної судово-психіатричної експертизи, ОСОБА_3 потребує застосування до нього примусових заходів медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу в умовах суворого нагляду (а.с. 168-173) .
При новому судовому розгляді справи, суду належить повно, всебічно і об’єктивно перевірити зібрані по справі докази, дати їм належну оцінку і при доведеності вчинення ОСОБА_12 суспільно небезпечного діяння, правильно вирішити питання лікування його у відповідному психіатричному закладі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 365-366,378,400-4,400-5,400-10 КПК Укураїни, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Клопотання прокурора м. Києва задовольнити.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 13 червня 2008 р. про застосування примусових заходів медичного характеру щодо ОСОБА_3 скасувати.
Справу направити на новий судовий розгляд до того ж суду першої інстанції в іншому складі.
Міру запобіжного заходу ОСОБА_3 залишити без зміни - утримання під вартою.