Судове рішення #10162910

Справа № 22ц-2068/2010                             Головуючий у 1інст. – Шитченко Н.В.

                                                                             Доповідач – Губар В.С..

           

       У Х В А Л А            

                                       ІМЕНЕМ УКРАЇНИ        


14 липня 2010 року                   м. Чернігів

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

головуючого- судді ПОЗІГУНА М.І.,

суддів:               ГУБАР В.С., ШЕМЕЦЬ Н.В.

при секретарі

з  участю                                   Рачовій І.І.

Позивача ОСОБА_6, його представника ОСОБА_7, представника відповідача ОСОБА_8, третьої особи ОСОБА_9

розглянувши  у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_10 та ОСОБА_11 на  рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області   від 23 березня 2010 року  у справі за позовом ОСОБА_10 до ОСОБА_12, ОСОБА_11  про визнання недійсним договору завдатку та стягнення коштів,  

В С Т А Н О В И В :

    Рішенням Чернігівського районного суду від 23 березня 2010 року позовні вимоги задоволено частково,  визнано недійсним договір завдатку без номера від 27.06.2009 року, укладеного між  ОСОБА_10 та ОСОБА_11, та стягнуто з ОСОБА_11 на користь позивача 23000 грн., в задоволенні решти позову відмовлено.

    В апеляційній скарзі ОСОБА_10 просить рішення суду змінити та задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. Апелянт зазначає, що судом безпідставно відмовлено в стягненні з відповідача інфляційних збитків та  3% річних, передбачених ч. 2 ст. 625 та ст. 1214 ЦК України, оскільки  кошти, отримані ОСОБА_11  за договором  завдатку, зберігались в неї без правової підстави.

          В апеляційній скарзі ОСОБА_11 просить скасувати рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області   від 23 березня 2010 року  та відмовити  ОСОБА_10  у позові. Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що вона діяла   за дорученням і в інтересах   ОСОБА_12 для продажу ОСОБА_6 належного останній будинку. З позивачем були усні домовленості, відповідно до яких отримані нею, ОСОБА_11,  23000 гривень  витрачені за згодою позивача  на оформлення документів на будинок та на  виконання тих  ремонтних робіт, які забажав позивач.

    Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить  до  висновку, що апеляційні скарги підлягають відхиленню, а рішення суду залишенню без змін з наступних підстав.

           Судом першої інстанції встановлено, що 27 червня 2009 року ОСОБА_10 та ОСОБА_11 уклали договір  завдатку без номера, відповідно до якого позивач передав  відповідачці 23000 грн.  в рахунок придбання в майбутньому будинку за адресою: АДРЕСА_1  

    При укладені даного договору ОСОБА_11  виступала від імені ОСОБА_12, яка являлась власницею будинку та мала намір його продати. Повноваження ОСОБА_11 щодо укладення договору підтверджується, як вона стверджує,  довіреністю, посвідченою 1 лютого 2008 року приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу за реєстраційним номером 613.

    Отримані від позивача 23000 гривень  ОСОБА_11 використала для оформлення  відповідної документації та проведення певних ремонтних робіт, проте, договір купівлі-продажу даного будинку в подальшому  укладений не був.

            Суд першої інстанції обґрунтовано визнав недійсним договір завдатку, підписаний ОСОБА_11, оскільки ОСОБА_12 не надавала ОСОБА_11  право укладати договір завдатку від 27.06.2009 року від імені ОСОБА_12 та отримувати за ОСОБА_12 гроші від ОСОБА_6 у сумі 23000 гривень і витрачати отримані гроші на ремонт будинку по АДРЕСА_1. Довіреність від 01.02.2008 року жодним чином  не наділяє  ОСОБА_11 повноваженнями  на вчинення вищевказаних дій щодо підписання договору та отримання від позивача грошей і витрату цих грошей на ремонт будинку, а доводи ОСОБА_11 на наявність таких повноважень є  лише її припущеннями, які не можуть бути покладені в основу рішення суду. (а.с.6,31).

           Окрім того, на момент підписання ОСОБА_11 вищевказаного договору завдатку, право власності ОСОБА_12 на будинок, по АДРЕСА_1 жодним чином не було підтверджено, оскільки  витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно  був виданий ОСОБА_12 лише 09.07.2009 року, а  тому  для укладання вищевказаного договору завдатку станом на 27.06.2009 року були відсутні будь-які правові підстави.

            Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_11  стороною договору  не являлась,  а виконувала лише посередницькі функції, а в силу ч.2 ст. 237 ЦК України така особа не є представником. Отже, враховуючи наведене, суд, керуючись  ст. 215 ЦК України  визнав даний договір завдатку недійсним, оскільки його зміст  не відповідає  вимогам  цивільного законодавства щодо зобов”язальних та представницьких відносин, з чим повністю погоджується апеляційний суд.

            Зважаючи на викладене, апеляційний суд відхиляє як безпідставні твердження апелянта ОСОБА_11 про те, що вона   правомірно діяла від імені ОСОБА_12 і  в інтересах останньої. Доводи апелянта про те, що  договір про завдаток створив  юридичні наслідки для позивача  не відповідають вимогам ст.215,ч.ч.1-3,5, 6 ст. 203, 570 та ч.2 ст.237 ЦК України, і відмова ОСОБА_6 від купівлі будинку  не може мати для ОСОБА_6 ніяких правових санкцій у вигляді  залишення  у ОСОБА_11  отриманих від нього 23000 грн.

            Доводи апеляційної скарги ОСОБА_11 не спростовують висновків суду першої інстанції і не містять передбачених процесуальним законом підстав для скасування оскаржуваного рішення.

  Відмовляючи ОСОБА_6 в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з ОСОБА_11 інфляційних збитків  та 3 % річних на підставі ст.ст. 1214, 536 ЦК України, суд зазначив, що договором завдатку дані санкції передбачені не були.  З положень  Закону України „Про фінансові послуги  та державне регулювання ринків фінансових послуг” вбачається, що проценти є різновидом  отримання прибутку  і фінансовою послугою. Фінансові послуги  надаються  фінансовими установами, а також фізичними особами – суб”єктами підприємницької діяльності. В інших випадках стягнення процентів за користування чужими грошовими  не допускається.

За таких обставин, доводи апеляційної скарги  ОСОБА_6 про необґрунтовану  відмову в задоволенні позову в даній частині не дають підстав  для її задоволення та скасування  рішення суду першої інстанції, яке ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Сукупність досліджених доказів, наявних у справі, приводить апеляційний суд до переконання,  що висновки суду відповідають обставинам справи,  оскаржуване сторонами рішення є законним і обґрунтованим, а отже апеляційні скарги ОСОБА_6 та ОСОБА_11 мають біти відхилені.    

  Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315, 317.319 ЦПК України, апеляційний суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційні  скарги  ОСОБА_10 та ОСОБА_11 відхилити.

Рішення Чернігівського  районного суду  від 23 березня 2010 року залишити без змін.

          Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.    

   

           Головуючий:                                       Судді :

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_10 відхилити.

Рішення Чернігівського  районного суду  від 23 березня 2010 року залишити без змін.

          Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.    

   

           Головуючий:                                       Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація