Судове рішення #10171824

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

Справа № 2-229/2010

   

30 червня 2010 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., при секретарі Носенко І.В.,

з участю:

позивача  ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні в м. Славутичі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра» в особі відділення № 2 філії ВАТ КБ «Надра» Чернігівське регіональне управління про повернення строкового банківського вкладу та відшкодування збитків і моральної шкоди, -

УСТАНОВИВ:

    У березні 2010 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовними вимогами  стягнути з ВАТ КБ «Надра» 27235 грн. 96 коп., в т.ч. 20000 грн. суму вкладу, 1790 грн. 68 коп. відсотків за користування грошима, 16 грн. 40 коп. витрат на послуги ксерокопіювання, 48 грн. 88 коп. – 3% річних, 370 грн. інфляційних витрат, 5000 грн. моральної шкоди та стягнути судові витрати.

    У червні 2010 року ОСОБА_1 подав заяву про збільшення розміру позовних вимог, у якій просив:

- стягнути з ВАТ КБ «Надра» 23464,88 грн. матеріальної шкоди, у т.ч. 20000 грн. суму вкладу; 2836,82 грн. суму відсотків за користування чужими коштами; 19,20 грн. – вартість послуг з ксерокопіювання документів до суду; 230,14 грн. – суму фінансової санкції за порушення грошового зобов’язання – 3% річних нарахувань; 378,72 грн. інфляційних втрат. Крім того стягнути 5000 грн. моральної шкоди;

- стягнути з відповідача суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

    Позовні вимоги обгрунтовувались тим, що відповідач після закінчення строку, на який позивач вніс депозитний вклад, не повернув суму депозитного вкладу і не сплатив проценти за користування грошима, чим заподіяв матеріальних збитків та моральної шкоди.

    У судовому засіданні позивач просив у повному обсязі задовольнити позовні вимоги, посилаючись на зазначені обставини.

    Відповідач письмових заперечень проти позову не подав, у судове засідання свого представника не направив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не надіслав, у зв’язку з чим за правилами ст. 224 ЦПК України суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних доказів.

    Вислухавши пояснення позивача, дослідивши надані ним письмові документи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом  встановлено, що 2 вересня 2008  року між ОСОБА_1 – позивачем по справі та відкритим акціонерним товариством “Комерційний банк “Надра”, – відповідачем по справі у відділенні № 2 філії  ВАТ КБ "Надра"Чернігівське РУ» був укладений договір № 599396 строкового банківського вкладу /депозиту/ "Мій вибір",  оформлений в рамках пакету послуг "ПП “Базовий +”  №1258594, за умовами якого вкладник передав, а банк прийняв вклад на вкладний (депозитний) банківський рахунок в сумі 20000 гривень. На ім'я позивача був відкритий поточний (картковий) рахунок № 79727953. У відповідності до п. 2.2. вищевказаного договору строк дії вкладу обумовлено на  дванадцять  місяців від дати внесення вкладу. Процентна ставка по вкладу умовами договору, зокрема п.2.3,  встановлена в розмірі сімнадцять цілих дві десятих  процентів річних.

Згідно п. 3.4.5 договору банк зобов’язався повернути вклад за його вимогою в кінці терміну дії вкладу чи у випадках дострокового розірвання договору шляхом перерахування коштів на рахунок.

Внесення Вкладу на зазначену суму підтверджується квитанцією, виданою Банком, копія якої долучена до справи.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1058 ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановленому договором. До відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка (глава 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.

Відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 1061 ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав. Проценти на банківський вклад виплачуються вкладникові на його вимогу зі спливом кожного кварталу окремо від суми вкладу, а невитребувані у цей строк проценти збільшують суму вкладу, на яку нараховуються проценти, якщо інше не встановлено договором банківського вкладу. У разі повернення вкладу виплачуються усі нараховані до цього моменту проценти.

Згідно ч. 1, 3 ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов’язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Відповідно до ст. 1070 цього Кодексу за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка або законом. Сума процентів зараховується на рахунок клієнта у строки, встановлені договором, а якщо такі строки не встановлені договором, - зі спливом кожного кварталу. Проценти сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором, - у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.

Згідно ст. 1073 ЦК України у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта  про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.

За статтею 1074 ЦК України обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду у випадках, вставлених законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов  договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов’язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1.   припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2.   зміна умов зобов’язання;

3.   сплата неустойки;

4.   відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно ч. 1 і 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення

її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема є: втрати, яких особа зазнала у зв’язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

    Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З матеріалів справи вбачається, що вимога про повернення вкладу після спливу строку, встановленого договором, вкладником, - позивачем у справі, була пред’явлена неодноразово, що підтверджується долученими до справи заявами вкладника від 23.09.2009 р., 11.02.2010 р., 16.04.2010 р..

Факт невиконання своїх зобов’язань за договором банківського вкладу щодо повернення вкладу відповідач не заперечив.

Переказ суми депозиту та процентів з депозитного рахунку на поточний рахунок вкладника суд не може розцінити як факт виконання банком, - відповідачем у справі, своїх зобов’язань за договором банківського рахунка, оскільки кошти з поточного рахунку вкладникові видані не були, незважаючи на його неодноразові вимоги, копії яких долучені до справи. Разом з тим, переказавши суму депозиту з депозитного рахунку на поточний рахунок, банк припинив нарахування процентів на суму неповернутого депозитного вкладу. Такі дії банку, - відповідача у справі, суперечать положенням ст. 1061, 1066,  1070 та 1073 ЦК України щодо сплати процентів у розмірі, встановленому договором, оскільки умови договору про повернення вкладу виконані банком не були.

За таких обставин суд вважає справедливими і обгрунтованими вимоги вкладника, - позивача у справі, стягнути 20000 грн. неповернутого депозитного вкладу, 2836,82 грн. процентів за час фактичного користування депозитним вкладом після закінчення строку дії договору депозитного вкладу у розмірі, передбаченому цим договором згідно розрахунку позивача, 19,20 грн. вартості послуг з ксерокопіювання документів до суду, 230,14 грн. – три проценти річних від простроченої суми, 378,72 грн. сума інфляції за час прострочення.

Всього стягненню підлягає: 20000+2836,82+19,20+230,14+378,72=23464,88 грн..

Відповідно до  ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого  особистого майнового або немайнового права та інтересу, способи захисту яких визначені ч. 2 цієї статті.

Введення  мораторію на задоволення вимог кредиторів ВАТ КБ «Надра» постановою правління Національного банку України не можуть бути перешкодою для судового захисту порушеного права позивача та підставою для відмови у його захисті.

Позовні вимоги в частині відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Право на відшкодування моральної шкоди встановлюється договором або спеціальним законом, який регулює спірні відносини.

Договором строкового банківського вкладу, укладеним між сторонами, право на відшкодування моральної шкоди не передбачено.

Нормами цивільного  законодавства, якими регулюються відносини за договорами банківського вкладу та банківського рахунку право на відшкодування моральної шкоди за порушення договірних зобов’язань не передбачено.

Таким чином право на відшкодування моральної шкоди у спірних відносинах позивач не має.

За правилами ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею та документально підтверджені судові витрати. Наданою суду квитанцією підтверджуються судові витрати позивача у розмірі 120 гривень сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

За правилом ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, від стягується з відповідача у дохід держави пропорційно розміру задоволених вимог.

    Керуючись ст. 209, 213-215, 226 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

    Позов задовольнити частково.

    Стягнути з відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» на користь ОСОБА_2 20 000 гривень заборгованості по строковому депозитному вкладу, 2 836 гривень 82 копійки процентів за користування грошима, 19 гривень 20 копійок витрат на послуги ксерокопіювання, 230 гривень 14 копійок – 3 проценти річних від суми боргу, 378 гривень 72 копійки індексу інфляції за час прострочення виконання грошового зобов’язання, 120 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, всього 23 584 гривні 88 копійок.

    У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

    Стягнути з ВАТ КБ «Надра» судовий збір у розмірі 234 гривні 65 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем, а у разі залишення без задоволення заяви про перегляд заочного рішення - відповідачем у загальному порядку. Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

   

   

     

  • Номер: 22-з/821/94/21
  • Опис: про ухвалення додаткового рішення
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-229/2010
  • Суд: Черкаський апеляційний суд
  • Суддя: Орел Анатолій Сергійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.12.2021
  • Дата етапу: 17.12.2021
  • Номер: 22-ц/801/767/2022
  • Опис: за матеріалами заяви Терлецького Олександра Олеговича про заміну про заміну сторони виконавчого провадження у справі №2-229/2010
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-229/2010
  • Суд: Вінницький апеляційний суд
  • Суддя: Орел Анатолій Сергійович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.03.2022
  • Дата етапу: 14.03.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація