Справа № 2-1443/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2010 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі:
головуючого судді Ченцової С.М.,
секретаря Биховець Н.М.,
з участю прокурора Станкевича Ю.В.
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 про Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
24.03.2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова про визнання дій відповідача протиправними; зобов’язання здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій у розмірах, встановлених ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та в подальшому здійснювати нарахування і виплати пенсій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 1 групи за наслідками Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна бути призначена пенсія розміром, не нижчим ніж 10 мінімальних пенсій за віком та надбавка до пенсії (ст. 50 Закону) в розмірі 100 %. Однак, всупереч діючому закону позивачу нараховується пенсія згідно з постановами Кабінету Міністрів України, що значно менше, ніж передбачено в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Невиплата пенсії є протиправною, оскільки згідно ст.ст. 19 ч.2, 22 ч.3 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов‘язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В ході розгляду справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги; в судовому засіданні 18.05.2010 року остаточно уточнив позовні вимоги, просив визнати дії відповідача неправомірними, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій з 01.01.2007 року по день прийняття рішення суду в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити їх з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.42).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, до суду надав письмові заперечення, в яких просить справу розглянути без його участі та відмовити в задоволенні позову позивачу (а.с.20-21, 35).
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність представника відповідача на підставі наявних в справі матеріалів.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 1 групи, за захворюванням пов‘язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.9, 11, 12), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова.
Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров‘я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров‘ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 1 групи – 100 % мінімальної пенсії за віком.
Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв‘язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1. Частина 4 ст. 54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв‘язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 1 групі – 10 мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).
Положення статей, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - тобто з 09.07.2007 року.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року внесено зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 2 Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема, пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року.
Положення статей, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - тобто з 22.05.2008 року.
Вищезгадана пенсія за інвалідністю (основна та додаткова) в 2009 році виплачувалася в розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008 № 530.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не вносились зміни до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На час постановлення рішення Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» набрав чинності і положення ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є чинними.
Тому, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії та надбавки до пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за періоди: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.05.2010 року .
Згідно ч. 3 ст. 67 спеціального Закону у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров‘ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім‘ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 996-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Таким чином, для позивача як інваліда 1 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із прожиткових мінімумів на одну особу, яка втратила працездатність, затверджених законами України про Державний бюджет України на відповідні роки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково: необхідно визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за періоди: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.05.2010 року ; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (основну та додаткову) ОСОБА_1 з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.05.2010 року відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку десяти прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність, та 100 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити, оскільки відповідач нараховував та виплачував ОСОБА_1 державну та додаткову пенсії , за періоди: 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, у відповідності із чинним на той час законодавством.
Оскільки позивач відноситься до особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням (а.с.5), відповідно до п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» судові витрати необхідно віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 11, 57-62, 64, 88, 208, 209, 212-215, 218, 294, 295 ЦПК України, ст. 15 ЦК України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік», суд –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо відмови здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 в розмірі значно нижчим, ніж передбачено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за періоди: з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.05.2010 року - протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова здійснити перерахунок та виплату пенсії за інвалідністю (основну та додаткову) ОСОБА_1 з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 18.05.2010 року включно відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку десяти мінімальних пенсій за віком та 100% мінімальної пенсії за віком, що розраховується з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної категорії населення, виключивши при нарахуванні та виплаті вже нараховану та сплачену пенсію за вказані роки.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова на користь ОСОБА_1 37 гривень витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова в доход держави 8 гривень 50 копійок судового збору.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд м.Чернігова шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.М.Ченцова