Судове рішення #10189992

                                      Справа №2-416/2010 року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

13 липня  2010 року

Ямпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді ЛЮБИНЕЦЬКОЇ – ОНІЛОВОЇ А.Г.

за участю секретаря с/з  ЛОЗІНСЬКОЇ Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області

справу цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області про визнання дій незаконними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсій,

В С Т А Н О В И В :

    Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Ямпільському районі Вінницької області про визнання дій незаконними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсій. У позові вказав, що він є особою постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС (ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС), першої категорії та інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання пов’язаного з аварією на ЧАЕС. Відповідно до положень ЗУ  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання пенсії не нижче восьми мінімальних пенсій за віком та на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю як інваліду ІІ групи — у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Розміри призначеної і виплачуваної йому на даний час пенсії не відповідають розмірам, установленим цим Законом, є значно нижчими. Звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії залишилось без задоволення. Вважаючи свої права порушеними, позивач просить суд визнати дії відповідача щодо відмови в нарахуванні пенсії протиправними та зобов’язати відповідача провести йому починаючи з січня 2007 року по липень 2010 роки перерахунок  його пенсії відповідно до ст.ст.49, 50,54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити йому державну пенсію згідно зі ст.54 та додаткову пенсію згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням  мінімальної пенсії, за різницею раніш виплачених сум, зобов’язати відповідача надалі сплачувати йому пенсію відповідно до збільшення прожиткового мінімуму. Позивач позов підтримує, про що надав суду заяву із клопотанням справу розглянути без його участі.

        Відповідач  -  Управління ПФУ у Ямпільскому районі Вінницької області Вінницької області явку свого представника в судове засідання не забезпечило, суду надійшло клопотання від відповідача про розгляд справи без участі представника Управління ПФУ. В своєму письмовому запереченні відповідач зазначає, що позивач отримує пенсію на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах, встановлених ст.ст.50, 54 цього закону. Відповідач зазначив, що Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 року  було визнано ряд пунктів  ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» та деяких законодавчих актів, інших рішень із цього питання не прийнято, і тому єдиними нормативними актами, які регулюють нарахування пенсії для даної категорії громадян – є Постанови КМУ №530 та №654, які не визнані неконституційними у встановленому порядку. Вважаючи свої дії правомірними, відповідач вказує, що будь-яких законних підстав для задоволення вимог позивача немає. Просить суд у позові відмовити. 

        Судом встановлено такі обставини.   

          Згідно п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України про здійснені правосуддя» №9 від 01.11.1996 року судам необхідно виходити з того що нормативно правові акти державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав скасуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний скасувати закон, який регулює ці правовідносини.

        Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою КМУ від 30 травня 1997 року №523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А у пункті 2 постанови від 3 січня 2002 №1 Кабінет Міністрів України установив розмір суми, з якої проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей Закону, причому ця сума не відповідає розмірам мінімальної пенсії за віком.

      Ст.8, 22 Конституції України закріплюють принципи верховенства права та гарантованості конституційних прав і  свобод, забороняє при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод.   

Статтею 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.   

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.   

Відповідно до ч. 4 ст. 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.   

          Згідно зі ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю як інваліду ІІ групи у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.   

          Встановлено, що позивач є особою постраждалою від аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з аварією на ЧАЕС, і отримує пенсію, призначену управлінням ПФ України в Ямпільському районі, на підставі ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі меншому, ніж установлено цим Законом. Також позивач отримує в меншому розмірі щомісячну додаткову пенсію за шкоду здоров’ю як інваліду ІІ групи, ніж передбачено ст.50 вказаного Закону. Розрахунок пенсій позивачу УПФ в Ямпільському районі провело виходячи з розміру, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 р. № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», в той час як при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Позивач 18.05.2010 року звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відмову.  /а.с. 11-13/.   

За обставин, коли звуження існуючих прав і свобод заборонено Конституцією України, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а тому позов ОСОБА_3 про перерахунок йому пенсії як інваліду ІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як інваліду ІІ групи слід задовольнити частково.   

Суд вважає, що зазначену державну соціальну допомогу повинен виплачувати саме відповідач з наступних підстав. Згідно з п.3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України  № 1261 від 24.10.2007 р. (далі Постанова №1261), до основних засад Пенсійного фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. У п.8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством. Тому, є підстави для того, щоб зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області  зробити перерахунок та виплату ОСОБА_3 основної пенсії, виходячи з 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за періоди липень-грудень 2007 року, травень-грудень 2008 року, січень-грудень 2009 року та січень-квітень 2010 року.

З урахуванням рішень Конституційного суду (від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та №10рп/2008р. від 22.05.2008р.) нарахування та виплата за 2007 рік та 2008 рік проводиться з дати ухвалення рішень Конституційного суду України, якими визнано неконституційними внесення змін до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно ЗУ «Про Державний Бюджет на 2007 рік» та ЗУ «Про Державний Бюджет на 2008 рік». Вимоги позивача про нарахування йому виплат за період до ухвалення поданих Рішень Конституційного суду є необґрунтованими.

Оскільки ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 рік» та ЗУ «Про Державний бюджет на 2010 рік» не призупинялася дія ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому обґрунтованими є вимоги позивача про нарахування йому виплат за 2009 рік та за період із січня по квітень 2010 року. Позов заявлено у травні 2010 року, тому вимога про зобов’язання відповідача у подальшому нарахувати та виплачувати позивачеві вказані виплати і вимога нарахувати ці виплати у період до липня 2010 року не можуть бути задоволені, оскільки позивачем не доведено достовірними доказами, що його права порушені з боку відповідача у період із травня 2010 року до липня 2010 року, або ж у майбутньому будуть порушені відповідачем. Тому у цій частині позову є підстави відмовити.

Також суд не має підстав для задоволення додаткових вимог позивача про стягнення конкретної суми виплат, оскільки обрахунок цієї суми повинен бути здійснений відповідачем, якого зобов’язано до нарахування. Крім того, для точного нарахування необхідні спеціальні знання, однак жодною із сторін не заявлено клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи, інших достовірних доказів підтвердження саме такої суми позивач не надав, що є підставою для відмови у задоволенні цієї частини вимог.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані ст.ст.49, 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Документально підтверджені судові витрати, за правилами ст.88 ЦПК України, присудити із відповідача на користь позивача у сумі 120 гривень.

Керуючись ст.10, 11, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України і на підставі ст.ст.1, 2, 8, 21, 22 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,  суд

В И Р І Ш И В :   

           Позовні вимоги   задовольнити частково.       

          Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у Ямпільському районі Вінницької області щодо невиплати в повному обсязі відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ЗУ «Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії ОСОБА_3 за період включно: липень - грудень 2007 року, травень-грудень 2008 року, січень – грудень 2009 року та січень - квітень 2010 року.   

          Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України у Ямпільському районі Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 державну соціальну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю,  в повному обсязі відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 ЗУ «Про соціальний статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  за період включно: липень - грудень 2007 року,  травень-грудень 2008 року, січень – грудень 2009 року та січень - квітень 2010 року, за різницею  раніше виплачених сум.                     

             В задоволенні іншої частини позову – відмовити.

             Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України у Ямпільському районі Вінницької області  на користь  ОСОБА_3  120 (сто двадцять)  гривень судових витрат.   

        Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення через Ямпільський районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

ГОЛОВУЮЧИЙ            підпис                  А.Г.ЛЮБИНЕЦЬКА – ОНІЛОВА

Примітка: Дане рішення вступило у законну силу: «____»_____________________________2010 року

З оригіналом вірно:

СУДДЯ ЯМПІЛЬСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ                                            А.Г.ЛЮБИНЕЦЬКА-ОНІЛОВА

СТАРШИЙ СЕКРЕТАР СУДУ                                                                         А.В.ПАТРАМАНСЬКА

  • Номер: 22-ц/790/3702/16
  • Опис: за позовом Твердовського П.М. до Управління Пенсійного фонду в Барвінківському районі Харківської області про визнання протиправною відмову у виплаті державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-416/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Любинецька-Онілова Алла Григорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.04.2016
  • Дата етапу: 30.08.2016
  • Номер: 2/146/11
  • Опис: визнання частково недійсними свідоцтв про право власності на спадщину за законом дублікату держакту на право власності на земельну ділянку, визнання права власності на 1/2 частини спадкової зем.ділянки та стягнення витрат на поховання
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-416/10
  • Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Любинецька-Онілова Алла Григорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2010
  • Дата етапу: 23.01.2012
  • Номер: 2/146/11
  • Опис: визнання частково недійсними свідоцтв про право власності на спадщину за законом дублікату держакту на право власності на земельну ділянку, визнання права власності на 1/2 частини спадкової зем.ділянки та стягнення витрат на поховання
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-416/10
  • Суд: Андрушівський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Любинецька-Онілова Алла Григорівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2010
  • Дата етапу: 23.01.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація