Судове рішення #10190803

справа  №  2-368/10р.

 Україна

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД  ЧЕРКАСЬКОЇ   ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

18 червня 2010  року                                                                                             м. Городище

             

Городищенський районний суд Черкаської області у складі :   судді   Синиці Л. П., при секретарі судових засідань  Хіжняк В.Л.,

розглянувши  у відкритому судовому засіданні  в  залі   суду   цивільну  справу   за позовом Прокурора Городищенського району Черкаської області в інтересах Держави в особі  Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» - філії Гороищенського відділення №3278   до   ОСОБА_2   про   розірвання  кредитного договору та стягнення боргу, шляхом звернення стягнення на заставлене майно , -

в с т а н о в и в :

20.05.2010р. прокуратура Городищенського району Черкаської області, представляючи інтереси Держави в особі Городищенського відділення №3278 відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2  про  розірвання  кредитного договору та стягнення боргу, шляхом звернення стягнення на заставлене майно.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач мотивує, тим, що прокуратурою Городищенського району Черкаської області була проведена перевірка Городищенського відділення №3278 ВАТ «Державний ощадний банк України», що є відособленим госпрозрахунковим підрозділом ВАТ «Державний ощадний банк України», засновником якого є держава, в особі Кабінету Міністрів України (повний пакет акцій (100%) ВАТ «Державний ощадний банк України», що випускаються на величину його статутного фонду, перебувають у власності держави)  щодо своєчасного повернення позик по кредитах наданих фізичним особам, і  встановлено, що ВАТ «Державний ощадний банк України» в особі керуючого філії – Городищенське відділення №3278 Войцешка Олега Миколайовича уклав з фізичною особою ОСОБА_2, жителем м. Городище, Черкаської області,  09.04.2008р. за №50  договір про надання грошових коштів в сумі 90 000грн. 00коп., строком на 24 місяці зі строком остаточного повернення кредиту не пізніше 08.04.2010р. під 18% річних. У відповідності до п.3.1.1 для надання кредиту Банк відкрив позичальнику кредитний рахунок, і відповідачем одноразовою виплатою, готівкою були передані кошти в розмірі визначеному договором – п.1.3.. Виконання умов кредитного договору забезпечувалося  договором застави майна, що належить відповідачу  за №50-А від 09.04.2008р., і предметом якого у відповідності до п.1.2 стало майно: автогрейдер марки ДЗ-122А-2, реєстраційний номер НОМЕР_2, рік випуску - 1987, заводський номер НОМЕР_3, вартістю 207 252,00грн.;   трактор марки МТЗ-82, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску – 1993, заводський номер НОМЕР_4, вартістю 30 300,00грн.; фреза дорожня, модель 9901-2, заводський номер 218, рік випуску – 2004, вартістю 22 725,00грн.. Погашення кредиту повинно здійснюватися рівними частинами в розмірі 3 913,05грн. до 25 числа кожного місяця, починаючи з наступного місяця після видачі кредиту, шляхом внесення готівки до каси банку. Незважаючи на взяті перед банком зобов’язання ОСОБА_2, відповідач по справі, не виконує належним чином умов кредитного договору та не погашає вчасно одержану позику, і станом на 28.04.2010р., заборгованість склала 71 471,90грн..  01.11.2009р. відповідачу направлявся лист-претензія про погашення кредитної заборгованості в розмірі 47 930,00грн., однак ОСОБА_2 належним чином не відреагував на це. Просять суд, кредитний договір №50 від 09.04.2008р. укладений між Городищенським відділенням №3278 ВАТ «Державний ощадний банк» та ОСОБА_2 – розірвати, стягнути на користь Городищенського відділення №3278 ВАТ «Державний ощадний банк України» суму боргу в розмірі 71 471,90грн., що складає заборгованість по кредиту 70 430,00грн., залишок несплачених відсотків 1 041,90грн., шляхом звернення стягнення на заставлене майно: автогрейдер марки ДЗ-122А-2, трактор марки МТЗ-82, фрези дорожньої модель 9901-2.

У судовому засіданні представники позивача Милаш Г.А., ОСОБА_5, що діє від імені Городищенського відділення №3278 ВАТ «Державний ощадний банк України»  за дорученням, позовні вимоги змінили, зменшивши їх, оскільки відповідач сплатив несплачені відсотки за кредитним договором в розмірі 1 041,90грн., і відповідно сума боргу станом на 18.06.2010р. зменшилась на вказану цифру, в іншій частині позов залишається без змін, пославшись на доводи викладені у позовній заяві. Відповідач  ОСОБА_2  позов визнав, зазначивши, що заборгованість по кредитному договору існує в тому розмірі, що заявлена 18.06.2010р., і утворилася тому, що були відсутні кошти на її погашення, майно, яке заставлене та перераховане представником позивача є в наявності, і знаходиться у нього.

Суд, розглянувши позов в межах уточнених, зменшених, позовних вимог, за відсутності зустрічної позовної заяви відповідача,  вислухавши  представників позивача Милаш Г.А., ОСОБА_5, відповідача ОСОБА_2 та  вивчивши наявні у матеріалах справи докази, вважає, що позов обґрунтований і підлягає до  задоволення.  

Цивільним кодексом України, а саме ст. 509 передбачено, що зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.   Зобов’язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться – ст. 526 ЦК України , в строки, що вказані у зобов’язанні –                            ст. 530 ЦК України.   Боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок, а кредитор – прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов’язання чи звичаїв ділового обороту, ст. 527 ЦК України.  Ст. ст.  610, 611 ЦК України передбачають, що у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема : припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від зобов’язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов’язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.   Ст. 651               ч. 2 ЦК  України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначається в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строки користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів, при цьому, розмір процентів не може бути збільшений банком в односторонньому порядку -  ст.10561 ЦК України.

Відповідно до ст. 589 ЦК України, у разі невиконання зобов’язання заставою, заставодержатель набуває право звернення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов’язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв’язку із пред’явленням вимог, якщо інше не встановлено договором. Звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, коли зобов’язання не буде виконано у встановлений строк (термін), якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо предметом застави є дві або більше (два або більше прав), стягнення може бути звернене на всі ці речі (права) або на будь-яку з речей (прав) на вибір заставодержателя – ст. 590 ЦК України. Згідно ст. 573 ЦК України, заставою може бути забезпечена вимога, яка може виникнути в майбутньому. Застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду – ст. 574 ЦК України. За                        ст. 576 ЦК України, предметом застави може бути будь-яке майно, що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов’язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважного перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави) – ст. 572 ЦК України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 09 квітня 2008 року між ВАТ «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_6, відповідачем по справі, укладеного кредитний договір №50, за яким банк, позивач по справі, зобов’язувався надати грошові кошти в сумі 90000,00грн., а позичальник зобов’язувався прийняти, належним чином використати та повернути кредит, а також сплатити проценти за користування кредитом в розмірі 18% річних, комісійні винагороди та інші платежі в порядку, на умовах та в строки, визначені цим договором,  тобто строком на 24 місяці зі строком остаточного повернення кредиту не пізніше 08.04.2010р.,  та передбачено, укладення в забезпечення виконання  зобов’язань за цим договором такого договору забезпечення як договір застави №50-А                         від 09.04.2008р. – п., п. 1, 4 Кредитного договору (а. с. 9 - 11).  Отримання грошових коштів в розмірі 90000,00грн. відповідачем не заперечується, що підтверджує належне виконання банком взятих на себе зобов’язань. Відповідачем ОСОБА_2 зобов’язання по договору належним чином не виконувалися, що підтверджується листом-претензією  №667 від 01.11.2009р. (а. с. 6),  і внаслідок чого, станом на 18.06.2010р., утворилась заборгованості в розмірі 70430,00грн., що складається з боргу по кредиту.

Виконання позичальником зобов’язань за кредитним договором забезпечено договором застави №50-А від 09.04.2008р., за яким предметом застави є майно: -  автогрейдер марки ДЗ-122А-2, реєстраційний номер НОМЕР_2, рік випуску - 1987, заводський номер НОМЕР_3, вартістю 207 252,00грн.;  - трактор марки МТЗ-82, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску – 1993, заводський номер НОМЕР_4, вартістю 30 300,00грн.;  - фреза дорожня, модель 9901-2, заводський номер 218, рік випуску – 2004, вартістю 22 725,00грн. (а. с. 11-12). Відповідно до п.6.1 даного договору, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави у випадках, якщо у момент настання строку платежу зобов’язання не буде виконано і т.д. .

Враховуючи  положення  ст. ст.  79 - 81, 88 ЦПК України, суд стягує з відповідача судові витрати  в розмірі  824,30грн., що складаються з державного мито та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Позов підтверджується : статутом Державного ощадного банку України, копією  кредитного договору, копією договору застави майна, копією витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, копією паспорту відповідача, копією вимоги-претензії щодо виконання грошових зобов’язань,  розрахунком заборгованості за кредитним договором,  квитанцією про сплату коштів, копією доручення.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 509, 526, 530, 572-574, 576, 589, 590, 601, 611, 651,                 1054 ЦК України,  ст. ст. 5, 10, 30, 60, 79, 88, 174, 212, 215, 294 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в  :

Позов задовольнити.

Кредитний договір за  № 50  від  09 квітня 2008 року, укладений між Відкритим акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» в особі філії - Городищенське відділенням №3278 ВАТ «Державний ощадний банк України»  та ОСОБА_2, з строком дії                           по  09.04.2010р.  –   розірвати .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого АДРЕСА_1   на користь Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» грошові кошти в розмірі   70 430  (сімдесят тисяч чотириста тридцять) грн. 00 коп. – заборгованості по кредитному договору,   шляхом звернення стягнення на заставлене майно : автогрейдер марки ДЗ-122А-2, реєстраційний номер НОМЕР_2, рік випуску - 1987, заводський номер НОМЕР_3;  - трактор марки МТЗ-82, реєстраційний номер НОМЕР_1, рік випуску – 1993, заводський номер НОМЕР_4;  - фреза дорожня, модель 9901-2, заводський номер 218, рік випуску – 2004.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого АДРЕСА_1     на користь Держави судові витрати в розмірі   824   (вісімсот двадцять чотири)  грн. 30 коп., з них   704 (сімсот чотири)  грн. 30 коп.   державного мита на розрахунковий рахунок 31119095700011, держбюджет Городищенського району, код ОКПО 22809201, код платежу 22090200, МФО 854018, банк ГУДКУ України в Черкаській області та   120   (сто двадцять)  грн. 00 коп. витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи на розрахунковий рахунок № 31212259700011 Держказначейства в Городищенському районі, УЄДРПУ 22809201, банк одержувача ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, код бюджетної класифікації 22050000.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку  ч.4        ст. 295 ЦПК України.

     Суддя :                                                                                                                  Л.П. Синиця

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація