Справа 9945 Голов. 1 інст. Стратейчук Л.З.
Категорія 53 Доповідач Зубова Л.М.
Ухвала
Іменем України
16 липня 2010 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючий суддя Зубова Л.М.
судді Єлгазіна Л.П.,Принцевська В.П.
секретар Лєдовськая О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_2 до державного підприємства « Макіїввугілля»
про захист трудових прав , відшкодування моральної шкоди
за апеляційною скаргою впоноваженого представника позивача ОСОБА_3
на рішення Центрально- Міського районного суду м. Макіївки суду від 28 квітня 2010 року.
Вислухавши доповідача, представника державного підприємства « Макіїввугілля»Грицькова Д.В., перевіривши матеріали цивільної справи, апеляційний суд, -
в с т а н о в и в:
Рішенням Центрально - Міського районного суду м. Макіївки суду від 28 квітня 2010 року позов задоволений частково , суд стягнув з відповідача на користь позивача вихідну допомогу у сумі 8036,28 грн., середній заробіток за затримку розрахунку 2000 грн. моральну шкоду,завдану порушенням трудових прав позивача у сумі 1000 грн., у задоволенні решти вимог відмовлено , розподілені судові витрати , з рішенням не погодився вповноважений представник позивача - ОСОБА_3 і у апеляційній скарзі оспорював правильність висновків суду про розмір компенсації за завдану моральну шкоду , вважав, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи і вимогам закону та суд неправильно відмовив у стягненні надбавки за вислугу років , позаяк не переконався, що колективний договір суперечить Галузевій угоді в частині обов’язку відповідача застосовувати підвищені часові тарифи при розрахунку винагороди за вислугу років.
Апеляційний суд вважає, що апеляційну скаргу слід відхилити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи у апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно 97 КЗпП України форми і системи оплати праці, умови запровадження та розміри надбавок, премій, винагород встановлюються підприємствами самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевою угодами .
Згідно ст. 116,117 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми , належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, працівникові належить виплатити середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відмовляючи у задоволенні позову про стягнення надбавки за вислугу років в заявленому позивачем обсязі , суд повно і всебічно дослідив обставини справи , надані сторонами доводи і заперечення , і дійшов висновків про відсутність законних підстав для задоволення позову в цій частині, що відповідає встановленим судом обставинам справи та вимогам ст. 94,97 КЗпП України , умовам локальних нормативних актів, а доводам представника позивача з цього приводу суд надав оцінку у відповідності до вимог ст. 212 ЦПК України і дійшов підставного висновку , що вони не можуть бути задоволені.
Крім того, суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про необхідність стягнення невиплаченої позивачеві вихідної допомоги , у зв’язку з чим маються законні підстави для стягнення середнього заробітку за затримку розрахунку у відповідності до ст. 117 КЗпП України , оскільки суд встановив та з цього виходив , що 28.08.2007 року позивача було звільнено з роботи у відповідача на підставах , зазначених у ст. 40 п)2 КЗпП , в день звільнення відповідач не провів з позивачем остаточний розрахунок, тому суд стягнув заборговану відповідачем суму та середній заробіток за затримку виплати заборгованості у сумі 2000 грн , застосувавши положення п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 " Про практику застосування судами законодавства про оплату праці", про врахування при визначенні суми середнього заробітку розміру спірної суми заборгованості , частки, яку становить заборгованість порівняно із середнім заробітком позивача , істотності цієї частки тощо, тому доводи апеляційної скарги в цій частині не впливають на правильність висновків суду.
Стягуючи моральну шкоду у сумі 1000 грн. суд 1 інстанції підставно керувався ст. 237-1 КЗпП України, та врахував конкретні обставини справи передбачені законом принципи розумності і виваженості, надавши оцінку представленим доказам про завдану позивачеві моральну шкоду у відповідності до фактичних обставин справи та вимог закону, тому доводи апеляційної скарги в цій частині не заслуговують на увагу.
Керуючись ст. 303,ч.1, 308 ЦПК України, апеляційний суд, -
ухвалив :
Апеляційну скаргу відхилити.
Рішення Центрально- Міського районного суду м. Макіївки суду від 28 квітня 2010 року залишити без змін. .
Ухвала набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення .
Головуючий: Судді