Судове рішення #10200510

Справа № 22ц-8180/2010 Головуючий у І інстанції Нікішин Ю. В.

Категорія 48 Доповідач Барков В. М.


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ


19 липня 2010 року м. Донецьк


Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого судді         Лук’янової С. В.,

суддів                 Баркова В. М.,

Принцевської В. П.,

при секретарі         Сироті Д. Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 18 січня 2010 року за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання непрацездатного подружжя,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2009 року позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідачки ОСОБА_2 із позовом про стягнення аліментів на утримання непрацездатного подружжя. В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що починаючи з серпня 1984 року перебуває з відповідачкою у зареєстрованому шлюбі. З 1991 року визнаний інвалідом ІІ групи за загальним захворюванням, а з липня 2009 року – інвалідом І групи безстроково. В зв’язку із захворюванням потребує догляду та лікування. Його місячний дохід складає лише пенсія з інвалідності в сумі 698 грн. 88 коп. якої не вистачає на купівлю медичних препаратів. Оскільки відповідачка відмовляється доглядати за ним та надавати матеріальну допомогу, просив суд стягнути з неї аліменти на своє утримання в сумі 400 грн. щомісячно.

Рішенням Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 18 січня 2010 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліменти на його утримання в сумі 100 грн. щомісячно починаючи з 05 листопада 2009 року безстроково, а також на користь держави судовий збір в сумі 51 грн.

Додатковим рішенням Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 квітня 2010 року з ОСОБА_2 на користь держави стягнуто витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн.

В апеляційній скарзі відповідачка ОСОБА_2 просить рішення суду змінити та відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та на не відповідають висновків суду обставинам справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи в межах апеляційного оскарження та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що скарга підлягає задоволенню, а рішення суду необхідно скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Відповідно до п. 3, 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Стягуючи аліменти, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка зобов’язана надавати щомісячну матеріальну допомогу непрацездатному чоловіку, який потребує такої допомоги.

Між тим погодитися з таким висновком суду не можна.

Як встановлено судом, сторони перебувають у шлюбі зареєстрованому 10 серпня 1984 року про що в книзі реєстрації шлюбів Совєтського відділу реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції зроблено актовий запис № 93 (а.с. 7).

Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 75 СК України дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 з 16 липня 2009 року за загальним захворюванням за яким він потребує стороннього постійного догляду визнано інвалідом першої групи безстроково (а.с. 9).

Відповідно до ч. 4 ст. 75 СК України один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З довідки від 22 жовтня 2009 року № 4119 вбачається, що з жовтня 2009 року ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання як інвалід І групи в розмірі 698 грн. 88 коп. (а.с. 46).

Частиною другої статті 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» встановлено, що з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність складає 573 грн.

Абзацом 4 ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» встановлено, що для осіб, які втратили працездатність прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць складає з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня – 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з 1 жовтня – 723 грн., з 1 грудня – 734 грн.

Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні апеляційного суду підтвердив, що його пенсія на час розгляду скарги судом складає 827 грн.

Таким чином суд першої інстанції помилково вважав позивача таким, що потребує матеріальної допомоги, оскільки його доходи забезпечували йому прожитковий мінімум, встановлений законом.

Враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги, що позивача не можна визнати таким, що потребує матеріальної допомоги, апеляційний суд вважає, що підстави для стягнення аліментів на його утримання відсутні, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Оскільки апеляційний суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог, підлягає також скасуванню додаткове рішення Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 квітня 2010 року яким з відповідачки на користь держави стягнуті витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, апеляційний суд

ВИРІШИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 18 січня 2010 року та додаткове рішення Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області від 09 квітня 2010 року скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання непрацездатного подружжя відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено протягом двох місяців з дня набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.

Головуючий

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація