Справа № 22ц- 8358 Головуючий у 1 інстанції Демидова В.К.
Категорія 57 Доповідач Курило В.П.
У х в а л а
Іменем України
20 липня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
Головуючої судді: Курило В.П.
суддів: Санікової О.С., Будулуци М.С.
при секретарі Степаненко В.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку на постанову Харцизького міського суду Донецької області від 23 березня 2010 року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
Постановою Харцизького міського суду Донецької області від 29 березня 2010 року позов задоволений.
Визнані неправомірними відмова відповідача у здійсненні перерахунку державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії позивачу відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Управління зобов’язане здійснити перерахунок пенсії по 2 групі інвалідності з 1 січня 2010 року із розрахунку розміру мінімальної пенсій за віком , що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних .
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову, з ухваленням нового рішення про відмову у задоволені позовних вимог. Він посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права та процесуального права. Пенсія позивачу виплачується у розмірах, що визначені постановами Кабінету Міністрів України, права та інтереси позивача не порушені.
Судом встановлено, що позивач відповідно до висновку МСЕК від 1 липня 2009 року визнаний інвалідом другої групи із захворювання, що пов»язане із впливом аварії на ЧАЕС (а.с.8).
Він перебуває на обліку в управлінні ПФУ і місті Харцизьку як отримувач пенсії по інвалідності як потерпілий від аварії на ЧАЕС 1 категорії. Він має право на отримання пенсії по інвалідності як особа, яка постраждала та отримала інвалідність при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в розмірах, встановлених ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % від розміру мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Суд вважав,що дії відповідача щодо відмови в нарахуванні та виплати пенсії позивачу в зазначених розмірах є протиправними та зобов’язав здійснити перерахунок пенсії позивачу.
В засідання апеляційного суду сторони не з»явились, просили справу розглядати у їх відсутність.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав:
Відповідно до ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Апеляційний суд вважає, що рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи по захворюванню, яке отримане від Чорнобильської катастрофи, знаходиться на обліку у відповідача та отримує державну пенсію по інвалідності .
Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи –75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсія у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частина 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком. Приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1997 року № 523 (з наступними змінами та доповненнями).
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесені зміни до ч. ч. 3, 4 ст. 54 Закону, а саме розмір пенсії для другої групи інвалідності передбачений у меншому розмірі.
Встановлені підпунктом 12 статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» № 107 – ІV від 28.12.2007 року процентні розміри для визначення розміру пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та внесені відповідні зміни до спеціального Закону були визнані такими, що не відповідають Конституції України згідно з Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008.
Відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набула чинності 01 листопада 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Судом встановлено, що позивач 24 грудня 2009 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його державної пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 8 мінімальних пенсій - основної пенсії і 75% мінімальної пенсії – додаткової пенсії.
Рішенням відповідача за № 266 від 28 грудня 2009 року позивачу було відмовлено в такому перерахунку пенсії через те, що відповідач вважає, що пенсійне забезпечення потерпілого має здійснюватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №654 від 16 липня 2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» та постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де передбачений інший розмір пенсій по інвалідності громадянам, які постраждали від наслідків Чорнобильської аварії.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції правильно виходив з того, що дії відповідача по відмові позивачу у нарахуванні пенсії відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними, права позивача на отримання пенсії, яка встановлена законом, порушені, тому обґрунтовано задовольнив його позовні вимоги.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, верховенства закону. Принцип верховенства закону означає визначальну провідну роль закону в правовій системі, зокрема в системі джерел права, його вищу юридичну силу щодо підзаконних актів. Ураховуючи вказані положення Конституції України, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має пріоритетну силу над постановою Кабінету Міністрів України. Тому суд обгрунтованно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, в скарзі не наведено підстав для скасування або зміни рішення. Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою і підстав для її скасування не має.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 1258 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 року № 825 з управління пенсійного Фонду необхідно стягнути витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в апеляційному суді 37 грн.
Керуючись ст. ст. 307, 308 ЦПК України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області відхилити.
Постанову Харцизького міського суду Донецької області від 23 березня 2010 року залишити без змін.
Стягнути з управління пенсійного Фонду України в місті Харцизьку витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді 37 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту її проголошення.
Головуюча:
Судді: