Судове рішення #10247268

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2009 року справа № 2-а-5188/09


Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Горбач А.М., за участю представників сторін

від позивача: не з’явився

від відповідача: не з’явився


розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу


за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»

доБілоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області

проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» (надалі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі - відповідач) про скасування рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000172235/1637 від 17.06.2008 р. у розмірі 7480, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на відсутність факту порушення ним пунктів 1,2,3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95 (надалі – Закон України № 265/95), оскільки, розрахункова операція за надання послуги гри була проведена через реєстратор розрахункових операцій (надалі – РРО) DATECS MP-5000i, а перевіряючим видані розрахункові документи (чеки). Тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000172235/1637 від 17.06.2008 р. є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, заперечення надав суду у письмовій формі. Просив суд у задоволені позову відмовити з огляду на те, що з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні бути переведені на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій». Однак, податковим органом в ході проведення перевірки встановлено факт надання позивачем послуг в сфері грального бізнесу з використанням 22-х гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, не зареєстровані та не опломбовані, що є порушення вимог пунктів 1, 2, 3 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На думку податкового органу, відповідно до статті 2 Закону України № 265/95, гральні автомати, що застосовуються суб’єктами господарювання в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій – автоматів з продажу товарів (послуг).

Оскільки, гральні автомати, які належать позивачу не обладнані пристроєм або програмно-технічним комплексом, в якому реалізовані фіскальні функції (видача (надання) готівкових коштів), їх використання без фіскальної функції з 01.01.2007 року є порушенням приписів Закону України № 265/95-ВР.

З метою забезпечення повного та об’єктивного вирішення справи її розгляд неодноразово відкладався.

22 вересня 2009 року позивачем та 28 вересня 2009 року відповідачем подані письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Отже, суд вирішує справу на підставі наявних в ній доказів.

 Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено в ході судового розгляду, 03 червня 2008 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Кіровоградській області з метою контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності була проведена перевірка філії позивача - зали гральних автоматів, яка розташована за адресою: м. Кіровоград, вул. Ушакова, 1-а (надалі – філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР»), про що складено акт № 1128 від 03.06.2008 р. (надалі – Акт перевірки).

Відповідно до тверджень відповідача під час проведення перевірки посадовими особами податкового органу був встановлений факт надання філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» послуги гри в сфері грального бізнесу за готівку з використанням 22-х гральних автоматів, які непереведені у фіскальний режим роботи, незареєстровані, неопломбовані та не працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 121 «Про терміни переведення суб’єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», суб’єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, повинні перейти на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з 31 грудня 2006 року.

На думку податкового органу, гральні автомати, що застосовуються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» в сфері грального бізнесу, належать до реєстраторів розрахункових операцій – автоматів з продажу товарів (послуг).

У зв’язку з цим, як стверджує відповідач, з 01.01.2007 р. позивач має застосовувати гральні автомати, які оснащені фіскальною пам’яттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій.

Водночас, відповідно до письмових пояснень відповідача, послуги гри надаються філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» шляхом продажу електронних кредитів (прийняття ставок), які вводяться на гральних автоматах за допомогою електронного ключа. Розрахунки за купівлю-продаж кредитів для гри на всіх гральних автоматах здійснюються через один реєстратор розрахункових операцій – електронний контрольно-касовий апарат моделі DATECS MP-5000i.

За не проведення позивачем розрахункових операцій за надані послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, а також за використання при здійсненні розрахункових операцій незареєстрованих, неопломбованих або опломбованих з порушенням встановленого порядку реєстраторів розрахункових операцій податковим органом на підставі Акта перевірки прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000172235/1637 від 17.06.2008 р. відповідно до якого позивачу нараховані фінансові (штрафні) санкції в розмірі 7480,00 грн.

Проте, суд не приймає до уваги зазначені твердження відповідача та вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.

Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом України № 265/95.

Обов’язок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати РРО, передбачено статтею 3 Закону України № 265/95.

Згідно зі статтею 11 вказаного Закону терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до змін, внесених у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. N 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (постанова Кабінету Міністрів України від 07.06.2006 р. N 803), термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 року.

Таким чином, з 01.01.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.

Відповідно до статті 2 Закону України № 265/95, РРО - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України № 265/95 зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Крім цього, пунктом 3 статті 3 Закону України № 265/95 встановлено, що зазначені суб'єкти підприємницької діяльності, зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 131).

Отже, суб’єкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобов’язані у своїй господарській діяльності використовувати лише РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника (частина перша статті 12 Закону України № 265/95).

Судом встановлено, що філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» у своїй діяльності при здійсненні розрахунків між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги застосовує РРО – апарат DATECS MP-5000i, заводський номер ДЮ 009001483, фіскальний номер 1123007251, реєстраційне посвідчення № 1123007251 від 13.03.2008 р.

Тобто, філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» переведена на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

При цьому, відповідачем не заперечувався той факт, що апарат DATECS MP-5000i, переведений у фіскальний режим роботи, опломбований та внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним грошовим обігом від 14.03.2005 р. № 19 із визначенням сфери застосування - «Казино, зали гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів». Конструкція і програмне забезпечення зазначеного апарату відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника, відповідає вимогам щодо реалізації фіскальної функції, а отже, він є РРО в розумінні Закону України № 265/95.

Крім цього, як вбачається з наявного в матеріалах справи Акта перевірки та додатку до Акта перевірки, при здійсненні реалізації послуги гри на гральному автоматі філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» перевіряючими встановлений факт проведення розрахункової операції через переведений у фіскальний режим роботи та опломбований РРО з видачею відповідних розрахункових документів.

Відповідно до письмових пояснень відповідача, фактів не проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» з дати її державної реєстрації, не встановлено.

Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування РРО за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. N 614, встановлено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Місцем проведення розрахунків - є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону України № 265/95).

Згідно з пунктом 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003 р. N 494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2003 р. за N 1016/8337, придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.

Тобто, приписи зазначених Порядків передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через РРО одночасно при здійсненні розрахункової операції.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 2 Закону України № 265/95 розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Як встановлено судом, філія ТОВ «ІГРОСЕРВІС -ЦЕНТР» для надання послуг гри використовує гральні автомати, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок. Зазначена обставина не заперечувалась представником відповідача.

Внесення у поле кредиту грального автомату розміру придбаної споживачем ставки для гри не може вважатись розрахунковою операцією, оскільки в цей момент кошти, що становлять доход споживача чи продавця послуги не передаються.

За таких обставин, гральні автомати, що використовуються філією ТОВ «Ігросервіс - центр», не можуть розглядатись як РРО в розумінні Закону України № 265/95.

Саме тому, розрахунок між споживачем послуги гри і продавцем такої послуги здійснюється з використанням РРО - апарату DATECS MP-5000i, який і виконує фіскальну функцію та в якому зберігаються грошові кошти.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів, які б обґрунтовували твердження відповідача про надання філією ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» послуги гри в сфері грального бізнесу за готівку з використанням саме 22-х гральних автоматів, доказів щодо зобов’язання позивача стосовно встановлення РРО або іншого фіскального пристрою на кожний гральний автомат, який не обладнаний купюроприймачами або монетоприймачами, як і доказів порушення терміну переведення філії ТОВ «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» або її непереведення на облік розрахункових операцій із застосуванням РРО.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Зважаючи на викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Київської області № 000172235/1637 від 17.06.2008 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 7480 (сім тисяч чотириста вісімдесят) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС - ЦЕНТР» судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. (р/р 2600601002174 в ВАТ ВТБ Банк в м. Києві, МФО 321767, код ЗКПО 34326294).


Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.





Суддя Н. Д. Панченко





















постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 02.10.2009 р.


  • Номер: 22-з/816/33/19
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 2-а-5188/09
  • Суд: Сумський апеляційний суд
  • Суддя: Панченко Н.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.02.2019
  • Дата етапу: 18.03.2019
  • Номер: 2-аво/591/11/19
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
  • Номер справи: 2-а-5188/09
  • Суд: Зарічний районний суд м. Сум
  • Суддя: Панченко Н.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.04.2019
  • Дата етапу: 03.04.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація