Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2010 р. справа № 2а-16424/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:00
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі Могілевському А.А.
.
Донецький окружний адміністративний суд
у складі судді Савченко С.В.
при секретарі судового засідання Могілевському А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Димитрові
до Димитровської територіальної організації ВО «Громада»
про припинення юридичної особи
за участю представників:
від позивача: Антонова В.В. за дов. від 19.05.2010 р. № 5333
від відповідача: не з»явився
В С Т А Н О В И В:
Позивач, державна податкова інспекція у м. Димитрові звернулась до суду з позовом до Димитровської територіальної організації всеукраїнське об”єднання «Громада” про припинення державної реєстрації юридичної особи, у зв”язку з ненаданням відповідачем протягом року до податкової інспекції податкових декларацій та інших документів фінансової звітності.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з”явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Відповідно до п.1.статті 40 Кодексу про адміністративне судочинства України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученною. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Димитрові до Димитровської територіальної організації ВО «Громада” про припинення державної реєстрації юридичної особи задоволенню не підлягають.
18 лютого 1998 року рішенням виконавчого комітету Димитрівської міської ради № 70 була зареєстрована Димитровська територіальна організація всеукраїнського об”єднання “Громада”. Відповідно до вищезазначеного рішення метою створення є сприяння процвітінню України та добробут її громадян.
10 травня 1999 року відповідач взятий на податковий облік у ДПІ у м. Димитрові Донецької області та є неприбутковою організацією ( довідка про взяття на облік від 15.06.2010 р. № 129\10\29-014-4).
Відповідно до акту про проведення первірки юридичної адреси суб”єкта господарської діяльності № 4 від 15.05.2010 року, виданої податковою інспекцією відповідач на надає до податкового органу звітність з ІІ кварталу 2004 року.
Конституцією України передбачені засади утворення і діяльності політичних партій, інших об'єднань громадян, засобів масової інформації. У зв'язку з необхідністю створення передумов для реалізації права на об”єднання громадян Конституція України відносить до відання законодавчої влади визначення засад утворення і діяльності об”єднань громадян (пункт 11 частини першої статті 92 Конституції України).
Відповідно до рішення виконавчого комітету Димитрівської міської ради територіальна організація всеукраїнського об”єднання “Громада” є місцевою громадською організацією, тому відносини щодо реєстрації, дії та припинення відповідача регулюються Законом України “Про об’єднання громадян”(далі – Закон).
Статтею 3 Закону передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Згідно із статтею 14 Закону, об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Унормувавши процедуру утворення та припинення діяльності об”єднань громадян встановлення механізмів контролю за їх діяльністю, Закон України “Про об”єднання громадян” не скасував і не звузив змісту, обсягу і сутності права податкової на здійснення завдань, які встановлені статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Однак, Закон визначив державний орган, який здійснює контроль за додержанням громадською організацією законів України – міністерство юстиції України.
Позивач визначає як підставу для припинення юридичної особи вимоги п. 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якою встановлені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. При цьому, позивач не враховує вимоги ч.2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», відповідно до яких законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
При цьому, відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначає поняття державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи.
Згідно до ч. 4 Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих
об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 19 Закону, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до ст. 25 цього закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.
Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством. Так, статтею 28 Закону України “Про об’єднання громадян” передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності об’єднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Згідно до ст. 32 Закону таке стягнення як ліквідація проводиться за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таке стягнення, як ліквідація є суворим заходом, який застосовується у разі невиконання раніш застосованих заходів як попередження, штраф або тимчасову заборону діяльності об’єднання.
Виходячи з аналізу вище перелічених законодавчих актів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» застосовується з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про об”єднання громадян”, яким встановлені певні обов’язкові процедури, які застосовуються до політичних партій, доказів існування яких позивач при розгляді справи не надав.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Державної податкової інспекції у м. Димитрові до Димитровської територіальної організації ВО «Громада” про припинення державної реєстрації юридичної особи відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 19 липня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Савченко С. В.