Справа №2-174/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2010 року Перемишлянський районний суд Львівської області в складі:
головуючого – судді Кіпчарського М.О.
при секретарі Макар Г.В.,
за участю : представника позивача Григоришин Р.В.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Перемишляни цивільну справу за позовом Львівського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах Перемишлянської районної ради Львівської області до ОСОБА_2 про стягнення коштів ,-
в с т а н о в и в :
Львівський міжрайонний транспортний прокурор в порядку ст.15 ЦПК України звернулося в суд в інтересах Перемишлянської районної ради з позовом до ОСОБА_2, з якого просить стягнути на користь позивача 10 570,00 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 15.07.2009р. ОСОБА_2 , знаходячись біля 10.00 год. в районі 3-4 пк 34 кілометру залізничного перегону Глібовичі-Старе Село Львівської залізниці, самовільно зрізав в лісозахисній смузі , яка знаходиться на території Перемишлянського району, чотири дерева породи вільха. Своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.65-1 КУпАП, за що був притягнутий до адміністративної відповідальності. Згідно розрахунку шкоди, заподіяної лісозахисним насадженням в результаті вчиненої ОСОБА_2 самовільної рубки чотирьох дерев, до відшкодування підлягає 10 570,00 грн., які просить , згідно ст.48 Закону України «Про державний бюджет на 2009р.» , стягнути до бюджету Перемишлянської районної ради Львівської області.
В судовому засіданні від 14.05.2010р. представник прокуратури Шебеко Н.С. поданий позов підтримала з мотивів, зазначених в позовній заяві. Пояснила, що за вчинений самовільний зріз дерев ОСОБА_2 був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу розміром 119,00 грн., який добровільно сплатив, і цим фактично визнав свою вину. А будучи опитаним в прокуратурі після вчиненого, ОСОБА_2 підтвердив, що дійсно 15.07.2009р. зрізав чотири дерева породи вільха.
Представник позивача – Перемишлянської районної ради Григоришен Р.В. в судовому засіданні позовні вимоги , подані прокурором в інтересах районної ради, підтримав повністю. Зазначив, що зібраними прокуратурою матеріалами повністю доказаний факт вчиненої ОСОБА_2 самовільної рубки чотирьох дерев та спричинення в результаті таких дій шкоди. Лісозахисна смуга, в якій ОСОБА_2 зрізав дерева, знаходиться в межах Перемишлянського району, а тому сума спричиненої шкоди повинна бути сплачена до бюджету районної ради.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлений позов не визнав та пояснив, що біля 15 років підряд його сім»я має у користуванні земельну ділянку розміром 100 м на 35 м , яка знаходиться в районі перегону Глібовичі –Старе Село, що на території Перемишлянського району та яка прилягає до залізничної колії. Будь-яких правовстановлюючих документів на право користування згаданою земельною ділянкою, не має. Ділянкою постійно користовувався як сінокосом, а тому вважає, що на ній не повинні рости дерева та кущі. 15.07.2009р. від дійсно приїхав на дану ділянку щоб провести на ній зачистку кущів та дерев, які самонасіялись і заважали росту трави. Не заперечує, що зрубав дерева вільхи, але вважає, що такі росли не в лісозахисній смузі залізниці, їх ніхто не садив, а тому своїми діями не спричинив шкоди в розмірі, зазначеному в розрахунку. Підтвердив, що за вчинений 15.07.2009р. самовільний зріз 4-х дерев вільхи притягався до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, і що сплатив такий штраф добровільно.
Викликаний в судове засідання в якості спеціаліста для надання консультацій державний інспектор з охорони навколишнього середовища Державної екологічної інспекції у Львівській області Вітковський В.Ф. пояснив, що у відповідності з покладеними на нього службовими обов»язками він 14.09.2009р., в результаті розгляду Протоколу та Постанови, виніс Постанову про накладення адміністративного стягнення, за якою визнав ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення та наклав на винного адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 119,00 грн.
Крім того, на підставі Постанови КМ України №665 від 23.07.2008р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», ним був проведений розрахунок шкоди, заподіяної лісозахисним насадження протиправними діями ОСОБА_2 15.07.2009р., яка становить 10 570,00 грн. При розрахунку ним було враховано діаметр зрізаних ОСОБА_2 дерев, встановлена такса та застосована визначена діючим законодавством індексація розміром 1,223.
Заслухавши пояснення та доводи учасників процесу по справі, дослідивши надані докази, проаналізувавши обставини та матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:
2.
15.07.2009р. майстер виробничої дільниці Львівської дистанції захисних лісонасаджень Рогальський О.О. , в межах наданих йому службових повноважень, виявивши вчинений ОСОБА_2 факт порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а саме самовільну рубку чотирьох дерев вільхи в межах захисних лісонасаджень залізниці в районі перегону Глібовичі-Старе Село, склав відносно ОСОБА_2 Протокол про лісопорушення лісових насаджень №4, в якому зазначив, що зрізано чотири дерева діаметром 40,38, 36, 38 см.
Даний факт підтверджується долученим до матеріалів справи Протоколом №4 від 15.07.2009р.
05.08.2009р. Львівським міжрайонним транспортним прокурором винесена Постанова про порушення провадження про адміністративне провадження відносно ОСОБА_2 за ознаками ст..65-1 КУпАП, яка направлена державному інспектору з охорони навколишнього середовища для розгляду по суті.
14.09.2009р., на підставі Протоколу №4 від 15.07.2009р. та Постанови прокурора від 05.08.2009р., державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Вітовський В.Ф. виніс Постанову про накладення адміністративного стягнення за №05-293, за якою визнав ОСОБА_2 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.ст.69,105 Лісового кодексу України, та на підставі ст.65-1 КУпАП наклав на винного адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 119,00 грн.
Факт вчиненого ОСОБА_2 адміністративного правопорушення на час розгляду справи в суді ніким не заперечувався, винесена відносно нього Постанова про накладення адміністративного стягнення залишається в законній силі, а добровільна сплата винним накладеного на нього адміністративного стягнення свідчить про визнання ОСОБА_2 своєї вини.
Статтями 7 та 9 Лісового кодексу України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об»єктами права власності Українського народу, і що від імені Українського народу право власності на ліси здійснюють органи місцевого самоврядування.
Статтями 69 та 105 Лісового кодексу України передбачено, що використання лісових ресурсів на виділених лісових ділянках проводиться за спеціальними дозволами, і що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубанні дерев.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними діями майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З вище зазначених підстав в судовому засіданні знайшов підтвердження факт протиправних дій ОСОБА_2 та спричиненої ним в результаті таких дій шкоди лісовим насадженням.
Що стосується розміру нарахованої шкоди, спричиненої ОСОБА_2 в результаті самовільної рубки чотирьох дерев, то така нарахована у відповідності до Додатку №1 Постанови КМ України №665 від 23.07.2008р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», з застосуванням визначеної на 2009 рік індексації 1,223.
Тому суд, на основі повного та всебічного з»ясування обставини справи, перевірених в судовому засіданні, приходить до висновку, що заявлений позов є підставним, його розмір відповідає фактичним обставинам справи, і з цих підстав позов підлягає до задоволення.
Також з ОСОБА_2, в силу ст.88 ЦПК України, необхідно стягнути в державне мито.
Керуючись ст.ст.8, 69,105 Лісового кодексу України, Постановою КМ України №665 від 23.07.2008р. «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», ст.1166 ЦК України, ст.ст.8,10,57,60, 81,88, 209, 212 - 215, 218, 292,294 ЦПК України,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Перемишлянської районної ради Львівської області 10 570,00 ( десять тисяч п»ятсот сімдесят) грн. в рахунок відшкодування шкоди, завданої лісозахисним насадженням в результаті здійсненої ним 15.07.2009р. самовільної рубки дерев.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави державне мита в розмірі 105,70 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Перемишлянський районний суд Львівської області шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіпчарський М.О.