Судове рішення #10271438

Справа № 2-85/ 2010 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


25 січня 2010 року м. Сімферополь


Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим в складі:


головуючого, судді Онищенко Т.С.,

при секретарі Ревенко-Котовської Н.Г.


розглянувши у відкритому  судовому засіданні цивільну справу   за позовом   Прокурора Сімферопольського району   Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Державного підприємства «Сімферопольське лісомисливське господарство» до ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання недійсними розпорядження органу приватизації, свідоцтва про право власності на житло та повернення майна – будинку перевал-кордон у власність держави , -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Сімферопольського району Автономної Республіки Крим звернувся до суду з даним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що свідоцтво №189 від 08.05.2002 про право власності  відповідачів (у рівних частках) на житло – будинок АДРЕСА_1 видано з порушенням вимог Закону України «Про приватизацію державного майна» та підписано не уповноваженою особою.

При судовому розгляді справи прокурор уточнив заявлені позовні вимоги, а саме просив також визнати недійсним розпорядження органу приватизації, оскільки майно, що є предметом спору – будинок перевал-кордон по АДРЕСА_1 не підлягає приватизації.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях до неї, просив позов задовольнити та пояснив, що відповідно до Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» будинок перевал-кордон по АДРЕСА_1 не підлягає приватизації.

Представник ДП «Сімферопольське лісомисливське господарство» в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що спірний будинок не є житлом, а є перевал-кордоном, який призначений для проживання лісових працівників на період виконання службових обов’язків.

Відповідач ОСОБА_3 та її представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали у повному обсязі та пояснили, що спірний будинок є житлом і підлягає приватизації в порядку, визначеному Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», просили у задоволенні позову відмовити.

Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в судове засідання не з’явились, надали суду заяви про розгляді справи за їх відсутності, з позовними вимогами не погодились у повному обсязі.

Матеріалами справи і дослідженими в судовому засіданні доказами судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Будинок Перевал-кордон, розташований в селі Привільне Сімферопольського району, побудований в 1958 році господарським способом, розташований на території Державного лісового фонду України – перевального лісництва квартал 66 виділ 25 /т.1 арк. с. 13/.

Рішенням Добрівської сільської ради Сімферопольського району Автономної Республіки Крим від 26.12.2001 спірному будинку присвоєно адресне найменування вулиці і номеру – АДРЕСА_1 /. 1, арк. с. 20/

Згідно зі  Свідоцтвом №2919, виданим 23.04.2002 Сімферопольською районною державною адміністрацією, будинок АДРЕСА_1 є державною власністю /т. 1 арк. с. 6/.

08.05.2002 Розпорядженням №189 за підписом директора Сімферопольського державного лісомисливського господарства Роік М.Р. – керівника органу приватизації розглянуто заява ОСОБА_3 та вирішено передати у приватну власність будинок АДРЕСА_1, тобто надано дозвіл на приватизацію /т. 1, арк. с. 7/.

08.05.2002 за підписом директора Сімферопольського державного лісомисливського господарства Роік М.Р. – керівника органу приватизації видано свідоцтво про право власності на житло №189, згідно з яким одноквартирний будинок, розташований за адресою: Сімферопольський район, АДРЕСА_1, належить на праві приватної сумісної часткової власності (приватизований відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду») відповідачам – ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у рівних частках /т.1 арк. с. 23/.

На підставі даного свідоцтва про право власності, виданого 08.05.2002 Сімферопольським державним лісомисливським господарством, за відповідачами - ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Сімферопольським районним бюро технічної інвентаризації здійснено державна реєстрація права приватної власності у рівних частках (1/3 за кожним) на будинок АДРЕСА_1 /т.1, арк. с. 125/.

Відповідно до висновку експерту №106 від 14.03.2006, підпис в графі «Керівник органу приватизації» свідоцтва про право власності на житло №189 від 08 травня 2002 року виконано не Роік М.Р., а іншою особою з  наслідуванням справжнього підпису Роік М.Р., тобто є підробленим / т.1, арк. с. 25-28/.

Постановою Сімферопольського районного суду АР Крим від 31.05.2006 Роік Микола Романович на підставі пункту 2 частини 1 статті 49 Кримінального кодексу України звільнений від кримінальної відповідальності за скоєння злочину, передбаченого частиною 1 статті 367 Кримінального кодексу України – службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та державним інтересам /т.1 арк. с. 5/.

Так, при розгляді кримінальної справи за обвинуванчення Роік М.Р. судом встановлено що останній, будучи виконуючим обов'язки директора Сімферопольського державного лісомисливського господарства, припустив неналежне виконання своїх службових обов'язків – не упевнившися в тому, що будинок по АДРЕСА_1, який є державною  власнісю і переданий Сімферопольському державному лісомисливському господарству на праві повного господарського ведення, є лісовим кордоном і використовується як службове приміщення для працівників лісової охорони, згідно пункту 2 статті 5 «Про приватизацію державного майна» не підлягає приватизації, підписав заяву ОСОБА_3, а так само розпорядження органу приватизації, що призвело до спричинення істотної шкоди державним інтересам.

Згідно з Наказом №71 від 28.02.2007 Державного комітету лісового господарства України, Сімферопольське державне лісомисливське господарство перейменовано в Державне підприємство «Сімферопольське лісомисливське господарство» /т. 1, арк. с. 115/.

Статтею 1  Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» №2482-ХІІ від 19.06.1992 визначено, що приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Відповідно до статті 5 Житлового кодексу України, державний житловий фонд – це житловий фонд  місцевих Рад народних депутатів (житловий фонд місцевих Рад) та житловий фонд міністерств, державних комітетів і відомств (відомчий житловий фонд).

Підпунктом «а» пункту другого статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна» №2163-ХІІ від 04.03.1992 встановлено, що приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення. До об’єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, в тому числі майнові комплекси підприємств з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництва, їх підрозділи.

Законом України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №847-ХІV від 07.07.1999 передбачено, що  приватизації не підлягає Кримське державне лісогосподарське об’єднання “Кримліс” разом з майновими комплексами держлісгоспів з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництв, мисливських господарств.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши сторони, оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Лісові кордони є основними засобами лісогосподарських підприємств, використовуються як службові приміщення для зберігання інвентаря, посадочного матеріалу і насіння лісових культур, відпочинку і тимчасового мешкання працівників лісової охорони, інших господарських потреб, внаслідок чого на лісові кордони не розповсюджується  дія Закону України, оскільки вони не віднесені до житлового фонду, як це передбачено статтею 4 Житлового кодексу України.

Свідоцтво про право власності на житло, розпорядження Сімферопольської районної державної адміністрації та інші документи, де спірний будинок (АДРЕСА_1) зазначений як житловий, були прийняті й видані вже після початку процесу приватизації ОСОБА_3 цього будинку.

До того часу будинок «Перевал-Кордон» не був зареєстрований у БТІ та введений в експлуатацію, тому що будувався господарським способом Сімферопольським лісомисливським господарством.

Крім того, позначення будинку «Перевал-Кордон» в інвентарних документах Сімферопольського лісомисливського господарства житловим будинком не визначає статус кордону як житлового будинку, тому що він не був переведений у службове житло або державний житловий фонд належним чином. Це позначення несе тільки смислове навантаження, оскільки будинки-кордони можуть бути призначені як для відпочинку та тимчасового проживання лісової охорони, так і для збереження інвентарю, посадкового матеріалу, насіння лісових культур та інших господарських потреб лісництва, що підтверджується листом голови Рескомлісу АР Крим на адресу суду.

У цьому листі також вказується, що будинки-кордони, в тому числі і спірний є основними засобами, призначеними для діяльності лісництва, і у службові житлові приміщення або в державний житловий фонд у встановленому законом порядку не переводилися і відповідно не підлягають приватизації.

Привласнення спірному будинку адреси не визначає його статусу і не є правовою підставою для переведення його в статус житлового будинку.

Також, як вже зазначалось, незаконність приватизації спірного будинку підтверджується Постановою Сімферопольського районного суду АР Крим від 31.05.2006, якою зокрема встановлено, що будинок по АДРЕСА_1 є лісовим кордоном і використовується як службове приміщення для працівників лісової охорони, внаслідок чого згідно пункту 2 статті 5 «Про приватизацію державного майна» не підлягає приватизації.

Таким чином, приватизація будинку перевал-кордон по АДРЕСА_1 здійснено з порушенням вимог Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», оскільки не віднесений до житлового фонду, як це передбачено статтею 4 Житлового кодексу України, Закону України «Про приватизацію державного майна», яким  встановлено, що приватизації не підлягають об’єкти, що мають загальнодержавне значення - майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, в тому числі майнові комплекси підприємств з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництва, їх підрозділи, та Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №847-ХІV від 07.07.1999, яким  передбачено, що  приватизації не підлягає Кримське державне лісогосподарське об’єднання “Кримліс” разом з майновими комплексами держлісгоспів з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництв, мисливських господарств.

За такх осбтавин позовні вимоги є законними і обгрунтованими, внаслідок чого підлягають задоволенню.

Відповідно дол статті 88 Цивільного процесуального кодексу України, суд стягує з відповідачів у рівних частках судові витрати по справі – судовий збір в доход держави та на користь  територіального Управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ по зверненню до Сімферопольського районного суду АР Крим.

На підставі наведеного, к еруючись статтями  10,  60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.   Позов задовольнити повністю.

2.   Визнати недійним Розпорядження №189 від 08.05.2002 органу приватизації   – Сімферопольського державного лісомисливського господарства   щодо  приватизації  житла і передачі будинку, розташованого за адресою: Сімферопольський район,   АДРЕСА_1, у приватну власність.

3.   Визнати недійним Свідоцтво про право власності на житло №189, видане 08 травня 2002 року Сімферопольським державним лісомисливським господарством про належність однокімнатного будинку, розташованого за адресою: Сімферопольський район,  АДРЕСА_1, на праві спільної часткової власності у рівних частках ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

4.   Повернути майно – будинок «Перевал-Кордон»,   розташований за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, АДРЕСА_1, у власність держави (повернувши первісний статус – майна державної власності) в особі Державного підприємства «Сімферопольське лісомисливське господарство» .

5.   Стягнути   з ОСОБА_3 в доход держави судовий збір в сумі 17 грн.

6.   Стягнути   з ОСОБА_4 в доход держави судовий збір в сумі 17 грн.

7.   Стягнути   з ОСОБА_5  в доход держави судовий збір в сумі 17 грн.

8.   Стягнути   з ОСОБА_3 на користь  територіального Управління Державної судової адміністрації України в АР Крим   витрати на інформаційно-технічне забезпечення  розгляду цивільних справ по зверненню до Сімферопольського районного суду АР Крим в розмірі 40,00  грн.

9.   Стягнути   з ОСОБА_4 на користь  територіального Управління Державної судової адміністрації України в АР Крим   витрати на інформаційно-технічне забезпечення  розгляду цивільних справ по зверненню до Сімферопольського районного суду АР Крим в розмірі 40,00  грн.

10.   Стягнути   з ОСОБА_5  на користь  територіального Управління Державної судової адміністрації України в АР Крим   витрати на інформаційно-технічне забезпечення  розгляду цивільних справ по зверненню до Сімферопольського районного суду АР Крим в розмірі 40,00  грн.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим  через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим  шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому частиною 4 статті 295  Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя                                                                                                  Онищенко Т.С.

             

  • Номер: 22-ц/790/6989/15
  • Опис: за позовом Гутянського ТА до Лисенко ІМ та інших про скасування рішення виконкому
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-85/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: заяву задоволено повністю; Скасовано ухвалу і передано справу для продовження розгляду до суду першої інстанції
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.09.2015
  • Дата етапу: 26.10.2015
  • Номер: 8/653/2/16
  • Опис: про перегляд рішення Генічеського райсуду від 05.10.2010 року за нововиявленими обставинами
  • Тип справи: на заяву про перегляд рішення (ухвали, судового наказу) у цивільних справах за нововиявленими обставинами
  • Номер справи: 2-85/10
  • Суд: Генічеський районний суд Херсонської області
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.07.2016
  • Дата етапу: 19.10.2016
  • Номер: 22-ц/791/1924/16
  • Опис: Іванченко О.Є. до Іванченко Л.М., Ткаченко В.Г. про визнання права власності на житловий будинок про перегляд рішення Генічеського райсуду від 05.10.2010 року за нововиявленими обставинами
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-85/10
  • Суд: Апеляційний суд Херсонської області
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: в позові відмовлено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.08.2016
  • Дата етапу: 19.09.2016
  • Номер: 22-ц/818/208/20
  • Опис: за позовною заявою Гутянського Тараса Анатолійовича до Харківської міської ради, Лисенко Ірини Миколаївни, Корженевської Ірини Володимирівни, Ачкасової Ганни Дмитриївни,Кучугурної Людмили Борисівни, Пулькіна Артема Юрійовича, Россошанської Світлани Олегівни, третя особа Департамент Реєстрації Харківської міської ради про скасування рішення виконкому, визнання недійсним свідоцтва про право власності, визнання недійсними договорів купівлі-продажу, договору дарування, поновлення порушеного правакористування житловим приміщенням, повернення квартири в комунальну власність, вселення; та за зустрічним позовом Позовні вимоги декілька разів були уточнені.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-85/10
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Онищенко Тетяна Сергіївна
  • Результати справи: заяву задоволено повністю; залишено судове рішення без змін, а скаргу без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.10.2019
  • Дата етапу: 11.02.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація