А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Міхасішина І.В.,
суддів: Щолокової О.В., Вавшка В.С.,
при секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 лютого 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок та призначити пенсію із послідуючим перерахунком, -
в с т а н о в и л а :
В січні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язання провести перерахунок та призначити основну та додаткову пенсію згідно з ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, із послідуючим перерахунком пенсії при зміні прожиткового мінімуму.
Постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 лютого 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку його пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50,54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці провести перерахунок та призначити основну та додаткову пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком, з дня припинення виплати у належному розмірі та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою раніше пенсією. В задоволенні решти позову відмовлено.
В апеляційній скарзі, УПФУ в Ленінському районі м. Вінниці просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 09.12.2009 року (а.с.7) та внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС останньому встановлена III група інвалідності, що підтверджується довідкою серії ВІН №016847 Вінницького обласного центру МСЕК (а.с. 8).
10 грудня 2009 року позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок державної та додаткової пенсії за 2009 рік відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 9).
Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці від 23.12.2009 року за №326 надано письмову офіційну відмову ОСОБА_1 у здійсненні такого перерахунку. Крім того зазначено, що відповідно до Постанови Ленінського районного суду м. Вінниці від 25.08.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці було проведено перерахунок пенсії та виплачено різницю між нарахованою та виплаченою пенсією.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 цього ж Закону особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч.4 ст. 54 Закону України в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів III групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Наявність такого права позивача є визначальним для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст. 46).
Згідно із ч.ч.1, 4 ст. 8 ЦПК України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають норми ст.ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року та №654 від 16.07.2008 року, на які посилається відповідач при визначенні нормативного акта, яким потрібно керуватися при вирішенні питань щодо розміру пенсій даної категорії громадян.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За змістом ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вихідним критерієм обрахунку додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, який встановлюється Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що дії УПФУ в Ленінському районі м. Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
При цьому, при визначенні періоду за який необхідно провести такий перерахунок та виплату суд першої інстанції допустив помилку, яка полягає у неточності та не конкретизації періоду перерахунку.
Як було встановлено місцевим судом, постановою Ленінського районного суду м. Вінниці від 25.08.2009 року визнано неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці щодо недоплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня рішення Конституційного Суду України №20-РП/2008, тобто з 28.05.2008 року та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою раніше пенсією.
Згідно постанови державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Вінницькій області Онищенка В.М. від 27.10.2009 року про закінчення виконавчого провадження вищезазначена постанова фактично виконана в повному обсязі згідно з виконавчим листом в добровільному порядку (а.с. 16-17).
З наданої управлінням Пенсійного фонду України м. Вінниці 23.12.2009 року відповіді вбачається, що такий перерахунок було проведено з 28.05.2008 року по 31.12.2008 року включно.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
До управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про здійснення подальшого перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач звернувся 10.12. 2009 року.
Таким чином, право на здійснення перерахунку основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 має право з 01.12.2009 року.
Разом з тим, висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні вимог ОСОБА_1 про зобов’язання відповідача в послідуючому перераховувати пенсію при зміні прожиткового мінімуму, оскільки такі вимоги не відповідають чинному законодавству, є обґрунтованим.
За таких обставин та враховуючи те, що судом при вирішенні даної справи було порушено норми матеріального права, постанова суду підлягає зміні.
Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 307,п.4 ч.1 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці задовольнити частково.
Постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 16 лютого 2010 року змінити.
Абзац третій резолютивної частини рішення суду викласти в такій редакції.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці здійснити з 01 грудня 2009 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В решті постанову суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та з цього часу може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно :