А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Міхасішина І.В.
суддів: Щолокової О.В., Вавшка В.С.,
при секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08 квітня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Козятинської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги , -
в с т а н о в и л а :
В квітні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Козятинської райдержадміністрації про стягнення з відповідача недоплаченої щорічної грошової допомоги як учаснику війни в розмірі 1175 грн. за 2007 рік.
В лютому 2008 року ОСОБА_3 звернувся з позовом про визнання неправомірною відмови управління праці та соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації в перерахунку та виплаті недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня та стягнення недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2005-2007 рр. в сумі 3136 грн.
В грудні 2007 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації про стягнення з відповідача недоплаченої суми грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3148 грн. за 2005-2007 роки.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08 квітня 2009 року позови ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 об’єднано в одне провадження.
Постановою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08 квітня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Козятинскьої районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 кошти в сумі 1175 грн., ОСОБА_2 кошти в сумі 1175 грн., ОСОБА_3 кошти в сумі 1175 грн. В решті вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог позивачів та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги за 2007 рік, суд першої інстанції, враховуючи пропуск позивачами річного строку звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, виходив з того, що рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують щорічні разові грошові виплати, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в зв’язку з чим недоплачена сума підлягає стягненню на користь позивачів.
З такими висновками суду першої інстанції в повній мірі погодитися неможливо.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є учасниками війни, що підтверджується посвідченнями серія НОМЕР_1 (а.с. 4), серії НОМЕР_2 (а.с. 36) та серії НОМЕР_3 (а.с. 24).
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно довідок управління праці та соціального захисту населення Козятинської райдержадміністрації ОСОБА_1 у 2007 році виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня – 55 грн. (а.с. 6)., ОСОБА_3 –у 2005 році – 50 грн., у 2006 році – 50 грн. та у 2007 році - 55 грн., ОСОБА_2 виплачено у 2005 році -50 грн., у 2006 році – 50 грн. та в 2007 році – 55 грн. (а.с. 6, 23, 35).
Вказані виплати проводились відповідно до Законів України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Конституційний Суд України у п.3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 року №4-зп зазначив : «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загально визнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».
За змістом ч.3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковим для виконання на території України.
Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах, суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Крім того, згідно вимог ст. 95 Конституції України виключно законом України про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Таким чином, дії відповідача по виплаті щорічної грошової допомоги у розмірах, встановлених Законами України про Державний бюджет України, не можна визнати неправомірними, оскільки норми вказаних законів мають пріоритет над нормами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому вимоги позивачів про проведення перерахунку та стягнення недоотриманої допомоги за 2005-2006 роки не підлягають до задоволення.
При цьому судом першої інстанції відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України правильно визначено, що позивачами пропущено строк позовної давності за 2005-2006 рік.
Посилання ж суду першої інстанції на рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 року №6-рп/2007 як на підставу задоволення вимог за 2007 рік є помилковим, оскільки відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тобто, рішення Конституційного Суду України мають перспективну дію.
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме на дату нарахування і виплати позивачам органом праці та соціального захисту населення відповідних коштів до 5 травня, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
За таких обставин, вимоги позивачів в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов’язання провести відповідні виплати грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не підлягають до задоволення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
За таких обставин, та враховуючи те, що при вирішенні справи, судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, рішення суду в частині задоволення вимог ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 рука підлягає до скасування з ухваленням нового про відмову у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 307, п.4 ч.1 ст. 309, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Козятинської районної державної адміністрації Вінницької області задовольнити.
Постанову Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08 квітня 2009 року в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Козятинської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 коштів в сумі 1175 гривень, ОСОБА_2 коштів в сумі 1175 гривень, ОСОБА_3 коштів в сумі 1175 гривень скасувати, ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих вимог.
В решті постанову суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та з цього часу може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: