А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Міхасішина І.В.,
суддів: Щолокової О.В., Іващука В.А.,
при секретарі: Торбасюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 28 січня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про оскарження бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов’язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням доплати від суми пенсії в розмірі 25% та премії в розмірі 33,3% відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2008 року, стягнення з відповідача суму недоплаченої пенсії в розмірі 16518, 30 грн.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 09 грудня 2009 року до участі в справі залучено управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Вінницькій області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача.
Постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 28 січня 2010 року позов задоволено частково. Визнано бездіяльність посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» неправомірними. Зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» з урахуванням доплати в розмірі 25% від суми пенсії, яка могла бути нарахована, та премії в розмірі 33,3 % з 22.05.2008 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову в цій частині, посилаючись на неповне з’ясування та недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
По справі встановлено, що згідно висновку №26 про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 року колишньому заступнику начальника відділу нагляду та безпеки УВП УДДУПВП у Вінницькій області підполковнику ОСОБА_1 звільненому на пенсію з 24.11.1999 року призначена пенсія за вислугу років в розмірі 59% грошового забезпечення в тому числі: посадового окладу, окладу за військове звання, 30% надбавки за вислугу років, надбавки за умови служби, надбавки за таємність, та надбавки на утриманців (а.с. 11). Вислуга років позивача становила: календарна – 21 р. 02 м. 05 д., в пільговому обчисленні – 23 р. 06 м. 05 д.
Згідно перерахунку пенсії, проведеного 01.01.2008 року до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії були включені посадовий оклад, оклад за військове звання, 30% надбавка за вислугу років, 15% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, 50% надбавки за ОУС, 10% надбавка за оперативно-розшукову діяльність, премія 10% (а.с. 24)
Задовольняючи позовні вимоги в частині включення до грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії премії в розмірі 33,3% та доплати в розмірі 25 % від суми пенсії та зобов’язання провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням зазначених сум з 22.05.2008 року, суд першої інстанції виходив з пріоритету законів над підзаконними актами, в зв’язку з чим підлягають застосуванню вимоги Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», а не Постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 та від 13.02.2008 року №45, а також з того, що ч.3 ст. 22 Конституції України як нормою прямої дії передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому права позивача підлягають захисту відповідно до даної норми. Щодо розрахунку періоду з якого повинен бути проведений такий перерахунок, суд першої інстанції посилався на рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, яким були визнані неконституційними положення п.28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», у тому числі й щодо внесення змін до ч.3 ст. 43 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», якими звужений розмір пенсійного забезпечення осіб даної категорії.
З таким висновком суду погодитися неможливо.
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15.06. 2004 року №1769-IV статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою ч. 9, за змістом якої при обчисленні пенсій у розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством на день призначення пенсій.
Указом Президента України «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» від 04.10.1996 року №926 була передбачена премія у розмірі 33,3%, яка виплачувалась пенсіонерам включно до грудня 2007 року, проте із 01.01.2008 року даний вид премії був скасований Указом Президента України від 18.12.2007 року №1234.
Указом Президента України №926/96 (який втратив чинність на підставі Указу Президента України №1243 від 18.12.2007 року) керівникам ОВС було надано право у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів, встановлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені зі їхньою згодою та в інтересах справи на службі – щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми очікуваної пенсії.
Отже, доплата від належної суми пенсії, встановлена Указом Президента України №926/96 не є обов’язковим видом грошового забезпечення, оскільки встановлюється за рішенням керівництва та виплачується залежно від бюджетних асигнувань. В свою чергу даним Указом керівники ОВС були наділені правом встановлювати особам рядового і начальницького складу ОВС, які мають право на пенсію за вислугу років щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми очікуваної пенсії, а не обов’язком такого нарахування.
Згідно з абз. 2 п. 5 Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Разом з тим, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N393 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не враховуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посади), для перерахунку пенсії не враховуються.
З огляду на наведене, премія в розмірі 33,3 % та доплата в розмірі 25% від суми пенсії не підлягають включенню в перерахунок пенсії ОСОБА_1, оскільки вони були скасовані, а на даний час премії та доплата від належної суми пенсії не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, в зв’язку з чим висновок суду першої інстанції щодо задоволення вимог позивача в цій частині є помилковим.
Крім того, розмір премії для військових пенсіонерів встановлюється департаментом з питань виконання покарань, і перерахований розмір грошового забезпечення із зміненим розміром премії пенсіонера передаються до органів ПФУ. На підставі довідки про грошове забезпечення, поданої департаментом з питань виконання покарань до Головного управління було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1
Таким чином Головне управління пенсійного фонду України у Вінницькій області діяло в межах наданих йому повноважень, та підставно не проводило перерахунку пенсії позивача з урахуванням премії в розмірі 33,3% та доплати в розмірі 25% від очікуваної суми пенсії.
За таких обставин та враховуючи те, що судом при вирішенні даної справи було порушено норми матеріального права, постанова суду підлягає до скасування в частині задоволення позову ОСОБА_1 про визнання бездіяльності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії та доплати до пенсії з урахуванням доплати в розмірі 25% від суми пенсії, яка могла бути нарахована, та премії в розмірі 33,3 % з 22.05.2008 року з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні цих вимог.
Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 307,п.4 ч.1 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області задовольнити.
Постанову Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 28 січня 2010 року в частині визнання бездіяльності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» неправомірними та зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» з урахуванням доплати в розмірі 25% від суми пенсії, яка могла бути йому нарахована, та премії в розмірі 33,3% з 22.05.2008 року скасувати, ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
В решті постанову суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку з дня набрання ним законної сили протягом двох місяців до Верховного Суду України.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та з цього часу може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: