А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д В І Н Н И Ц Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2010 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
головуючого: Міхасішина І.В.
суддів: Щолокової О.В., Вавшка В.С.,
при секретарі: Зозулі Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Тиврівського районного суду Вінницької області від 22 січня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення в сумі 2330 грн., -
в с т а н о в и л а :
В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тиврівської райдержадміністрації Вінницької області про стягнення з відповідача суми недоплаченої грошової допомоги на оздоровлення за 2009 рік в розмірі 2330 грн.
Постановою Тиврівського районного суду Вінницької області від 22 січня 2010 року позов задоволено. Постановлено стягнути з управління праці та соціального захисту населення Тиврівської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу на оздоровлення за 2009 рік в сумі 2330 грн. як інваліду III групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Тиврівської райдержадміністрації ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №153299 від 15.09.2008 року (а.с. 5) та внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС останній встановлена III група інвалідності, що підтверджується довідкою №018251 від 15.09.2008 року (а.с.6).
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам III групи виплачується в таких розмірі - чотири мінімальні заробітні плати.
Згідно ст. 55 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року – 605 грн.
ОСОБА_1 в січні 2009 року була виплачена допомога на оздоровлення в розмірі 90 грн., що підтверджується довідкою від 08.12.2009 року № 05-20/1999 (а.с.3).
Така виплата позивачці проводилась в розмірі, встановленому Постановою КМ України від 12.07.2005 року №562.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що розмір щорічної грошової допомоги на оздоровлення визначається відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і не може бути зменшений відповідно до постанови кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 та обґрунтовано визнав дії відповідача щодо не донарахування допомоги на оздоровлення відповідно до вимог вищевказаного закону неправомірними.
Проте, задовольняючи вимоги позивачки щодо стягнення суми недоплаченої грошової допомоги на оздоровлення в сумі 2330 грн. суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права, оскільки відповідно до ч.5 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення.
Ураховуючи наведене та відповідні спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічний характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій – зобов’язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.
За таких обставин та враховуючи те, що судом при вирішенні даної справи було порушено норми матеріального та процесуального права, постанова суду підлягає зміні в частині стягнення з управління праці і соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги на оздоровлення за 2009рік в сумі 2330 грн., як інваліду III групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС змінити.
Враховуючи наведене, керуючись, ст. ст. 205, 307, ч.1 ст. 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області задовольнити частково.
Постанову Тиврівського районного суду Вінницької області від 22 січня 2010 року в частині стягнення з управління праці і соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги на оздоровлення за 2009рік в сумі 2330 (дві тисячі триста тридцять) грн., як інваліду III групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС змінити.
Абзац другий резолютивної частини рішення суду викласти в такій редакції.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік як інваліду III групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
В решті постанову суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та з цього часу може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: /підпис/
Судді: /підписи/
З оригіналом вірно: