Судове рішення #10314716

Справа 22ц-20748\2009

Головуючий у першій інстанції Чумак Н.О.

Категорія № 20/4/

Суддя-доповідач Карнаух В.В.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2009 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

Головуючого-судді Ляховської І.Є.,

суддів Барильської А.П., Карнаух В.В.

при секретарі Захаровій О.О.

за участю: представника позивача ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» - Преснюк Тетяни Іванівни

відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» на рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 22 грудня 2008 року по цивільній справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» до ОСОБА_4 про відшкодування збитків, завданих порушенням правил користування електричною енергією для населення, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2008 року Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» (далі ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго») звернулося до суду з позовом і просило стягнути з ОСОБА_4 6449рн. 39коп. в рахунок відшкодування збитків, завданих порушенням Правил користування електричною енергією для населення (далі Правил КЕЕН), а саме підключення розетки повз електролічильник прихованою електропроводкою в кімнаті, та стягнути судові витрати.

Рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 22 грудня 2008 року частково задоволено позов. Стягнуто на користь ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» з ОСОБА_4 962грн. 56коп. в рахунок відшкодування завданих збитків та судові витрати.

В апеляційній скарзі ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» ставить питання про скасування рішення суду та ухвалення нового рішення, яким просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом невірно застосовано формулу обчислення завданих збитків згідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією (далі Методика), а також помилково застосований косинус фі (cos ф) рівний 0, 9, а не рівний 1, який передбачений для населення з активним навантаженням електроустановок.

Перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга BAT «EK «Дніпрообленерго» підлягає задоволенню, а рішення суду зміні з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 є побутовим споживачем електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1.

06 лютого 2008 року при черговій перевірці було виявлено порушення позивачем Правил користування електричною енергією для населення, а саме без облікове користування електричною енергією, у вигляді підключення розетки прихованою проводкою повз лічильник. По факту порушення представниками ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» було складено акт № 00118018. На підставі акту було проведено розрахунок суми завданих збитків згідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил КЕЕН, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 року № 562, за період з 02.06.2005 року по 06.02.2008 року - день виявлення порушення, згідно якого сума збитків склала 6 449грн. 39коп.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачем ОСОБА_4 порушено Правила КЕЕН, що встановлено актом № 00118018 від 06 лютого 2006 року, який відповідає вимогам ст. 53 Правил КЕЕН.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» невірно була нарахована сума завданих збитків, однак з таким висновком суду погодитися неможна, оскільки суд помилково застосував формулу 2.10 (W =P x t x Кв) з пункту 2.7 Методики, а не формулу за номером 2.7 (W = Р х t), якою необхідно керуватися у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 цієї Методики. В даному ж випадку, у відповідності до п.3.5 Методики при розрахунку завданих збитків повинна застосовуватися формула Wдоб = Pс. п.. x t вик.с. п., де Рс. п. - потужність самовільного підключення (кВт), що визначається за формулою: Рс. п. = І х U ном. фаз. х cosф, де І - сила струму, визначена, виходячи з найменшої поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані в схемі самовільного підключення до мережі, виміряної з дотриманням вимог законодавства у сфері метрології, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати.

Крім того, судом було невірно застосовано cos ф рівний 0, 9, оскільки у разі відсутності приладів, за допомогою яких визначається фактична величина cos ф, при активному навантаженні cos ф приймається рівним 1, оскільки у споживачів є лише активне навантаження електроустановок.

Згідно підпункту 6 пункту 3.1 Методики у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричної мережі поза засобами обліку електричної енергії застосовується Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією.

Пунктом 3.5 Методики встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 3.1 Методики (за відсутності між енергопостачальником та споживачем договірних відносин), та порушень, зазначених у підпункті 6 пункту 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи, якими здійснене самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою 2.7 Методики.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з розрахунками позивача і вважає, що сума збитків, які підлягають стягненню з відповідача на користь ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго» складає 6 449грн.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку про те, що рішення суду згідно п.4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підлягає зміні в частині стягнення збитків, а саме збільшення суми завданих збитків до 6449грн. 39коп.

Згідно ст. 88 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати у розмірі 76грн. 50коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 60грн.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 303, 307, п.4 ч. 1 ст. 309, ст. ст. 313, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» задовольнити.

Рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу від 22 грудня 2008 року змінити, збільшити розмір суми збитків, стягнутих з ОСОБА_4 на користь Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго» до 6 449грн. 39коп., а також розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи до 60грн. та судовий збір до 76грн. 50коп.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація