Справа № 2-832/1-10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
( з а о ч н е )
21 квітня 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді Астахової О.О.
при секретарі Сиволап О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача 133 046,28 грн. заборгованості, яка виникла за кредитним договором та судові витрати по оплаті державного мита 1 330,46 грн. та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу – 120,00 грн. сплачених позивачем за подання позовної заяви.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого являється ПАТ «Універсал Банк» та ОСОБА_1 09 жовтня 2007 року було укладено кредитний договір відповідно до умов якого, останній було надано кредит у сумі 99 000,00 грн., погашення кредиту та відсотки за його користування, повинно було відбуватися частинами з оплатою 30 % річних згідно графіку повернення кредиту та сплати відсотків. Строк кредитного договору спливає 05 жовтня 2014 року, однак відповідач в супереч умов договору не здійснює погашення кредиту і відсотків за його користування, що змушує позивача звернувся до суду з даним позовом.
В судове засідання представник позивача не з»явилась, направила до суду заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність, позов підтримує в повному обсязі та не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилась, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується даними повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, про причини неявки суд не повідомляла.
Згідно з ст. 224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
З врахуванням того, що відповідач повідомлена належним чином про день, час та місце судового засідання (а.с.57), про причини неявки суд не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надійшло, а представник позивача не заперечує проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглядати і вирішувати справу відповідно до вимог ст.ст. 224,225 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 09 жовтня 2007 року між ВАТ «Банк Універсальний» і відповідачем ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № CL1876, згідно з яким ВАТ «Банк Універсальний» надав ОСОБА_1 кредит для поточних потреб в сумі 99 000 грн. Погашення кредиту та відсотки за його користування, повинно було відбуватися щомісячно до 5 числа, з оплатою 30 % річних, частинами згідно графіку повернення кредиту та сплати відсотків протягом всього строку дії договору, і станом на 05 жовтня 2014 року повинно відбутися повне повернення кредиту і сплата відсотків за його використання.
Відповідно до п.1.6 Статуту Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» позивач – ПАТ «Універсал Банк» є правонаступником усіх прав і обов»язків ВАТ «Банк Універсальний».
Згідно ст.. 512 ЦК України кредитор у зобов»язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: правонаступництва.
Таким чином ПАТ «Універсал Банк» має право вимоги і являється належним позивачем.
Факт видачі ВАТ «Банк Універсальний» та отримання відповідачем ОСОБА_1 кредитних коштів по кредитному договору № CL1876 від 09 жовтня 2007 року в сумі 94 050,00 грн., підтверджується заявою на видачу готівки № 001В501072820011 від 09 жовтня 2007 року, з відміткою ВАТ «Банк Універсальний» про видачу готівки і підписом ОСОБА_1 про отримання суми коштів.
В супереч умов кредитного договору і графіку погашення кредиту та сплати відсотків, у ОСОБА_1 утворилась прострочена заборгованість по сумі кредиту – 5 328,07 грн., заборгованість по сумі дострокового стягнення кредиту – 88 688,92 грн., заборгованість по відсотках за користування кредитом – 36 074,69 грн., підвищені відсотки – 2 954,60 грн., а всього 133 046,28 грн., що підтверджується даними розрахунку за кредитним договором (а.с. 26).
Останнє фактичне погашення заборгованості за кредитом в сумі 701,86 грн. було зараховано ОСОБА_1 15.10.2008 року, а останні зарахування суми відсотків по кредиту в розмірі – 67,40 грн. та підвищених відсотків – 32,60 грн. були здійснені 05.12.2008 року, що підтверджується даними розрахунку заборгованості (а.с. 26 ), після чого погашення заборгованості за кредитом і сплата відсотків за його користування відповідачем не здійснювалась, в порушення графіку повернення кредиту і сплати відсотків.
Таким чином відповідач ОСОБА_1 вчасно не здійснювала взяті на себе зобов’язання по погашенню суми кредиту та нарахованих відсотків, чим порушує прийняті на себе договірні зобов’язання.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно п. 2.4 кредитного договору за користування кредитом понад встановлений строк (прострочення сплати щомісячного платежу) встановлюється підвищена процентна ставка, що вказана в Додатку 1 до Договору. Підвищена процентна ставка за користування кредитом не застосовується (а застосовується процентна ставка у розмірі 0,0001 % річних), якщо погашення простроченої суми основного боргу Позичальника відбулося протягом перших трьох календарних днів з дати виникнення такого прострочення. При цьому, якщо третій день цього строку припадає на вихідний або святковий день, останнім днем такого строку застосування процентної ставки у розмірі 0,0001 % річних визначається останній робочий день, що передує такому вихідному або святковому дню. Якщо оплата простроченої суми основного боргу Позичальника не була здійснена протягом перших трьох календарних днів з дати прострочення сплати суми основного боргу, то на прострочену суму основного боргу на Позичальника нараховується підвищена процентна ставка, починаючи з першого дня виникнення такого прострочення.
Пунктами 9.1, 9.1.1 Кредитного договору передбачено, що кредитор може призупинити надання кредиту та/або достроково витребувати погашення всієї суми кредиту за цим договором у разі прострочення позичальником сплати щомісячного платежу та/або його частини (чергового платежу за кредитом та/або процентів за користування кредитом) та /або сплати інших грошових зобов’язань позичальником за договором, строком 90 календарних днів та більше.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов»язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема: припинення зобов»язання внаслідок односторонньої відмови від зобов»язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов»язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за кредитним договором № CL1876 від 09 жовтня 2007 року у розмірі 133 046 грн. 28 коп., з яких прострочена заборгованість по сумі кредиту – 5 328,07 грн., за достроковим погашенням кредиту – 88 688,92 грн., по відсотках – 36 074,69 грн., по підвищених відсотках – 2 954,60 грн.
Також, відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача до стягнення підлягає сума сплаченого позивачем судового збору – 1 330,46 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення в розмірі – 120,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 15, 30, 60, 88, 212-215,224,225,294 ЦПК України, ст.ст. 526, 611, 651, 1054 ЦК України суд, -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Універсал Банк» заборгованість за кредитом – 88 688,92 грн., заборгованість по відсотках – 36 074,69 грн., прострочена заборгованість по сумі кредиту – 5 328,07 грн., по підвищених відсотках – 2 954,60 грн., судовий збір у сумі 1 330,46 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі – 120,00 грн., а всього 134 496 (сто тридцять чотири чотириста дев’яносто шість) гривень 74 копійки.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду та апеляційної скарги. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Астахова О.О.