УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2010 року липня місяця 19 дня колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Синельщікової О.В.
суддів Яковенко Л.Г.
Летягіної О.В.
при секретарі Іванові О.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за заявою Сакської міської ради Автономної Республіки Крим, заінтересовані особи – ОСОБА_6, Сакська міська державна нотаріальна контора, Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії», Відділ реєстрації актів цивільного стану Сакського міськрайонного управління юстиції про визнання спадщини відумерлою,
за апеляційною скаргою Сакської міської ради Автономної Республіки Крим на рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 13 травня 2010 року,
ВСТАНОВИЛА:
Оскаржуваним рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 13 травня 2010 року у задоволенні заяви Сакської міської ради Автономної Республіки Крим про визнання майна відумерлим відмовлено.
В апеляційній скарзі заявник – Сакська міська рада Автономної Республіки Крим О.В. ставить питання про скасування рішення суду і просить ухвалити нове рішення про задоволення заяви, посилаючись на те, що рішення незаконне і необґрунтоване, ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права. Вважає, що судом неповно з’ясовані обставини, що мають значення для справи, і висновки суду не відповідають обставинам справи. Також, вказує, що поза увагою суду залишилися ті обставини, що з моменту смерті власника ОСОБА_7 минуло більш ніж чотири роки, і спадкове майно у вигляді 11/100 часток житлового будинку АДРЕСА_1 на теперішній час ні за ким не оформлено. Крім того, зазначає, що ОСОБА_6 постійно знаходиться за межами території України, і свої права на спадкове майно не оформляє.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є необґрунтованою і не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні заяви Сакської міської ради, суд першої інстанції виходив з того, що після смерті ОСОБА_7 його спадкоємці прийняли спадщину, а тому її не може бути визнано відумерлою.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з таким рішенням суду, вважає, що суд першої інстанції повно і правильно встановив всі обставини справи, яку вирішив згідно з законом.
При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_7.
Після його смерті залишилося майно – 11/100 часток квартири АДРЕСА_1.
Відповідно до частини 1 статті 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Із матеріалів справи вбачається, що 18 квітня 2006 року Сакською міською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу після ОСОБА_7, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, № 85/06 за заявою ОСОБА_6 про прийняття спадщини.
Відповідно до статті 278 Цивільного процесуального кодексу України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
При розгляді справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_6 як онук спадкодавця, який спадкує за правом представлення на підставі частини 1 статті 1266 Цивільного кодексу України, прийняв спадщину згідно статті 1269 Цивільного кодексу України, подавши до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Тому, відповідно до вимог частини 5 статті 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з доводами апеляційної скарги, що ОСОБА_6 не оформив своїх спадкових прав протягом 4 років, а тому є підстави для визнання спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_7, відумерлою.
Відповідно до частин 1, 3 статті 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про належність спірного майна спадкоємцю померлого, що виключає можливість передачі його територіальній громаді за місцем відкриття спадщини як відумерлої.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що при розгляді справи вимоги матеріального і процесуального права судом першої інстанції додержано, підстав для скасування рішення немає.
Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 307, 308, 314, 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Сакської міської ради Автономної Республіки Крим відхилити.
Рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 13 травня 2010 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.
Судді:
Яковенко Л.Г. Синельщікова О.В. Летягіна О.В.