Судове рішення #10354486

         

                                Справа №2-2724/10                                                    

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

16 червня 2010 р. Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді – Воробйової С.О.,

при секретарі – Жабенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого Акціонерного Товариства  «Європейський банк розвитку та заощаджень» про стягнення банківського вкладу с урахуванням індексу інфляції,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Відкритого Акціонерного Товариства  «Європейський банк розвитку та заощаджень» (далі ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень») з вимогами про стягнення банківського вкладу с урахуванням індексу інфляції в сумі 68505,10 грн., мотивуючи позовні вимоги тим, що вона є вкладником ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» в особі Ялтинської філії і має депозитні вклади: згідно договору №342/12-06 від 25.12.2006 р. у розмірі 25000 грн., договору №07/07-170Д від 24.07.2007 року у розмірі 30000 грн., договору №01/08-10Д від 08.01.2008 року у розмірі 40000 грн.. З 25.02.2008 року банк знаходиться у стадії ліквідування. Загальна сума заборгованості банка перед позивачем за договорами з урахуванням сплати відсотків складає 100351 грн. 65 коп. У зв’язку з ліквідацією ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» позивачці Фондом гарантування вкладів фізичних осіб була виплачена сума внеску в розмірі 50000 грн.  Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість по вкладу з урахуванням індексу інфляції за період з березня 2008 року по лютий 2010 року у розмірі  67894,07 грн.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі по тих же підставах та просила позов задовольнити.

Представник відповідача ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» у   судовому засіданні просила у задоволені позову відмовити, пояснив, що оскільки розпочата процедура ліквідації банку, а позивач звернулась до суду з позовом після того, як розпочалась процедура ліквідації банку, задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури здійснюватися не може, оскільки встановлення у Законі України «Про банки і банківську діяльність» особливого порядку та черговості задоволення вимог до банку не припускає задоволення цих вимог в індивідуальному порядку поза межами ліквідаційної процедури.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню по наступних підставах.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших  осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, що 25 грудня 2006 року між ВАТ «Об’єднаний комерційний банк», правонаступником якого, відповідно до статуту є ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» та ОСОБА_1 був укладений договір банківського рахунку №342/12-06 від 25.12.2006 р., за яким ОСОБА_1 передала ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» грошові кошти в сумі 25000 грн.(а.с.22).

24 липня 2007 року між ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» та ОСОБА_1 був укладений договір банківського вкладу №07/07-17ОД від 24.07.2007 року, за яким ОСОБА_1 передала ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» на депозит грошові кошти в сумі 30000 грн., на строк з 24.07.2007 р. по 25.07.2008 р. включно зі сплатою відсотків за користування вкладом у розмірі 15,25 % річних (а.с.21).

08 січня 2008 року між ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» та ОСОБА_1 був укладений договір банківського вкладу від 08.01.2008 року, за яким ОСОБА_1 передала ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» на депозит грошові кошти в сумі 40000 грн. строком з 08.01.2008 р. по 08.01.2011р. включно зі сплатою відсотків за користування у розмірі 16 % річних (а.с.20).

25 лютого 2008 року Постановою Правління Національного Банку України №39 від 22 лютого 2008 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» (а.с.35-37).

У газеті «Голос України» №41 (4291) від 1 березня 2008 року дано оголошення про відкриття ліквідаційної процедури ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» з зазначенням строку один місяць з дня публікації оголошення для поданню заяв кредиторів. В наступному номері 4 березня 2008 року була виправлені помилка в оголошенні. (а.с.33,34).

12.03.2008 року позивачкою була подана заява до ліквідатора ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» про внесення її до реєстру вимог кредиторів щодо відшкодування їй заборгованості по вкладам та відсоткам у сумі 100351,65 грн. (а.с.7).

Відносини, що виникають під час ліквідації банків, регулюються Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Згідно ст.87 Закону України «Про банки і банківську діяльність» ліквідація банку з ініціативи Національного банку України здійснюється відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Національного банку України.

Відповідно до вимог ст.91 Закону України «Про банки і банківську діяльність» з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора наступили певні правові наслідки, у тому числі банківська діяльність банку завершилась закінченням технологічного циклу конкретних операцій, були закриті кореспондентські рахунки банку, діючим є тільки накопичувальний рахунок, відкритий ліквідатором банку для здійснення ліквідаційної процедури.

Положенням Закону України «Про банки і банківську діяльність» чітко визначений порядок задоволення вимог кредиторів банку у разі прийняття рішення про ліквідацію банку.

У сенсі вказаного Закону, з моменту відкриття ліквідаційної процедури вирішення питання щодо визнання та задоволення вимог до банку належить до компетенції ліквідатора банку. Пред’явлення будь-яких вимог до банку, що ліквідується, та їх задоволення може здійснюватися виключно у порядку, встановленому вказаним Законом. У разі наявності вимог до банку, щодо якого застосована ліквідаційна процедура, Закон України «Про банки і банківську діяльність» передбачає певний спосіб захисту прав такого кредитора – протягом одного місяця з дня опублікування оголошення про відкриття ліквідаційної процедури заявити ліквідатору про свої вимоги до банку (ч.3 ст.89 Закону), які відповідно до ст.93 Закону  ліквідатор у разі їх підтвердження акцептує та відносить до певної черги погашення.  Задоволення таких вимог здійснюється у порядку та черговості, які встановлені ст.96 Закону України «Про банки і банківську діяльність».  

Задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури здійснюватися не може, оскільки встановлення у Законі України «Про банки і банківську діяльність» особливого порядку та черговості задоволення вимог до банку не припускає задоволення цих вимог в індивідуальному порядку поза межами ліквідаційної процедури.

Відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» відшкодування позивачу вкладу та процентів можливе лише в межах ліквідаційної процедури шляхом задоволення вимог позивача, які визнані та включені до реєстру вимог кредиторів банку, в порядку та черговості, які встановлені цим Законом.

Отже, в строк, встановлений ч.3 ст.89 Закону України «Про банки і банківську діяльність», ОСОБА_1 звернулася до ліквідатора ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» з заявою до банку, в якій просила ліквідатора розглянути та внести до реєстру кредиторів вимоги щодо відшкодування їй заборгованості за вкладом та процентам.

Відповідно до переліку вкладників банку, наданому ліквідатором ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень», Фондом гарантування вкладів фізичних осіб гарантована сума відшкодування в розмірі 50 000,00 грн., яка ОСОБА_1 виплачена і ця обставина нею підтверджена у позовній заяві та у судовому засіданні (а.с.31).

Таким чином, враховуючи, що вимоги позивача в частині повернення суми вкладу визнані ліквідатором, будуть задовольнятися відповідно до ст.96 Закону України «Про банки і банківську діяльність» у третю та четверту чергу задоволення вимог кредиторів за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідаційної процедури, задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури законом не передбачено, суд вважає, що права позивача в частині повернення суми вкладу у розмірі 50351,65 грн. не порушені, у зв’язку з чим, підстав для задоволення позову в цієї частині немає.              

Також, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» на підставі ч.2 ст.625 ЦК України індексу інфляції за період з березня 2008 року по лютий 2010 року , оскільки  відповідно до п.4 ч.1 ст.91 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора припиняється нарахування процентів по всіх видах заборгованості банку.

На підставі ст.ст. 87, 89, 91, 93-96 Закону України «Про банки і банківську діяльність», керуючись ст.ст.8,10,11, 59, 60, 88, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд, -  

ВИРІШИВ:

У задоволені позову ОСОБА_1 до ВАТ «Європейський банк розвитку та заощаджень» про стягнення банківського вкладу с урахуванням індексу інфляції – відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Залізничний районний суд м. Сімферополя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.

Рішення суду набуває чинності після закінчення строку представлення заяви про апеляційне оскарження, якщо заява про апеляційне оскарження не була представлена.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація