Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2010 р. справа № 2а-16071/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:30 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі Могілевському А.А.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Савченко С.В.
при секретарі судового засідання Могілевському А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до державного підприємства «Шахтарськантрацит»
про стягнення адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 731 055,11 гривень
за участю представників:
від позивача: Чебаненко Є.О. за дов. від 11.12.09 № 03-01/4557
від відповідача: Дорога Л.С. за дов. від 04.01.2010 № 2
ВСТАНОВИВ:
Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів заявлено позов до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 731 055,11 гривень.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення та докази створення робочих місць для інвалідів. Також зазначив, що специфіка державного підприємства «Шахтарськантрацит» визначає переважну кількість посад, пов’язаних з тяжкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, де використання праці інвалідів неможливе.
Вислухавши у судовому засіданні сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 32299510.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-12 (надалі - Закон України № 875) саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Відповідно до статті 17 Закон України № 875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
На виконання статті 12 Закону України «Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Відповідно до статті 40 Закону України «Гірничий закон України» до працівників гірничих підприємств, залучених або постійно зайнятих на гірничих роботах, законодавством встановлюються спеціальні вимоги щодо стану їх здоров'я, професійної підготовки, кваліфікації, трудової дисципліни в небезпечних умовах. Працівники гірничих підприємств проходять попередній та періодичні медичні огляди, навчання професій з перевіркою знань відповідно до законодавства України.
Таким чином, специфіка державного підприємства «Шахтарськантрацит» визначає переважну кількість посад, пов’язаних з тяжкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, де використання праці інвалідів неможливе.
Відповідно до статті 18 Закону № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На підставі статті 18-1 Закону № 875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Тобто, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до статті 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини другої статті 218 Господарського Кодексу України учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно з матеріалами справи, відповідач здійснював належне повідомлення центру зайнятості за своїм місцезнаходження щодо створення та наявності робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Окрім цього, як вбачається з довідки, яку відповідачем надано суду, станом на 01.01.2010 року у ДП «Шахтарськантрацит» середньосписочна чисельність працюючих складала 5115 осіб, серед яких 3561 осіб працювало за списками № 1 та № 2 (68,8 % загальної чисельності), тобто чисельність осіб, працюючих з нормальними (звичайними) умовами праці на яких можуть працювати інваліди складала 1554 осіб. Від цієї чисельності 4% складає 62 особи. В ДП «Шахтарськантрацит» станом на 01 січня 2010 року працював 183 інвалідів.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Однак, позивач не надав достатніх доказів порушення відповідачем норм Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та наявності обов’язку у відповідача сплати адміністративного-господарських санкцій та пені за порушення терміну сплати санкції у розмірі 731 055,11 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення адміністративного-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені у розмірі 731 055,11 гривень – відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 28 липня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Савченко С. В.