Судове рішення #10411064

                                                                                             Справа № 2-364/2010

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м   У к р а ї н и

         07 травня   2010  року                                                                      м. Галич

         Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:  

         головуючого  судді             - Мельника І.І.

         секретаря                              - Матейко О.І.,

         розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галичі справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі про стягнення різниці невиплаченої пенсії в розмірі 113460 грн. 11 коп., -

в с т а н о в и в:

         ОСОБА_1 23 березня 2010 року  звернулася   до Галицького районного суду з позовом і просить стягнути в її користь з Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі різницю невиплаченої  їй пенсії в розмірі 113460 грн. 11 коп. за період з 01 березня 2007 року по 31 березня 2010 року та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі  надалі проводити нарахування їй пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50 ч.4, 54  Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” до наступних змін у законодавстві.

         В позовній заяві ОСОБА_1 посилається на ті обставини,  що вона  є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесена до першої категорії,  що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 10.12.1993  року.  В листопаді 1993 року їй було  встановлено  другу  групу інвалідності в зв’язку із захворюванням, пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС, що стверджується довідкою МСЕК за № 055286. Станом на  даний час вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області.

         В березні 2010 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі з письмовою заявою про перерахування їй пенсії відповідно до діючого законодавства, оскільки за останніх три роки (з березня 2007 року по березень 2010 року) їй нараховували та виплачували занижено пенсію,  керуючись при цьому постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» встановив, що розрахунок пенсії проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

         На основі вищевказаної постанови відповідач виплатив їй пенсію за вищевказаний період в розмірі 51837 грн. 14 коп., що підтверджується виданими  відповідачем довідками за № № 212, 213 та  214 від 12.03.2010 року.

         Такі виплати є значно нижчими, ніж передбачено ст.ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

         Відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, що віднесені до 1-4 категорії встановлюються у вигляді державної та додаткової пенсії за шкоду, спричинену здоров”ю. Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, що віднесені до першої категорії, призначається щомісячна додаткова  пенсія для інвалідів другої  групи  - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, а згідно ст.54 Закону пенсія особам, що постраждали і стали інвалідами внаслідок ліквідації Чорнобильської катастрофи, не повинна бути нижчою, ніж86 (вісім) мінімальних пенсій за віком. Крім того, мінімальний розмір пенсії за віком передбачено п.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення” і встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і щорічно визначається бюджетним законодавством.

         За період березня 2007  року по березень  2010 року  відповідач щомісячно недоплачував їй державну й додаткову пенсії, в результаті, згідно розрахунку, який наведений в позовній  заяві, з 01 березня  2007 року по 01 березня 2010 року вона повинна була отримати 165297 грн. 25 коп., а отримала 51837 грн. 14 коп. Недоотримана пенсія складає 113460 грн. 11 коп. і цю суму просить одноразово стягнути  з відповідача і надалі зобов’язати останнього виплачувати їй державну та додаткову пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждади внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

         Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі  подало суду письмове заперечення позову,  в якому позову не визнає, посилаючись на те, що питання порядку нарахування пенсії за Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждади внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесені до відання Кабінету Міністрів України, рішення якого згідно ст. ст. 116, 117 Конституції України є обов”язковими до виконання. При проведенні нарахування позивачці пенсії Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі керувалося постановою Кабінету Міністрів України за № 1 від 03.011.2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”  згідно якої,  нарахування додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесених  до 1 категорії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, проводиться виходячи із розміру 19 грн. 91 коп., а не з фактичної величини мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених  згідно з цим Законом. В даний час позивачці  проведено перерахунок  призначеної пенсії  згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».  Крім  того, посилається на те,  що позивачем пропущено річний строк звернення до суду, через що вважає, що  позивачці  слід  відмовити в задоволенні позову, залишивши його без розгляду.

         В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в запереченні.

         Заслухавши сторін та дослідивши матеріали справи і надані сторонами докази суд вважає, що позов  підлягає до  задоволення.

         Судом встановлено, що позивачка є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена  до 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 від 10.12.1993  року.  В листопаді 1993 року позивачці було  встановлено  другу  групу інвалідності в зв’язку із захворюванням, пов’язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС, що стверджується копією довідки  МСЕК за № 055286. Станом на  даний час вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області.

         В березні 2010 року позивачка  звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі з письмовою заявою про перерахування їй пенсії відповідно до діючого законодавства, оскільки за останніх три роки (з березня 2007 року по березень 2010 року) їй нараховували та виплачували занижену пенсію,  керуючись при цьому постановою Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

        Так, з довідок Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі за № № 212, 213 та 214 від 12.03.2010 року  вбачається, що позивачці нараховано та виплачено  пенсії за період  з березня 2007 року по березень 2010 року в загальній сумі 51837 грн. 14 коп.

         Виходячи з того, що відповідно до ч.5 ст.54 Закону України  „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждади внаслідок Чорнобильської катастрофи” порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається  Кабінетом Міністрів України, Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії  у вищезазначених розмірах керувалося постановою Кабінету Міністрів України за № 1 від 03.011.2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”  згідно якої,  нарахування додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесених  до 1 категорії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, проводиться виходячи із розміру 19 грн. 91 коп., а не з фактичної величини мінімальної пенсії за віком, вважаючи при цьому, що відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

         Разом з тим, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами,  при нарахуванні і виплаті позивачу державної та додаткової  пенсії,  відповідач повинен був  керуватися вимогами Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждади внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно ст. 50 якого,  особам, що віднесені до першої категорії призначається щомісячна додаткова  пенсія для інвалідів другої   групи  - у розмірі  75% мінімальної пенсії за віком, а згідно ст.54 Закону пенсія особам, що постраждали і стали інвалідами внаслідок ліквідації Чорнобильської катастрофи, не повинна бути нижчою, ніж 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком передбачений  п.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне забезпечення”, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і щорічно визначається бюджетним законодавством. Так, для осіб, що втратили працездатність, затверджено мінімальні прожиткові мінімуми Законами України  «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум з 01 квітня 2007 року – 406 грн., з 01 жовтня 2007 року – 411 грн., Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум з 01.01.2008 року – 470 грн., з 01.04.2008 року – 481 грн., з 01.07.2008 року – 482 грн., з 01.10.2008 року 498 грн. Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

         Як вбачається з розрахунку,  який наведений в позовній заяві і який суд приймає до уваги  позивачка,  згідно ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  повинна була  отримати за період з 01 березня 2007 року по 31 березня 2010 року 165297 грн. 25 коп.,  а фактично отримала  51837 грн. 14 коп., недоотримавши таким чином пенсії в сумі  113460 грн. 11 коп.  

         Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 05.10.2006 року, зокрема ст. 71, зобов’язує провести перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до цього Закону. Однак, не дивлячись на те, що позивачка   зверталася до відповідача з письмовими заявами про перерахунок пенсії, їй  в цьому було відмовлено з посиланням на вищезгадану постанову Кабінету Міністрів України  № 1 від 03.011.2002 року.

         Суд  вважає, що  відмова відповідача в перерахуванні пенсії позивачці  є необгрунтованою.

         Із змісту ч.3 ст. 67 Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” вбачається, що в разі збільшення визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесеним до 1 – 4 категорії, а також розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, який відповідно до ст. 2 Закону України „Про прожитковий мінімум” застосовується для встановлення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком. При цьому, мінімальна заробітна плата та мінімальна пенсія  за віком відповідно до ст. 19 Закону України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначаються виключно законами України і є обов”язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

         Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а  ст. 22  Конституції передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

         На неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень вказав і Конституційний Суд України, який в своєму рішенні від 11.10.2005 року сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та Закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, до яких належать також громадяни,  яким пенсія призначається за спеціальними законами.

         Як зазначено в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 „Про застосування  Конституції України при здійсненні  правосуддя”, судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону.

         Крім того, відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року, суди з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, повинні виносити одинакові рішення по аналогічних справах. Як зазначив Вищий Адміністративний Суд України в п.9 оглядового листа від 14.08.2008 року № 1406/100/13-08 з питань пенсійного забезпечення (за   результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку) визначив,що виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, застосуванню підлягають ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждади внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України  № 1 від 03.011.2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, яка істотно звужує  встановлених Законом прав.  

         За наведених вище в постанові доказів і обставин справи суд приходить до висновку, що при проведенні нарахування позивачці пенсії,  посилання Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі на  постанову Кабінету Міністрів України за № 1 від 03.011.2002 року „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”  згідно якої,  нарахування додаткової пенсії  за шкоду, заподіяну здоров”ю особам, віднесених  до 1 категорії учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, проводиться виходячи із розміру 19 грн. 91 коп., а не з фактичної величини мінімальної пенсії за віком є неправомірним, оскільки даною постановою порушуються Конституційні права позивачки, через що позов слід задовольнити повністю.

         Оскільки обидві сторони від сплати державого мита звільнені, відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.        

         На підставі ст.ст. 22, 24, 46 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Законів України „Про державний бюджет...”  на 2007  - 2009 роки,  керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України суд , -

в и р і ш и в:

          Позов задовольнити .

         З обов’язати Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1  відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1997 року № 523 «Про затвердження нового порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи».

        Стягнути в користь ОСОБА_1 з  Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі  113460 грн. 11 коп.  недорахованої і невиплаченої їй   державної і додаткової пенсії за період з 01 березня  2007 року по 31 березня  2010 року.

         Судовий збір по справі віднести за рахунок держави..

         Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Івано-Франківської області  шляхом подачі  протягом десяти днів після проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної  скарги через Галицький районний суд.

         

                Головуючий:                                              

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація